Start Poradniki Zakup własnego domu

Zakup własnego domu

8372

Być może myślisz, że zakup własnego domu lub mieszkania w Hampshire to tylko marzenie…. Niniejszą ulotkę przygotowaliśmy, aby pomóc Ci zdecydować, czy to marzenie może stać się rzeczywistością.

Płacenie sporych kwot za wynajem mieszkania czy domu, który nigdy nie będzie Twój, na dłuższą metę nie ma sensu. Z drugiej strony zakup domu/mieszkania może wydawać się skomplikowanym procesem. Poniżej przedstawiamy kilka pomocnych wskazówek. Po pierwsze musisz sprawdzić, na co Cię stać.

Na ile mnie stać?

Najprawdopodobniej będziesz musiał wziąć pożyczkę hipoteczną w banku lub tzw. buidling society. Wysokość pożyczki będzie zależeć od Twoich dochodów oraz wysokości dotychczas zaciągniętych pożyczek. Orientacyjnie możesz założyć, że będziesz mógł pożyczyć trzy i pół raza tyle, ile wynosi roczny dochód Twojego gospodarstwa domowego, minus jakiekolwiek aktualnie spłacane pożyczki. Przykładowo, jeśli roczny dochód Twojego gospodarstwa wynosi 50,000 funtów, możliwe, że będziesz mógł dostać pożyczkę hipoteczną w wysokości 175,000 funtów. Jeśli dodatkowo posiadasz około 18,000 funtów oszczędności, jest całkiem prawdopodobne, że możesz samodzielnie kupić własny dom lub mieszkanie w Hampshire.

Jeśli te kwoty są dla Ciebie za wysokie nie myśl, że już wszystko stracone, czytaj dalej!

Jeśli roczny dochód Twojego gospodarstwa to około 25,000 funtów, a Twoje oszczędności wynoszą nie więcej niż 5,000, nie jesteś w stanie samodzielnie kupić mieszkania czy domu, gdyż wystarczyłoby to jedynie na pożyczkę w wysokości ok. 87,500 funtów, a to za mało, żeby kupić mieszkanie lub dom w Hampshire.
Istnieją jednak organizacje, takie jak np. Spółdzielnia Mieszkaniowa Swaythling (Swaythling Housing Society), które mogą pomóc Ci w zakupie domu/mieszkania korzystając z planów w ramach wspomaganego przez rząd programu Homebuy.
Aby dowiedzieć się więcej o pożyczkach hipotecznych skontaktuj się z niezależnym doradcą finansowym (independent financial advisor), bankiem lub building society. Poniżej podajemy listę doradców, którzy współpracują ze Swaythling Housing Society:

Best Advice Financial Planning Ltd
Southampton International Business Park
George Curl Way
Southampton SO18 2RZ
Pinewood Chineham
Business Park
Crockford Lane
Basingstoke RG24 8AL
Tel: 0800 018 2378
Fax: 020 8255 5540
enquiries@bestadvice.co.uk
www.bestadvice.co.uk

Imperial Independent Financial Advisers Ltd
Imperial House
94 Oakley Road
Shirley
Southampton
Hampshire SO16 4LJ
Tel: 0845 6035708 (lo-call)
Fax: 02380 705445
enquiries@iimsltd.com
www.iimsltd.com

Threshold (Southampton) Ltd
Room S6 35 Carlton Crescent
Southampton
SO15 2EW
Tel: 0870 0330800
Fax: 02380 332252
www.thresholdmortgages.com

Stephen J Douglas
4 Winton Square
Basingstoke
Hants RG21 8EN
Tel: 01256 472722
Fax: 01256 843 177
www.sjdfinancial.co.uk

Oszczędności

Niezależnie od tego, czy będziesz kupować dom/mieszkanie na własną rękę, czy przy pomocy któregoś z programów rządowych, będziesz potrzebować co najmniej 2,500 funtów na opłaty prawne i proceduralne oraz wystarczającą kwotę na depozyt w wysokości 10% wartości kupowanej nieruchomości. Aby zatem kupić dom/mieszkanie za 150,000 funtów będziesz potrzebować 15,000 funtów na depozyt. Jeśli jednak chciałbyś kupić 25% domu/mieszkania w tej samej cenie korzystając z programu Homebuy, na depozyt będziesz potrzebować jedynie 3,750 funtów.

