Start Wiadomości Na niektórych lotniskach regionalnych przywrócono limit 100 ml dla płynów

Na niektórych lotniskach regionalnych przywrócono limit 100 ml dla płynów

232
Photo by Nick Fewings on Unsplash

Na niektórych regionalnych lotniskach w Wielkiej Brytanii tymczasowo przywracane są ograniczenia dotyczące przewozu płynów powyżej 100 ml w bagażu podręcznym.

Zmiana zacznie obowiązywać od godziny 00:01 czasu BST w niedzielę 9 czerwca 2024 r. i będzie dotyczyć pasażerów na lotniskach w Newcastle, Leeds Bradford, London City, Aberdeen, Southend i Teesside.

Na wszystkich lotniskach, których to dotyczy, punkty kontroli bezpieczeństwa nowej generacji (NGSC) działają w pełni i po wprowadzeniu zaawansowanych technologicznie tomografów komputerowych zniesiono przepisy dotyczące płynów o pojemności 100 ml.

Departament Transportu twierdzi, że to posunięcie „umożliwi dalsze ulepszenia nowych systemów punktów kontrolnych” i nie jest reakcją na konkretne zagrożenie.

Rzecznik DfT powiedział, że nie jest jasne, jak długo zasada będzie obowiązywać, ale jest to rozwiązanie tymczasowe.

Większość brytyjskich lotnisk, w tym London Gatwick, Heathrow i Manchester, i tak zachowała stare zasady w mocy, ponieważ nie zainstalowano wszystkich nowych skanerów.

Rząd pierwotnie nakazał wszystkim portom lotniczym w Wielkiej Brytanii zainstalowanie nowych skanerów do 2022 r., ale później termin przesunięto na 1 czerwca 2024 r. Następnie pozwolono głównym portom lotniczym przekroczyć datę wdrożenia przypadającą na 1 czerwca.

Niektóre mniejsze lotniska dotrzymały terminu i usunęły limit 100 ml.

Lotniska musiały indywidualnie ubiegać się o przedłużenie czasu na wdrożenie nowych zasad, co może oznaczać, że pasażerowie będą musieli radzić sobie z ograniczeniami do czerwca 2025 r.