Start Polecane Status osoby osiedlonej tzw. settled status – co należy wiedzieć przed złożeniem...

Status osoby osiedlonej tzw. settled status – co należy wiedzieć przed złożeniem wniosku

3065

W związku z Brexitem, każdy kto wiąże swoją przyszłość z Wielką Brytanią a nie posiada obywatelstwa brytyjskiego powinien aplikować o status osoby osiedlonej tzw. settled status. Status ten jest niezbędny,aby legalnie pracować i mieszkać na Wyspach po 31 grudnia 2020 roku (w przypadku Brexitu bez umowy).

Dla tych, którzy jeszcze nie złożyli wniosku o status osoby osiedlonej i nie bardzo wiedzą jak się do tego zabrać zebraliśmy najważniejsze informacje, które pomogą w złożeniu aplikacji.

Do kiedy można złożyć wniosek.

Wniosek można składać do 30 czerwca 2021 roku (w przypadku, gdy Wielka Brytania podpisze umowę z Unią Europejską) lub do 31 grudnia 2020 roku ( w przypadku Brexitu bez umowy).

Potrzebne dokumenty.

Do złożenia wniosku potrzebne będą: paszport lub dowód osobisty, elektroniczne zdjęcie twarzy, dowód stałego pobytu w UK (może to być numer ubezpieczenia społecznego, co umożliwi automatyczną weryfikację miejsca zamieszkania na podstawie podatku i danych dotyczących świadczeń. Home Office skontaktuje się z nami, jeżeli potrzebne będą dodatkowe dokumenty).

Jak złożyć wniosek.

Wniosek można złożyć za pomocą aplikacji w telefonie (i to jest najprostszy i najszybszy sposób). Aplikacja EU Exit: ID Document Check pozwala na przesłanie zeskanowanych dokumentów oraz zdjęcia.

Dokumenty można też składać osobiście w przeznaczonych do tego placówkach.

Na swojej stronie internetowej rząd opublikował listę miejsc, w których można zeskanować swój dowód i potwierdzić swoją tożsamość. Należy w tym celu skontaktować się z wyznaczonym ośrodkiem i umówić się na wizytę. W Southampton jest to:

Southampton Register Office

6a Bugle Street

Southampton

SO14 2AJ

Nr telefonu 0238 091 5327

Email: registrars@southampton.gov.uk

Na umówione spotkanie należy przyjść osobiście. Ważne jest, aby nie rozpoczynać procesu aplikacji o settled status przed umówionym spotkaniem.

Na spotkanie należy zabrać ze sobą paszport, telefon, na którym będziemy mogli odebrać wiadomość tekstową lub komputer czy inny sprzęt, na którym będziemy mogli odczytać email.

Pozostałe informacje.

Aktualnie nie ma żadnych opłat za składanie wniosku o status osoby osiedlonej.

Po złożeniu wniosku otrzymasz email z linkiem, pod którym będziesz mógł sprawdzić potwierdzenie swojego statusu.

Jeśli Twój wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie, możesz ubiegać się o administracyjną rewizję decyzji, ale obecnie nie ma możliwości bezpośredniego odwołania się od już wydanej decyzji.