Co dalej?

Jeśli już wiesz na co Cię stać, możesz zacząć sprawdzać, jakie są ceny domów/mieszkań w interesującej Cię okolicy. Możesz szukać przez agentów mieszkaniowych (estate agents) lub na stronach internetowych takich jak
www.rightmove.co.uk. Jeśli jesteś w stanie kupić samodzielnie, możesz zacząć umawiać się z agentem na oglądanie wybranych domów/mieszkań. Możesz również oferować cenę niższą od proponowanej, gdyż zawsze istnieje możliwość, że Twoja oferta zostanie zaakceptowana przez sprzedającego.

Gdy cena jest już uzgodniona, musisz znaleźć prawnika (chodzi o prawnika określanego mianem solicitor), który będzie Cię reprezentował. Następnie otrzymasz tzw. HIP (Home Information Pack) – pakiet z informacjami o domu/mieszkaniu. Zawsze proś o HIP. Jest on darmowy i zawiera niezbędne informacje. W następnej kolejności będziesz musiał zapłacić za wycenę wartości nieruchomości oraz za opinię o stanie budynku/mieszkania sporządzoną przez rzeczoznawcę wyznaczonego przez pożyczkodawcę (Twój bank lub building society). Będziesz również musiał zwrócić się o pożyczkę hipoteczną do wybranego pożyczkodawcy. O pomoc w aplikacji o udzielenie pożyczki możesz zwrócić się do niezależnego doradcy finansowego.

Twój prawnik zajmie się prawną stroną zakupu i jeśli pożyczka hipoteczna zostanie Ci udzielona, powinien następnie być w stanie sfinalizować pozostałe szczegóły, zaaranżować wymianę kontraktów (umów między Tobą a sprzedającym dotyczących szczegółów transakcji) oraz doprowadzić akt zakupu do końca.

Pamiętaj, że dopóki nie nastąpi wymiana kontraktów ze sprzedającym, zawsze istnieje możliwość, że transakcja nie dojdzie do skutku ? z różnych powodów, łącznie z tym, że sprzedający może się rozmyślić. Jeśli tak się stanie, nie będziesz mógł odzyskać pieniędzy, które już zapłaciłeś tytułem różnorakich opłat. To ryzyko istnieje zawsze, jednakże większość transakcji przebiega zgodnie z planem.

Co jeśli nie stać mnie, aby od razu kupić cały dom/mieszkanie?

Swaythling Housing Society, podobnie jak inne spółdzielnie mieszkaniowe, oferuje również możliwość zakupu domu/mieszkania poprzez wspierany przez rząd program Homebuy. Celem różnorakich planów w ramach tego programu jest pomoc osobom, których nie stać na samodzielny zakup domu/mieszkania, a konkretnie osobom, których gospodarstwa domowe posiadają roczny dochód pomiędzy 18,000 a 60,000 funtów. W przypadku dochodów zbliżających się do maksimum powyższego przedziału trzeba dodatkowo udowodnić, iż nie stać nas na kupno samemu. Aby uzyskać więcej informacji zadzwoń na numer 023 8062 8004 lub odwiedź stronę www.homesinhants.co.uk.

W ramach programu Homebuy istnieją różnorakie plany. Główny plan to tzw. :

Newbuild Homebuy
Jest to plan tzw. wspólnej własności (shared ownership) lub inaczej plan częściowego zakupu i częściowego wynajmu (part buy part rent scheme). Możesz kupić swoją część nieruchomości za pożyczkę hipoteczną i oszczędności, a za pozostałą część płacić niską opłatę za wynajem. Możesz tę pozostałą część wykupić później – jeśli zechcesz, za cenę jej aktualnej wartości rynkowej.

Gdzie i co mogę kupić?

