Start Poradniki Rodzice i małe dzieci w Southampton

Rodzice i małe dzieci w Southampton

11399

Przewodnik po opiece nad dziećmi, zasiłkach, wsparciu oraz możliwościach spędzenia wolnego czasu!

Na początek: Przez ostatnie dziewięć miesięcy Twoje dziecko mieszkało bezpiecznie w Twoim brzuchu towarzysząc Ci gdziekolwiek się udawałaś. Potem nastąpił ekscytujący moment porodu! Ale jak pewnie sobie zdajesz sprawę, to tak na prawdę zaledwie początek. Teraz czeka cię radość i odpowiedzialność wychowania dziecka w bezpiecznym i stymulującym środowisku.
Niniejsza ulotka przeznaczona jest specjalnie dla rodziców, którzy przyjechali tu z niedawno przyjętych krajów Unii Europejskiej i przygotowana została w języku angielskim i polskim przez EU Welcome. Wychowywanie dziecka zawsze pełne jest wyzwań, tym bardziej, jeśli przebywamy w obcym państwie, gdzie istnieją szczególne bariery do pokonania. Mamy nadzieję, że przewodnik ten okaże się pomocny. Przygotowaliśmy go przy współpracy z Children’s Information Service.

Czym jest Children’s Information Service?

Są to bezpłatne usługi oferowane przez Urząd Miasta – Southampton City Council.
Oferujemy szeroko rozumiane informacje na temat opieki nad dziećmi, instytucji oferujących wsparcie dla rodziców i rodzin oraz organizacji czasu dla dzieci w wieku 0-19 lat w Southampton.

Opieka dla dzieci

 1. Opiekunki
 2. Przedszkola
 3. Żłobki dzienne
 4. Świetlice/kluby dla dzieci (zajęcia przed i po lekcjach w szkole)
 5. Programy zajęć wakacyjnych

Czas wolny

 1. Grupy rodziców i dzieci
 2. Zajęcia dla maluchów w bibliotece
 3. Zajęcia sportowe i rekreacyjne dla dzieci w wieku 0-19 lat

Sprawy finansowe i wsparcie

 1. Tax Credits – pomoc finansowa w opłacaniu opieki nad dziećmi
 2. Bezpłatna edukacja przedszkolna
 3. Usługi wsparcia
 4. Zajęcia dla rodziców dot. wychowania dzieci

Niektóre z najczęściej zadawanych pytań:

 1. Gdzie znajduje się najbliższa grupa zajęć dla rodziców i dzieci?
 2. Co mogą moje dzieci robić w czasie wakacji?
 3. Czy w pobliżu mojego miejsca zamieszkania znajduje się przedszkole?
 4. Gdzie mogę znaleźć informacje na temat wsparcia dla dziecka specjalnej troski?
 5. Jestem samotnym rodzicem – jakie mogę otrzymać wsparcie?
 6. Chcę pracować z dziećmi, jakie są możliwości?
 7. Czy istnieje opiekunka, która odbierałaby moje dziecko ze szkoły?

Jak się z nami skontaktować?

 1. Telefon bezpłatny: 0800 169 8833
 2. Przyjdź do nas na 68 Commercial Road
 3. Od poniedziałku do piątku od 8:30 do 16:30, e-mail: cis@southampton.gov.uk
 4. Poszukaj informacji w Internecie www.southamptoncis.org
 5. Umożliwiamy pomoc ze strony tłumacza, jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie.
 6. Pomoc taka możliwa jest również na miejscu, jeśli zdecydujesz się nas odwiedzić.

Kim jest „Health Visitor”?

