Start Poradniki Ochrona zdrowia w Southampton

Ochrona zdrowia w Southampton

6475

Przeczytaj zanim zachorujesz!. Witamy w Southampton! Przyjeżdżając do Wielkiej Brytanii, możesz poczuć się zagubiony, nie rozumiejąc wielu rzeczy. Niniejszy przewodnik został napisany po to, by pomóc Ci w zrozumieniu opieki zdrowotnej dostępnej w Wielkiej Brytanii.

Pierwsze kroki!

Choć może wydawać się to oczywiste, ale warto na początku wspomnieć, że jesteś w innym kraju! Tutejsza służba zdrowia, może różnić się od systemu opieki zdrowotnej w twoim kraju. Przykładowo, lekarz pierwszego kontaktu – GP (General Practitioner), zajmuje się zarówno dorosłymi jak i dziećmi. Nie ma specjalistów-pediatrów, którzy są jednocześnie lekarzami pierwszego kontaktu (GP). Podobnie, jeśli chodzi o dolegliwości kobiece. Lekarz pierwszego kontaktu zajmuje się nimi, kierując do specjalistów ginekologów w szpitalu, jeśli uzna, że jest to konieczne. Prawdą jest również to, że brytyjscy lekarze pierwszego kontaktu, w odróżnieniu od lekarzy z innych krajów, są mniej skłonni do przepisywania antybiotyków. Pielęgniarki pracujące w poradniach lekarskich są wysoko wykwalifikowane, i może zdarzyć się, że to właśnie one, a nie lekarz, zajmą się niektórymi sprawami twojego zdrowia.

Rejestracja u lekarza pierwszego kontaktu (GP)

Jeśli planujesz zostać w Southampton na jakiś czas, warto jest zarejestrować się w poradni lekarskiej (GP surgery), w której przyjmują lekarze pierwszego kontaktu – GP (General Practitioner), lub w najbliższym Centrum Zdrowia (Health Centre). Aby dowiedzieć się, gdzie przyjmuje najbliższy lekarz pierwszego kontaktu, wejdź na www.southamptonhealth.nhs.uk/gplist/, lub zadzwoń pod numer 01962 853361. Pracownicy udzielą Ci informacji na temat przychodni, znajdującej się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania, oraz powiedzą jak się w niej zarejestrować. Rejestracja i leczenie u lekarza pierwszego kontaktu (GP), jest bezpłatne. Jednak, w pewnych sytuacjach będziesz musiał zapłacić za receptę. W chwili obecnej recepta kosztuje £7.10. Z opłat zwolnione są dzieci poniżej 16 roku życia, kobiety w ciąży, osoby w wieku powyżej 60 lat, młode osoby uczęszczające do szkoły w pełnym wymiarze godzin, osoby otrzymujące niektóre zasiłki takie jak Income Support, lub Jobseekers’ Allowance, oraz osoby cierpiące z powodu niektórych, specyficznych schorzeń takich jak: niektóre typy niepełnosprawności fizycznej, cukrzyca, lub epilepsja. Osoby te posiadają ważny certyfikat zwalniający ich z opłat (exemption certificate).

Przychodnie „NHS Walk-in Centres” w Southampton

Jeżeli potrzebujesz pomocy medycznej w związku z niegroźnym zachorowaniem, lub doznałeś niewielkiego obrażenia ciała np. skaleczenie, skręcona kostka, czy bolące gardło, możesz pójść do jednej z trzech poradni NHS „Walk-in Centre” w Southampton. Poradnie te otwarte są 365 dni w roku, od 8:00 do 21:30, oferując szybkie leczenie dla wszystkich, łącznie z niemowlętami i dziećmi.
Specjalnie wykwalifikowane pielęgniarki udzielą Ci porady w razie objawów grypy, zmierzą ciśnienie krwi, udzielą porad dotyczących zdrowego trybu życia oraz zapewnią bezpłatną antykoncepcję awaryjną.
Poradnia „Walk-in Centre” w centrum Southampton, znajdująca się przy szpitalu Royal Hants Hospital, posiada również nowy rentgen dla pacjentów powyżej 12-roku życia.
Adresy i dane kontaktowe wszystkich poradni „Walk-in Centres” wymienione są poniżej:

Shirley NHS Walk-in Centre
1a Howards’ Grove
Shirley
Southampton
SO15 5PR
Numer telefonu: 023 8079 0000 Bitterne NHS Walk-in Centre

Bitterne Health Centre
Commercial Street
Bitterne
Southampton
SO18 6BT
Numer telefonu: 023 8042 6356

Southampton (Central) NHS Walk-in Centre
Fanshawe Wing,
Royal South Hants Hospital
Brintons Terrace
Southampton, So14 0YG
Numer telefonu: 023 8071 6539

Jeśli źle się czujesz, możesz również uzyskać profesjonalne, całodobowe porady dotyczące zdrowia, dzwoniąc na infolinię NHS Direct, pod numer tel. 0845 4647. Można skorzystać z pomocy tłumacza. Wystarczy wymienić język jaki potrzebujemy i zaczekać na linii.

