Start Polecane Prowadząc samochód pamiętaj o założeniu odpowiednich okularów

Prowadząc samochód pamiętaj o założeniu odpowiednich okularów

1476

Miliony kierowców w Wielkiej Brytanii regularnie ryzykują grzywnę w wysokości 1000 funtów za brak odpowiednich okularów. Wielu z nich nie wie po prostu, że za brak okularów można otrzymać mandat.

Nawet 4 miliony kierowców może zapłacić mandat za brak odpowiednich okularów w czasie jazdy. Zgodnie z kodeksem drogowym kierowca jest bowiem zobowiązany do noszenia okularów na całej trasie i do posiadania okularów o odpowiedniej mocy.

Art. 92 Highway Code: „Wzrok. MUSISZ być w stanie przeczytać numer rejestracyjny pojazdu w dobrym świetle dziennym z odległości 20 metrów (albo 20,5 metra, jeśli chodzi o stare numery rejestracyjne). Jeśli potrzebujesz w tym celu okularów (albo szkieł kontaktowych), to MUSISZ je mieć założone na całej trasie. Policja ma możliwość przeprowadzenia u kierowcy badania wzroku”.

Z badań przeprowadzonych ostatnio przez ASDA Optician wynika, że nawet 25 proc. kierowców mruży oczy podczas jazdy, ponieważ nie widzi wystarczająco ostro znaków drogowych, a blisko 30 proc. przyznaje, że z powodu braku odpowiednich okularów męczy się jazdą, ponieważ musi ze zdwojoną czujnością uważać, co się dzieje na drodze. 24 proc. respondentów przyznało się również do tego, że zdarzyło im się przegapić zjazd, ponieważ go nie widziało.