Health Visitors (odpowiednik polskich pielęgniarek środowiskowych), to wysoko wykwalifikowani specjaliści, którzy przydzielani zostają wszystkim kobietom, które spodziewają sie dziecka. Po raz pierwszy odwiedzają przyszłą mamę, aby nawiązać kontakt, sprawdzić czy wszystko jest w porządku i odpowiedzieć na jej ewentualne pytania, jeszcze zanim urodzi się dziecko. Kolejną wizytę składają ponownie po10-14 dniach od urodzenia dziecka, kiedy to przeprowadzają pełną ocenę rozwoju dziecka. Są również zainteresowani tym, w jaki sposób cała rodzina radzi sobie, czy istnieją odpowiednie warunki mieszkaniowe oraz czy występują jakiekolwiek problemy czy trudności, które mogłyby wpłynąć negatywnie na dziecko. Pokrótce, są po to, aby pomóc i doradzić w każdy możliwy sposób. Spotykają się również z rodzinami w punktach rodzinnych SureStart („Family Points”), oraz w klinikach „Well Baby Clinics”. Zdrowie i rozwój dziecka są oceniane w wieku 8-12 miesięcy, 2 lat oraz kiedy rozpoczyna ono edukację szkolną. Health Visitors współpracują z innymi specjalistami i bardzo chętnie udzielą informacji rodzinom o wszystkich dostępnych dla nich usługach, łącznie z lokalnymi grupami zabaw Surestart „Stay and Play” oraz innymi grupami dla rodziców i dzieci. Zadaniem Health Visitors jest bliska i czynna współpraca z rodzinami w celu zapewnienia szczęśliwego i zdrowego społeczeństwa.

Więcej o opiece nad dziećmi

Rodzaje opieki

Opiekunki – zwykle opiekują się dziećmi we własnym domu i są samozatrudnione. Większość pracuje w godzinach 8:00-18:00, oferując opiekę nad dziećmi poniżej 1-go roku życia aż do nastolatków. Opiekunki muszą być zarejestrowane.
Żłobki dzienne – przeznaczone są dla dzieci poniżej 5-go roku życia, które mogą tam przebywać między godz. 8:00 a 18:00, od poniedziałku do piątku.
Żłobki pracownicze/przyuczelniane etc. – zwykle oferują krótkoterminową opiekę nad dziećmi, podczas gdy rodzice uczęszczają na kursy, korzystają z obiektów sportowych etc. , w tym samym miejscu.
Przedszkola/grupy zabawowe – oferują opiekę i edukacją dla dzieci w wieku od 2 lat i 9 miesięcy do wieku szkolnego. Działają w czasie roku szkolnego.
Niektóre szkoły oferują zajęcia w świetlicy/klubie – zajęcia poranne „śniadaniowe”, zajęciach po zakończeniu lekcji w szkole oraz zajęcia w trakcie wakacji – aby pomóc pracującym rodzicom.
Zajęcia w świetlicy śniadaniowej zaczynają się zwykle od 8 rano, a świetlica po zajęciach zamykana jest między 17:00 a 18:00. Programy zajęć wakacyjnych oferowane są na całe wakacje lub ich część. Mogą odbywać się w różnych miejscach w mieście, łącznie ze żłobkami, centrami rekreacyjnymi i szkołami.

Jak znaleźć zaufaną osobę do opieki nad dzieckiem?

Nie zależnie od tego, czy zastanawiasz się nad znalezieniem opiekunki, która zajmowałaby się dzieckiem, gdy jesteś w pracy lub na uczelni, czy nad posłaniem dziecka do przedszkola, naturalne jest, że masz pewne obawy. Nie ma zasady określającej, która forma opieki jest najlepsza- to Twoje dziecko i Twój wybór. Musisz zdecydować co dla Ciebie i Twojej rodziny jest najodpowiedniejszą i najbardziej praktyczną opcją.
Posiadanie aktualnych i dokładnych informacji może pomóc Ci podjąć przemyślaną decyzję.
Większość jednostek zajmujących się opieką nad dziećmi jest zarejestrowana i kontrolowana przez organizację zwaną OfSTED. OfSTED sprawdza jakość oferowanej opieki. Wszystkie osoby zajmujące się opieką nad dziećmi muszą być sprawdzone przez policję, aby upewnić się, że nigdy nie dopuściły się żadnych przestępstw na dzieciach.

