Start Poradniki Dlaczego warto głosować?

Dlaczego warto głosować?

5429

Lista uprawnionych do głosowania na wyborach. Upewnij się że na niej jesteś!

Po co się rejestrować? Po co głosować? Przyjeżdżając do nowego kraju jest tyle rzeczy które musisz zrobić. Musisz znaleźć pracę i miejsce zamieszkania. Potrzebny ci Narodowy Numer Ubezpieczeniowy i jeśli jesteś z jednego z nowych państw członkowskich Unii Europejskiej musisz się zarejestrować w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych. Są też inne ważne zadania, jak otwarcie konta bankowego. Poniższa ulotka jest na temat jeszcze jednego ważnego aspektu życia w Wielkiej Brytanii; potrzebie zarejestrowania się na liście uprawnionych do głosowania w wyborach. Jest to nie tylko wymóg prawny, ale także dobra praktyka, nawet jeśli nie zamierzasz tu głosować.

Po co się rejestrować?

pozwoli ci to głosować w wyborach lokalnych i do Parlamentu Europejskiego
zaświadczy w banku że mieszkasz pod podanym adresem
pomoże ci w staraniach kredytowych – np. przy podpisywaniu kontraktów telefonii komórkowych, staraniach o kredyt gotówkowy lub hipoteczny
pozwoli ci postępować zgodnie z prawem

Czy moje dane będą dostępne innym?

Tak, prawo określa kto i w jakim celu ma dostęp do rejestru. Są dwie wersje rejestru:
Rejestr pełny, w którym ewiduje twoje imię i nazwisko. Każdy ma do niego wgląd. Zostanie on także udostępniony Agencjom kredytowym w celu zrewidowania twojej tożsamości jeśli ubiegasz się o kredyt. Może również zostać użyty w celu zapobiegania i wykrywania przestępstw.
Rejestr zredagowany; nie zawiera nazwisk osób, które o to poprosiły. Rejestr ten może zostać sprzedany każdemu kto o to poprosi.
Lista uprawnionych do głosowania na wyborach jest tylko dostępna w kolejności adresowej. W związku z tym trudno jest sprawdzić jak się nazywasz i gdzie mieszkasz.

Dlaczego powinienem głosować?

Ponieważ ludzie na których głosujesz będą podejmować decyzje w wielu dotyczących cię sprawach. Zabierz głos:
Kandydaci do Rady Miasta na których głosujesz będą podejmować decyzje w takich sprawach jak: podatek lokalny, gospodarka mieszkaniowa, szkoły, opieka społeczna, transport, drogi, biblioteki, ośrodki rekreacyjne, parki i zbiórka śmieci.
Kandydaci do Parlamentu Europejskiego na których głosujesz będą podejmować decyzje w takich sprawach jak: prawa człowieka, prawa pracownika, regionalny rozwój ekonomiczny, zdrowie i środowisko, rolnictwo i rybołówstwo.
Aby wziąć udział w głosowaniu na Członków Parlamentu (MP’s) w Westminster musisz być obywatelem Brytyjskim. Po więcej szczegółów wejdź na stronę www.ukba.homeoffice.gov.uk/britishcitizenship

W jaki sposób się zarejestrować?

Należy wypełnić załączony formularz. Wypełniony formularz może zostać dostarczony do Urzędu Wyborczego lub do Gateway, oba mieszczą się w Civic Centre, Southampton. Można go też przesłać na podany adres: Electoral Services, Southampton City Council, Civic Centre, Southampton SO14 7LY.

Ulotka została napisana i zaprojektowana przez Urząd Wyborczy, Rada Miejska Southampton we współpracy z projektem EU Welcome. Po więcej informacji na temat projektu EU Welcome wejdź na stronę www.euwelcome.org, skontaktuj się za pomocą maila: euwelcome@yahoo.co.uk lub telefonicznie pod numerem 07786392886.Po więcej informacji skontaktuj się z nami za pomocą maila: elections@southampton.gov.uk lub wejdź na stronę www.aboutmyvote.co.uk

ŹRÓDŁOEU Welcome
PoprzedniZakup własnego domu
NastępnyRodzice i małe dzieci w Southampton