Start Polecane Bank przeprasza po odmowie udzielenia kredytu hipotecznego przez ukraińskich uchodźców

Bank przeprasza po odmowie udzielenia kredytu hipotecznego przez ukraińskich uchodźców

575
Photo by Anastasiia Krutota on Unsplash

Bank przeprosił właściciela domu po odrzuceniu jego wniosku o kredyt hipoteczny z powodu goszczenia dwóch ukraińskich uchodźców.

Od czerwca 2022 roku w domu rodzinnym Dominika Zauma mieszka pochodząca z Ukrainy matka z córeczką.

Kiedy dla pana Zauma zbliżał się termin odnowienia jego kredytu hipotecznego, podobnie jak wielu innych, zaczął rozglądać się za nową umową – i ostatecznie złożył wniosek w Halifax.

Ale Halifax odmówił udzielenia kredytu ze względu na ryzyko, że w przyszłości mógłby wynająć powierzchnię w celach zarobkowych, powiedział Zaum.

Dominik Zauma powiedział: „Kiedy skontaktowaliśmy się z Halifaxem za pośrednictwem naszego brokera, powiedzieli, że nie mogą udzielić nam kredytu hipotecznego, ponieważ zapewniamy zakwaterowanie ukraińskiej rodzinie i dlatego istnieje duże ryzyko, że w przyszłości będziemy wynajmować pokój komercyjnie”.

Pan Zaum brał udział w programie Homes for Ukraine, który umożliwia Ukraińcom i członkom ich najbliższej rodziny niepowiązanym z Wielką Brytanią sponsorowanie przez osoby lub organizacje, które mogą zaoferować im dom.

Od tego czasu Halifax przeprosił za decyzję o odmowie.

W oświadczeniu rzecznik Halifax powiedział: „Bardzo wspieramy program Homes for Ukraine i nigdy nie odrzucilibyśmy wniosku o kredyt hipoteczny na tej podstawie.

„Przeanalizowaliśmy sprawę, przeprosiliśmy klienta, że ​​nie zostało to nam wyjaśnione podczas pierwotnego wniosku i 25 kwietnia wystawiliśmy ofertę kredytu hipotecznego”.

Pan Zaum powiedział, że martwi się, że odmowa Halifaxa może odzwierciedlać podobne zachowanie reszty sektora pożyczkowego.