Wybór odpowiedniej opieki nad dziećmi

Z pewnością będziesz chciał/a odwiedzić żłobek, przedszkole lub opiekunkę i porozmawiać z osobami, które maja się zająć Twoim dzieckiem. Opiekunka lub przedszkolanka będzie również tego oczekiwać. Będziesz mogła porozmawiać z nią o tym, co Twoje dziecko lubi, a czego nie, o jego nawykach oraz potrzebach. Jeśli znajdziesz już odpowiednią opiekę dla Twojego dziecka, będziesz musiał/a sprawdzić jakość oferowanych usług. Sprawdź czy dana instytucja jest zarejestrowana w OfSTED oraz poproś o najnowszy raport. Zapytaj się, czy uzyskała lub pracuje obecnie nad uzyskaniem gwarancji jakości (ang. Quality Assurance). Children’s Information Service może przygotować dla Ciebie listę pytań, które warto zadać podczas wizyty u opiekunki lub w przedszkolu.

Weekendy, wieczory i noce

Są, choć nie jest ich za wiele, opiekunki, które mogą zaopiekować się dziećmi w weekendy, wieczorami czy w nocy. Powinnaś wziąć to pod uwagę zanim podejmiesz pracę w nietypowych godzinach. Małe dzieci nie powinny być zostawiane same, a młode osoby opiekujące się dziećmi podczas nieobecności rodziców (nawet bracia czy siostry), powinny mieć co najmniej 16 lat i być wystarczająco dojrzałymi, by móc zaopiekować się dziećmi.

Opłacanie opieki nad dziećmi

Child Tax Credit

Tax Credits (dodatki pieniężne dla podatników) są przeznaczone dla rodzin z dziećmi. Dziewięć na dziesięć rodzin z dziećmi upoważnionych jest do pobierania nowego dodatku na dziecko. Child Tax Credit wpłacane jest na konto bankowe głównego opiekuna – osoby, która jest przeważnie odpowiedzialna za opiekę nad dziećmi. Rodziny o rocznych dochodach wynoszących do L58,000 (lub L66,000, jeżeli w rodzinie jest co najmniej jedno dziecko poniżej pierwszego roku życia), mogą skorzystać z Child Tax Credits niezależnie od tego czy pracują, czy nie.

Working Tax Credit (dodatek na opłacenie opieki nad dzieckiem)

Working Tax Credit to dodatek dla rodzin, w których obydwoje rodzice pracują, a który ma na celu wsparcie finansowe w opłacaniu zarejestrowanej opieki nad dziećmi.

Abyśmy mogli zakwalifikować się do otrzymania wsparcia finansowego, sprawujący opiekę nad naszym dzieckiem musi być zarejestrowany w Ofsted.

Należy spełnić następujące warunki, aby być upoważnionym do otrzymywania Working Tax Credit:

 • Samotni rodzice muszą pracować co najmniej 16 godzin tygodniowo
 • Obydwie osoby w związku muszą pracować 16 godzin w tygodniu lub więcej
 • Lub jedna osoba w związku musi pracować 16 godzin w tygodniu lub więcej, a druga być osobą ubezwłasnowolnioną

Element Tax Credit przeznaczony na opiekę dla dziecka pokryje do 80% kosztów prawnie przysługującej opieki. Kwota maksymalna tego elementu to:

 • L140 (80% z L175) na tydzień na jedno dziecko, oraz
 • L240 (80% z L300) na tydzień na dwoje lub więcej dzieci.

