Start Polecane Koronawirus: Nowe zalecenia dla ciężarnych

Koronawirus: Nowe zalecenia dla ciężarnych

1471

Zgodnie z nowymi zaleceniami kobiety w ciąży są zachęcane do trzymania się z dala od innych z powodu koronawirusa.

Zaleca się im minimalizowanie kontaktów towarzyskich przez okres do 12 tygodni od tego weekendu.

Główny doradca medyczny brytyjskiego rządu, prof. Chris Whitty, powiedział, że ograniczone dowody sugerują, że obecnie nie są znane powikłania związane z koronawirusem w ciąży. 

Kobiety w ciąży dołączają do innych grup ryzyka, w tym osób po 70. roku życia, i młodszych osób z chorobami przewlekłymi i zachęcane do pozostania w domu.

W przypadku wielu chorób zakaźnych istnieje niewielkie, ale znaczące ryzyko, a ponieważ jest to nowy wirus, wciąż nie ma wystarczających dowodów na jego wpływ we wczesnych stadiach ciąży.

Zakażenia i ciąża nigdy nie są ogólnie dobrą kombinacją i dlatego podjęliśmy bardzo ostrożne działania, próbując dowiedzieć się więcej – wyjaśniał prof. Chris Whitty.

Premier Boris Johnson ogłosił w poniedziałek nowe szeroko zakrojone środki przeciw rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Wielkiej Brytanii – ale powstrzymał się od nakazu zamknięcia szkół.

Jakie są rady dla kobiet w ciąży?

Rząd wydał pięć punktów, w których osoby z grup ryzyka, takich jak osoby po 70. roku życia, osoby z chorobami oraz kobiety w ciąży powinny przestrzegać:

– Unikaj kontaktu z kimś, kto wykazuje objawy koronawirusa. Objawy te obejmują wysoką temperaturę i/lub nowy i ciągły kaszel;
– Unikaj nieistotnego korzystania z transportu publicznego, zmieniając czas podróży, aby w miarę możliwości unikać godzin szczytu; Pracuj z domu, gdy to możliwe. Twój pracodawca powinien ci w tym pomóc
– Unikaj spotkań w miejscach publicznych, takich jak puby, kina, restauracje, teatry, bary, kluby
– Unikaj spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Bądź w kontakcie za pomocą zdalnej technologii, takiej jak telefon, internet i media społecznościowe
– Skorzystaj z usług telefonicznych lub internetowych, aby skontaktować się z lekarzem rodzinnym lub innymi niezbędnymi usługami