Start Wiadomości AstraZeneca wycofuje szczepionkę przeciwko Covid-19

AstraZeneca wycofuje szczepionkę przeciwko Covid-19

443
Photo by Mika Baumeister on Unsplash

Szczepionka Oxford-AstraZeneca Covid jest wycofywana na całym świecie kilka miesięcy po tym, jak gigant farmaceutyczny po raz pierwszy przyznał w dokumentach sądowych, że może powodować rzadkie i niebezpieczne skutki uboczne.

Szczepionki nie można już stosować w Unii Europejskiej, po tym jak firma dobrowolnie wycofała swoje „pozwolenie na dopuszczenie do obrotu”. Wniosek o wycofanie szczepionki został złożony 5 marca i wszedł w życie we wtorek.

Podobne wnioski zostaną złożone w nadchodzących miesiącach w Wielkiej Brytanii i innych krajach, które zatwierdziły szczepionkę znaną jako Vaxzevria.

Decyzja o jej wycofaniu oznacza koniec stosowania zastrzyku, które Boris Johnson ogłosił „triumfem brytyjskiej nauki” i któremu przypisuje się uratowanie życia ponad sześciu milionów osób.

AstraZeneca stwierdziła, że ​​szczepionka została wycofana z rynku ze względów komercyjnych. Stwierdzono, że szczepionka nie jest już produkowana ani dostarczana, ponieważ została zastąpiona zaktualizowanymi szczepionkami, które uwzględniają nowe warianty.