Finansowanie edukacji przedszkolnej

Wszystkie dzieci upoważnione są do bezpłatnej edukacji przedszkolnej rozpoczynającej się w semestrze po tym jak dziecko ukończy 3 lata, aż do momentu gdy rozpocznie naukę w szkole. Obecnie, dzieci mogą rozpocząć naukę w szkole w roku szkolnym (1 września do 31 sierpnia), w którym ukończą 5 lat.
W Southampton istnieje wiele przedszkoli, do których możesz posłać swoje dziecko, a niektóre opiekunki również oferują bezpłatne zajęcia.
Bezpłatne zajęcia trwają kilka godzin rano lub popołudniu, przez 5 dni w tygodniu w trakcie semestru.
Bezpłatna opieka dla dziecka podczas uczestnictwa w programie Training and Learning for Work („Szkolenie i nauka w celu znalezienia pracy”)
Jeśli masz 20 lat lub więcej i posiadasz jedno lub więcej dzieci, bezpłatny program Training and Learning for Work może pomóc w opłaceniu opieki dla dzieci w czasie, gdy ty uczysz się lub uczęszczasz na szkolenie.
Program skierowany jest dla rodziców, z których jedno nie pracuje, a drugie jest zatrudnione. Jeżeli zastanawiasz się nad zrobieniem kursu, który klasyfikowany jest jako forma rozwinięcia nowych umiejętności, dzięki którym możesz zdobyć nową pracę – jak np. krótki kurs z angielskiego lub matematyki, służący przypomnieniu wiadomości to dzięki programowi możesz uzyskać nawet do L175 na tydzień jako pomoc w pokryciu kosztów opieki dla dziecka.
Możesz być upoważniona do bezpłatnej opieki dla dziecka w ramach programu Training and Learning for Work jeśli masz 20 lat i więcej, nie pracujesz, oraz:

 • masz partnera, który pracuje
 • wasz całkowity roczny dochód na gospodarstwo domowe wynosi L20,000 lub mniej

Musisz korzystać z opieki, która zarejestrowana jest w Ofsted.

Uważaj

Pobierając tax credits i wszystkie inne zasiłki powinieneś natychmiast informować odpowiednie urzędy, jeżeli Twoja sytuacja ulegnie zmianie i zaczniesz więcej lub mniej zarabiać. Jeżeli tego nie zrobisz, będziesz musiał/a zwrócić całą otrzymaną sumę pieniędzy, a nawet możesz zostać wpisanym do rejestru karnego.

Child Benefit

Child Benefit jest wolnym od podatku świadczeniem, które dostaje się na wychowanie dziecka od rządu (niezależnie od Twoich dochodów). Zwykle jest wypłacane co 4 tygodnie, choć może być też wypłacane co tydzień, jeśli na przykład wychowujesz dziecko sama/sam.
Możesz starać się o Child Benefit jeśli Twoje dziecko:

 • ma poniżej 16 lat
 • ma więcej niż 16 lat i uczęszcza do szkoły lub odbywa szkolenie
 • ma 16 lub 17 lat, skończyło odpowiedni etap edukacji lub szkolenia i jest zarejestrowane do dalszej edukacji przez stosowną placówkę

Możesz starać się o Child Benefit nawet jeśli Twoje dziecko z Tobą nie mieszka. Jeśli mieszka ono z inną osoba, możesz starać się o Child Benefit jedynie w przypadku gdy:

 • płacisz na utrzymanie dziecka
 • kwota, którą płacisz na utrzymanie jest co najmniej taka sama, jak kwota Child Benefit, którą dostaje się na dziecko
 • Osoba, która wychowuje Twoje dziecko nie pobiera Child Benefit w swoim imieniu

Child Benefit wynosi L20.00 na tydzień na najstarsze dziecko, a L13.20 tygodniowo na każde kolejne dziecko.
Możesz złożyć aplikację o Child Benefit drukując formularz z internetu, ze strony HM Revenue & Customs (http://www.hmrc.gov.uk/forms/ch2.pdf), wypełniając go, a następnie wysyłając do biura Child Benefit lub zamawiając formularz telefonicznie, dzwoniąc na numer 0845 302 1444.
Wraz z wypełnionym formularzem należy wysłać akt urodzenia dziecka/dzieci.

Centra Dla Dzieci SureStart

Program SureStart został stworzony przez rząd UK, aby pomóc rodzinom i ich dzieciom poniżej 5. roku życia. Do niedawna tylko rodziny mieszkające w konkretnych częściach miasta Southampton mogły skorzystać z SureStart. Obecnie, program ten został rozszerzony na całe miasto.
W Centrach Dla Dzieci działa wiele różnych agencji, które oferują szeroko pojęte usługi dla Ciebie i dziecka w jednym miejscu.
Jest to miejsce, gdzie Twoje dziecko może poznać nowych przyjaciół i zdobywać nowe umiejętności podczas zabawy. W centrach tych można otrzymać profesjonalne porady na temat zdrowia i spraw rodzinnych, dowiedzieć się o szkoleniach i ofertach pracy lub po prostu spotkać się z innymi ludźmi.

