Start Polecane Koronawirus w Wielkiej Brytanii – zalecenia

Koronawirus w Wielkiej Brytanii – zalecenia

2422

Informacje na temat koronawirusa (SARS-CoV-2) oraz liczby zachorowań na COVID-19 na terenie Wielkiej Brytanii wraz z zaleceniami dla osób przebywających, bądź planujących podróż do Zjednoczonego Królestwa. 

Sytuacja w Wielkiej Brytanii

Na całym obszarze Wielkiej Brytanii zidentyfikowano obecnie 590 przypadków zachorowań spowodowanych koronawirusem. Stan zagrożenia w Wielkiej Brytanii został określony jako wysoki. Ministerstwo zdrowia opublikowało specjalny plan działania zaadresowany walce z wirusem na terenie Zjednoczonego Królestwa, zakładający trzy płaszczyzny oprócz dodatkowo prowadzonych badań – Contain, Delay, Mitigate. Zakończyły się działania skupiające się wokół fazy powstrzymywania wirusa (Contain). Rząd brytyjski ogłosił, iż rozpoczyna fazę opóźniania szczytu epidemii (Delay). Nie wyklucza się zastosowania bardziej drastycznych środków (takich jak wstrzymanie dużych zbiorowisk ludzi) w momencie, gdyby tempo rozprzestrzeniania się choroby wzrosło. Władze brytyjskie uruchomiły także specjalną stronę odpowiadająca na wszelkie pytania związane z koronawirusem (w języku angielskim).

Objawy koronawirusa

Zalecane jest pozostanie w domu przez 7 dni, jeśli ma się:

– podwyższoną temperaturę i/lub
– nowo nabyty, ciągły kaszel

W przypadku wątpliwości zalecana jest konsultacja poprzez serwis NHS. Istnieje także możliwość rozmowy pod numerem 111. Nie należy iść do przychodni, apteki czy szpitala.

Komu przysługuje test

Szczegółowe informacje na stronie brytyjskiego rządu.

Zalecenia dla osób przebywających w Wielkiej Brytanii

Kampania NHS podkreśla środki prewencyjne, które znacznie ograniczają ryzyko zachorowań, takie jak:

– Częste mycie rąk ciepłą wodą i mydłem – przez min. 20 sekund
– Mycie rąk po wejściu do pracy/domu
– Używanie żelu antybakteryjnego
– Zakrywanie nosa oraz ust chusteczką bądź rękawem zamiast dłońmi
– Natychmiastowe wyrzucanie zużytych chusteczek oraz mycie rąk
– Unikanie bliskiego kontaktu z ludźmi, którzy są chorzy

Na chwilę obecną praca szkół oraz uniwersytetów w Wielkiej Brytanii nie zostaje wstrzymana. W oficjalnym oświadczeniu agencja rządowa Ofqual potwierdziła planowaną na lato 2020 sesję egzaminacyjną i zapowiedziała dalsze monitorowanie sytuacji.

W razie potrzeby diagnozy przez lekarza, wszyscy pacjenci, także obywatele zagraniczni, nie podlegają kosztom diagnostyki (nawet w przypadku negatywnego rezultatu) oraz leczenia (w przypadku rozpoznania choroby).

W celu uzyskania dalszych informacji, Ambasada RP w Londynie zachęca do korzystania z zaufanych źródeł dedykowanych osobom przebywającym w SzkocjiIrlandii PółnocnejWalii, oraz Anglii.

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniNowy system imigracyjny: co powinieneś wiedzieć
NastępnyKoronawirus: Nowe zalecenia dla ciężarnych