Start Polecane Zasiłek na dziecko. Ile dostaniemy, daty płatności i jak się ubiegać

Zasiłek na dziecko. Ile dostaniemy, daty płatności i jak się ubiegać

1230

HILD BENEFIT zapewnia wielu rodzicom i opiekunom cenne wsparcie. Co trzeba zrobić, aby je otrzymać?

Zasiłek rodzinny to płatność udostępniana osobom odpowiedzialnym za wychowanie dziecka w Wielkiej Brytanii. Aby się kwalifikować, dane dziecko musi mieć mniej niż 16 lat lub mniej niż 20 lat, jeśli nadal podlega zatwierdzonej edukacji lub szkoleniu. Zasiłek na dziecko jest wypłacany co cztery tygodnie, ale nie ma ograniczeń co do liczby dzieci, o które można się ubiegać. Osoby otrzymujące zasiłek na dziecko mogą spodziewać się, że będą one wypłacane w poniedziałek lub wtorek. Ale jedynym wyjątkiem są dni wolne od pracy, podczas których ludzie mogą spodziewać się zapłaty nieco wcześniej. Ostatecznie należy jednak wziąć pod uwagę, że tylko jedna osoba może wystąpić z roszczeniem o dziecko w ramach systemu. Dlatego rodziny z dwojgiem rodziców będą musiały zdecydować, który opiekun wystąpi z wnioskiem o dziecko lub dzieci. Obecnie zasiłek rodzinny jest podzielony na dwie kategorie, przy czym otrzymywana kwota zależy od tego, komu przysługuje zasiłek. Pierwszy poziom jest przeznaczony dla najstarszego lub jedynego dziecka, któremu przysługuje 21,05 GBP tygodniowo. Drugi poziom jest zatem przeznaczony dla kolejnych dzieci, z rodzicami i opiekunami uprawnionymi do 13,95 GBP na dziecko tygodniowo. W rezultacie rodzina z dwojgiem dzieci mogłaby być uprawniona do otrzymywania ponad 1800 funtów świadczeń wolnych od podatku rocznie, co mogłoby okazać się szczególnie pomocne. Ponieważ tylko jedna osoba może otrzymać zasiłek na dziecko na dziecko, ludzie będą musieli zastanowić się, o kogo najlepiej się ubiegać.

Jednak rząd nalegał, aby tę decyzję dokładnie przemyśleć. Dzieje się tak, ponieważ osoba składająca wniosek otrzyma kredyty z ubezpieczenia społecznego na poczet emerytury państwowej, jeśli nie pracuje lub zarabia mniej niż 166 GBP tygodniowo. O zasiłek rodzinny można ubiegać się zaraz po zarejestrowaniu urodzenia dziecka lub po tym, jak dziecko zamieszka z opiekunami. Jest jednak ważny wyjątek, o którym należy pamiętać podczas kryzysu COVID-19. Rządowa witryna internetowa wyjaśnia: „Jeśli nie możesz zarejestrować urodzenia dziecka z powodu koronawirusa, nadal możesz złożyć wniosek o zasiłek na dziecko”. Rozpatrzenie nowego wniosku o zasiłek na dziecko może jednak zająć do 12 tygodni, a czasami nawet dłużej, jeśli dana osoba jest nowa w Wielkiej Brytanii. 

Dla osób, które składają wniosek o zasiłek na dziecko po raz pierwszy, proces jest prosty. Rodzice lub opiekunowie będą po prostu zobowiązani do pobrania formularza wniosku CH2 z rządowej strony internetowej https://www.gov.uk/ i wysłania go do Urzędu Świadczeń na Dzieci. Jeśli dziecko zostało dodane do istniejącego wniosku, rodzice lub opiekunowie będą musieli zadzwonić na infolinię ds. Zasiłku na dziecko. Dzwoniąc, będą musieli mieć przy sobie akt urodzenia dziecka, a także numer ubezpieczenia społecznego lub zasiłku na dziecko.