Centra opieki dla dzieci tworzone są zgodnie z potrzebami lokalnej społeczności, dlatego każde centrum jest jedyne w swoim rodzaju. Istnieją jednak podstawowe świadczenia, które znaleźć można w każdym centrum:
Świadczenia dotyczące zdrowia dziecka i rodziny, poczynając od usług pielęgniarek środowiskowych, kończąc na wsparciu dotyczącym karmienia piersią
Większość ośrodków oferuje wysokiej jakości opiekę i wczesną edukację – te które tego nie oferują, mogą doradzić w sprawie opcji lokalnej opieki dla dzieci/
Porady dotyczące rodzicielstwa, opcji lokalnej opieki dla dziecka oraz dostępu do specjalistycznych świadczeń dla rodzin, takich jak logopedia, porady dotyczące zdrowego odżywiania się lub pomoc w zarządzaniu własnym budżetem
Pomoc w znalezieniu pracy lub szkolenia, poprzez powiązania z lokalnymi biurami Jobcentre Plus i organizatorami kursów

Centra opieki dla dzieci w Southampton:

Bassett i Lordswood 023 8083 3552
Bitterne i Bitterne Park 023 8044 6032
Central (Centrum Southampton) 023 8033 1635
Coxford, Lordshill, Shirley Warren 023 8083 3863
Freemantle 023 8033 1635
Millbrook, Redbridge i Maybush 023 8087 8387
North Shirley (Północna część Shirley) 023 8083 3552
Portswood i Bevois 023 8083 3552
Sholing 023 8036 3309
Swaythling 023 8083 3552
Thornhill 023 8091 7633
Townhill Park i Harefield 023 8091 5480
Weston 023 8043 7866
Woolston, Merry Oak i Peartree 023 8044 6032
Nawet jeżeli nie znasz dobrze angielskiego i tak możesz zadzwonić pod powyższe numery telefonów i poprosić o pomoc tłumacza. Z pewnością otrzymasz telefon zwrotny i pomoc tłumacza. Możesz też zadzwonić po pomoc do Children’s Information service pod numer 0800 169 8833.

Polska i Wschodnioeuropejska grupa zabaw dla dzieci

EU Welcome prowadzi grupę dla Polskich i innych rodzin z Europy Wschodniej we wtorki od 10:00 rano do 12:00 w południe w zakrystii kościoła St Boniface na ulicy 413 Shirley Road, Southampton, SO15 3JD. Aby uzyskać więcej informacji należy zadzwonić pod numer 07786 392886 lub po prostu przyjść w dowolny wtorek.

W jaki sposób uzyskać więcej informacji

Skontaktuj się z Children’s Information Service dzwoniąc BEZPŁATNIE pod numer 0800 169 8833.
Przyjdź do nas do biura na ulicy 68 Commercial Road, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:30 do 16:30.
cis@southampton.gov.uk
www.southamptoncis.org
Możemy zapewnić pomoc tłumacza, który pomoże sie nam z Tobą porozumieć, gdy do nas zadzwonisz. Możemy również zamówić tłumacza, by był obecny podczas Twojej wizyty w naszym biurze.

EU Welcome
EU Welcome istnieje po to, by pomagać osobom mieszkającym w Southampton, które przyjechały z krajów Unii Europejskiej. Możesz skontaktować się z nami dzwoniąc pod numer: 07786 392886, wysyłając e-mail na adres euwelcome@yahoo.co.uk , lub wchodząc na nasza stronę www.euwelcome.org
EU Welcome
EU Welcome exists to help people in Southampton who come from E.U. countries. You can contact us by phone 07786 392886, by e mail euwelcome@yahoo.co.uk or you can check our website www.euwelcome.org