Start Polecane Funt gwałtownie wzrośnie, po tym jak bankierzy zmienili ocenę gospodarki Wielkiej Brytanii

Funt gwałtownie wzrośnie, po tym jak bankierzy zmienili ocenę gospodarki Wielkiej Brytanii

825
shutterstock

Przewiduje się, że wartość funta w stosunku do dolara gwałtownie wzrośnie po tym, jak jeden z najbardziej sceptycznych analityków City przyznał, że „niewłaściwe” było niedocenianie perspektyw gospodarczych Wielkiej Brytanii.

Analitycy Citi zanegowali poprzednią swoją prognozę, że funt spadnie do poziomu parytetu z dolarem w następstwie mini-budżetu, a teraz przewidują, że funt szterling może wzrosnąć do 1,30 do dolara na początku przyszłego roku.

Kurs funta szterlinga jest obecnie blisko rocznego maksimum w stosunku do dolara na poziomie 1,26 po wzroście wynikającym ze wzmocnienia aktywności gospodarczej i bardziej odpornego rynku mieszkaniowego.

Vasileios Gkionakis, szef europejskiej strategii walutowej w Citi, powiedział, że jego wcześniejsze prognozy dotyczące „istotnej korekty” cen domów i załamania konsumpcji nie sprawdziły się.

W notatce do klientów we wtorek powiedział: „Byliśmy w błędzie, co jest jasne i proste”.

„Rzeczywistość jest taka, że ​​pomimo tego, że inflacja wykazuje pewną idiosynkratyczną uporczywość, to w przeciwieństwie do tego, czego oczekiwaliśmy, aktywność okazała się znacznie bardziej odporna”.

Kamakshya Trivedi, szef globalnej wymiany zagranicznej w Goldman, powiedział: „Zasadniczo uważamy, że te same czynniki, które działały jako przeszkody dla funta szterlinga w 2022 r. – głównie ceny gazu ziemnego i względne stanowisko polityki Banku Anglii – zmieniły się dla niego w wiatr w plecy”.

„Warunki handlu w Wielkiej Brytanii od sierpnia odbiły się, a z kolei skala prawdopodobnego ograniczenia dochodów realnych znacznie się zmniejszyła. Jednocześnie rynek mieszkaniowy wykazuje wstępne oznaki stabilizacji”.

Oczekuje się, że w czwartek decydenci bankowi podniosą stopy procentowe po raz dwunasty z rzędu do 4,5 procent.