Aktualnie w Hampshire jest do wyboru ponad 250 osiedli, z których możesz wybierać. Możesz skorzystać ze strony www.homesinhants.co.uk aby przeglądać interesujące Cię oferty w wybranej okolicy. W większości są to nowo wybudowane domy i mieszkania. Korzystając ze strony możesz również zarejestrować się w Swaythling Housing Society, które jest jednym z wyznaczonych przez rząd agentów Homebuy oraz skontaktować się z deweloperem. Jest możliwe, że nie trzeba będzie wpisać się na listę oczekujących i umówić się na obejrzenie domu/mieszkania od razu. Ponadto po dokonaniu rejestracji, Swaythling Housing Society przekaże Twoje dane innym spółdzielniom mieszkaniowym posiadającym bądź budującym domy/mieszkania w interesującej Cię okolicy. яндекс

W przypadku dużego zainteresowania spółdzielnia może decydować o kolejności rozpatrywania aplikacji, zwłaszcza w przypadku domów.

Czy muszę przynależeć do określonej kategorii zawodowej jako tzw. keyworker?

W przypadku niektórych planów w ramach programu Homebuy pierwszeństwo przyznawane jest osobom pracującym w określonych zawodach. Chodzi o zawody takie jak nauczyciel, pielęgniarka, policjant itp., innymi słowy o zawody związane z pracą na rzecz społeczności. Osoba wykonująca któryś z tych zawodów to tzw. keyworker. W większości przypadków jednak, zgodnie z opinią rządu, że każdy powinien być w stanie kupić dom/mieszkanie zaspokajające jego potrzeby, program pozwala na zakup domu/mieszkania osobom spoza tych profesji.

A co z recesją? Czy to odpowiedni moment na kupno domu/mieszkania?

Jeśli planujesz kupić swój pierwszy dom/mieszkanie, to właśnie teraz jest najlepsza pora, by to zrobić. Spadające ceny nieruchomości spowodowały, iż zakup domu bądź mieszkania stał się nawet bardziej realistyczny. Domy i mieszkania, na które nie było Cię stać jeszcze rok temu, są teraz zdecydowanie bardziej dostępne. Ponadto kupując wspólnie ze spółdzielnią wkraczasz na drogę do posiadania całkowicie własnego domu/mieszkania bez ryzyka związanego z ewentualnym dalszym spadkiem cen nieruchomości, gdyż to spółdzielnia bierze ten ciężar na siebie.

Nie jestem pewien czy chcę kupić nowy dom/mieszkanie, a ponadto i tak nie ma żadnych w mojej okolicy. Co mogę zrobić?

Możesz zastanowić się nad opcją odkupienia domu/mieszkania od kogoś, kto chce sprzedać. Będzie to tzw. resale property, czyli nieruchomość która została zakupiona na drodze wspólnej własności (shared ownership) i której właściciel chce teraz sprzedać swoją część. Spółdzielnie mieszkaniowe mają listy takich domów/mieszkań, a ponadto możesz zajrzeć na stronę taką jak np. www.yourhomefinder.co.uk, gdzie znajdziesz domy/mieszkania do nabycia drogą wspólnej własności.

Czy plany w ramach programu Homebuy są dostępne także dla rodzin?

Jak najbardziej. Wiele dostępnych domów/mieszkań posiada dwie lub więcej sypialni i jest idealnych dla rodzin. Jak najbardziej zachęcamy rodziny z dziećmi do aplikowania. Wiek także nie gra roli, jeśli tylko posiadasz wystarczające fundusze na zakup swojej części domu/mieszkania.

Jeśli znajdę nieruchomość, która spełnia moje oczekiwania, czy mam gwarancję, że będę mógł kupić właśnie ją?

Niestety nie zawsze. Przydział domów/mieszkań odbywa się według ścisłych zasad pierwszeństwa. Chętne osoby zostają oszacowane według określonych kryteriów i na tej podstawie przydziela im się miejsce na liście oczekujących. Jeśli nie jesteś na początku listy w przypadku wybranego domu/mieszkania, próbuj dalej, gdyż jest szansa, że zajmiesz lepsze miejsce na liście oczekujących na inną nieruchomość.

Co jeśli zechcę stopniowo wykupywać kolejne części domu/mieszkania w przyszłości?

Takie kupowanie na raty nosi nazwę staircasing i jest jak najbardziej rekomendowane. Wraz z upływem czasu, gdy stać Cię, aby wykupić kolejną część domu/mieszkania możesz skontaktować się w tej sprawie ze spółdzielnią.

Czy będę potrzebować jeszcze jakiejś innej pomocy?

