Start Polecane Kierowcy, którzy celowo opryskują pieszych, mogą zostać ukarani grzywną

Kierowcy, którzy celowo opryskują pieszych, mogą zostać ukarani grzywną

1619

Kierowcy, którzy celowo opryskują pieszych w deszczową pogodę, mogą zostać ukarani grzywną w wysokości do 5000 funtów.

W tym tygodniu oczekuje się, że kraj będzie musiał stawić czoła mroźnym temperaturom, porywistym wiatrom i ulewnym deszczom. Kierowcy będą musieli uważać, gdy będą na drodze, aby mieć pewność, że jadą tak odpowiedzialnie, jak to możliwe, w mokrych warunkach.

Zgodnie z ustawą o ruchu drogowym z 1988 r. osoba może zostać oskarżona o przestępstwo „nieostrożnej i bezmyślnej jazdy”, jeśli prowadzi „mechanicznie napędzany pojazd na drodze lub innym miejscu publicznym bez należytej staranności i uwagi lub bez uzasadnionego uwzględnienia innych osób korzystających z drogi lub miejsca ”.

 „Każdy, kto miał tyle nieszczęścia, że został ochlapany przez nieostrożnego kierowcę, który przejezdzal przez kałużę, prawdopodobnie z zadowoleniem przyjąłby pokaźną karę finansową dla kierowcy” – powiedział Pete Williams, rzecznik bezpieczeństwa drogowego RAC.

Williams dodał, że większość kierowców, którzy popełniają przestępstwo, prawdopodobnie otrzyma grzywnę w wysokości 100 GBP i trzy punkty karne.

„Jeśli jednak odmówią zaplacenia, staną przed sądem, który może nałożyć grzywnę w wysokości do 5000 funtów, chociaż maksymalna kwota jest bardzo mało prawdopodobna” – powiedział.

Citizens Advice wyjaśnił, że chlapanie pieszego nie jest przestępstwem „chyba że można udowodnić, że kierowca działał niedbale lub umyślnie”. „Jeśli można udowodnić, że kierowca działał umyślnie, może on zostać oskarżony o prowadzenie pojazdu bez należytej staranności i uwagi innych użytkowników drogi”.