Nadal będziesz musiał korzystać z usług prawnika (solicitor), nawet jeśli kupujesz w programie Homebuy. Twoja spółdzielnia i/lub deweloper powinni posiadać listę prawników specjalizujących się w programie Homebuy, których często niełatwo znaleźć. Polecamy także skorzystanie z usług niezależnego doradcy finansowego (independent financial advisor, skrót: IFA), który również specjalizuje się w transakcjach tego typu. Dzięki ich usługom unikniesz narażania się na straty finansowe.

Pytania

Nie obawiaj się zadawania pytań. Zakup nieruchomości to prawdopodobnie jeden z większych zakupów jaki kiedykolwiek zrobisz. Pytaj jak wysokie będą Twoje miesięczne opłaty i czy są jeszcze jakieś dodatkowe, ukryte koszty. Dowiedz się, co się będzie działo, jeśli stopa oprocentowania Twojej pożyczki hipotecznej wzrośnie. Czytaj wszystko uważnie i nie podpisuj, jeśli czegoś nie rozumiesz.

Co jeśli jednak nie stać mnie na żaden z planów w programie Homebuy?

Swaythling Housing Society posiada także domy i mieszkania do wynajęcia. Możesz je znaleźć na stronie www.homesinhants.co.uk lub zadzwonić na numer 023 8062 8004, aby uzyskać więcej informacji. Posiadamy także nieumeblowane mieszkania w Ocean Village, Southampton, Swaythling i Eastleigh na które nie ma list osób oczekujących, a ceny wynajmu nie przekraczają 600 funtów miesięcznie.

Prezentacje programu Homebuy

Od czasu do czasu organizowane są prezentacje programu Homebuy, podczas których możesz dowiedzieć się o możliwościach zakupu w najbliższej okolicy. Informacje o zbliżających się prezentacjach w Twojej okolicy znajdziesz na naszej stronie internetowej oraz w prasie.

Historia z „Happy Endem”

Vicky Griffin pracuje w wydziale Public Relations w Portsmouth City Teaching Primary Care Trust i do tej pory mieszkała w domu wynajmowanym wraz z innymi osobami. Bardzo zależało jej, aby wreszcie mieć swoje własne mieszkanie. W tym celu zarejestrowała się na stronie www.homesinhants.co.uk. Wkrótce została zaproszona do obejrzenia mieszkania na osiedlu Mulvany Court w Portsmouth.

„Myślałam, że te świeżo wykończone mieszkania będą dla mnie za drogie, ale okazało się, że mogę mieć swoje własne 3-pokojowe (2-bedroom) mieszkanie w centrum miasta za nie więcej niż 650 funtów na miesiąc!”
Po skonsultowaniu się z doradcą finansowym Vicky dostała ofertę mieszkania. „Dostałam tę możliwość, iż mogłam sama wybrać z przedstawionych mi propozycji. Wybrałam mieszkanie na najwyższym piętrze. Ma ono przestronny przedpokój, duży pokój jest w kształcie litery L, co daje nieco więcej miejsca, sypialnie są również sporych rozmiarów, no i można się od razu wprowadzić bez potrzeby remontowania!”

Vicky nie mogła się doczekać zakupu mebli do swojego nowego mieszkania. Nareszcie ma miejsce, które może urządzić po swojemu, a co najważniejsze – nazwać domem.

I na zakończenie.
Niniejsza ulotka została przygotowana przez EU Welcome we współpracy ze Spółdzielnią Mieszkaniową Swaythling (Swaythling Housing Society). Zwróciliśmy w niej uwagę na korzyści rządowego programu Homebuy. Oczywiście nie oznacza to, że musisz z niego skorzystać. Możesz także po prostu udać się do agencji mieszkaniowej i szukać domu/mieszkania na własną rękę. W każdym z tych przypadków jednakże zwróć się o poradę do niezależnego doradcy finansowego i korzystaj z usług prawnika (solicitor) mającego doświadczenie w kupnie domów i mieszkań (chodzi o tzw. conveyancing).
EU Welcome jest organizacją udzielającą wsparcia osobom z nowoprzyjętych krajów Unii Europejskiej mieszkającym i pracującym w Hampshire. Możesz skontaktować się z nami poprzez stronę www.euwelcome.org, email euwelcome@yahoo.co.uk lub dzwoniąc na numer 07786 392886.