Oddział Nagłych Wypadków (Emergency Department), przy szpitalu Southampton General Hospital
Oddział Nagłych Wypadków (Emergency Department, wcześniej znany jako A&E – Accidents and Emergencies, czyli Oddział Pomocy Doraźnej), przeznaczony jest dla osób, których schorzenia lub choroby zagrażają życiu. Proszę zgłaszać się na oddział jedynie w sytuacji, gdy Twoje życie jest zagrożone. Aby zadzwonić po karetkę wykręć 999. Jeżeli doznałeś drobnego skaleczenia lub niegroźne schorzenie, zgłoś się do jednej z trzech wymienionych wcześniej poradni „NHS Walk-in Centres”.

Rejestracja u dentysty

Aby dbać o prawidłową higienę jamy ustnej, zarejestruj się u dentysty, który ma podpisaną umowę z NHS. Więcej informacji o regularnej opiece dentystycznej i pomocy w sytuacjach awaryjnych, uzyskasz kontaktując się z Infolinią Dentystyczną (Dental Helpline), lub Wypadkową Infolinią Usług Dentystycznych (Emergency Dental Service), pod numer telefonu 0845 050 8345.
Dzięki infolinii będziesz mógł znaleźć najbliższy gabinet dentystyczny świadczący usługi w ramach NHS, gdzie będziesz mógł skorzystać z regularnej opieki dentystycznej, długotrwałego leczenia, pomocy i porady oraz, w razie sytuacji awaryjnej, możliwości skorzystania z pilnej wizyty dentystycznej.
Infolinia czynna jest od 8:30 do 21:30, od poniedziałku do piątku, oraz między 8:00 a 21:30 w soboty, niedziele i święta.

W ramach NHS twój dentysta będzie mógł:

Zrobić pełen przegląd jamy ustnej, zębów i dziąseł
Wyjaśnić ci dostępne metody i opcje leczenia oraz poinformować, które z usług dostępne będą w ramach NHS, a za które trzeba będzie zapłacić dodatkowo
Upewnić się, że wiesz ile będzie kosztowało leczenie w ramach NHS i/lub leczenie prywatne
Przygotować dla ciebie plan leczenia (łącznie z kosztami) na piśmie, uwzględniając leczenie w ramach NHS i/lub prywatne
Przedyskutować z tobą częstotliwość wizyt – jeśli nie masz problemów ze zdrowiem jamy ustnej, to prawdopodobnie będzie to co 6 miesięcy
Dać ci ulotkę z informacjami na temat gabinetu dentystycznego i dostępnych usług.

Usługi dotyczące zdrowia seksualnego

Medycyna dróg moczowo-płciowych – Genito Urinary Medicine (GUM), badania przesiewowe w celu wykrycia chorób przenoszonych drogą płciową oraz ich leczenie:
Aby dowiedzieć sie więcej na temat powyższych badań i leczenia, w sytuacji, gdy czujesz, że mogłeś/łas zarazić się chorobą, lub gdy chcesz przebadać się dla własnego spokoju, skontaktuj się z kliniką zdrowia dróg moczowo-płciowych (GUM Clinic), znajdującą się na poziomie B (Level B), oddziału „Out Patients”, w szpitalu Royal South Hants Hospital, na ulicy Britons Terrace, SO14 0YG.
Oferują bezpłatne, poufne i bezstronne usługi medyczne prowadzone przez wyspecjalizowany zespół lekarzy i pielęgniarek, oferujących szeroko rozumiany wybór usług dotyczących zdrowia seksualnego, m.in:

 1. badania przesiewowe w celu wykrycia chorób przenoszonych drogą płciową
 2. testy na obecność wirusa HIV oraz dalszą opiekę
 3. testy na obecność wirusa żółtaczki (Hepatitis), oraz szczepienia
 4. porady na temat bezpiecznego seksu
 5. bezpłatne prezerwatywy
 6. prowadzone przez pielęgniarki kliniki, w których wykonuje się badania przesiewowe w celu wykrycia chorób przenoszonych drogą płciową
 7. prowadzone przez pielęgniarki kliniki znajdujące się z innych częściach miasta i poza Southampton.

Jeżeli chciałbyś uzyskać więcej informacji dotyczących powyższych usług, odwiedź stronę www.protectyourself.nhs.uk, lub zadzwoń pod numer tel. 0300 123 7399 (Koszt połączenia jak za rozmowę lokalną).

Antykoncepcja i zdrowie seksualne:

Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej na temat dostępnej dla ciebie antykoncepcji, skontaktuj się z oddziałem zajmującym się antykoncepcją i zdrowiem seksualnym w mieście „Contraception and Sexual Health Service”. Oddział ten mieści się obecnie w „Quay to Health” na parterze kompleksu basenów „Quays Swimming and Diving Complex”, na ulicy 27 Harbour Parade, Southampton, SO15 1BA. Odwiedzając powyższą klinikę, powiedz w głównej recepcji „The Quays”, że masz wizytę w „Quay to Health” (nie musisz podawać powodu wizyty) i zostaniesz wpuszczony do kompleksu przez bramkę. W mieście oraz w okolicach Southampton znajduje sie sporo innych podobnych klinik.
Oferowane są tam bezpłatne i poufne porady i informacje dotyczące zdrowia seksualnego zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn w każdym wieku, jak i specjalna klinika dla młodych osób w wieku 25 lat i poniżej.

Wszystkie usługi są bezpłatne, a są to m.in:

 1. poufne porady
 2. antykoncepcja awaryjna
 3. prezerwatywy
 4. wszystkie metody antykoncepcji
 5. testy ciążowe
 6. pomoc w sytuacji nieplanowanej ciąży, a w razie potrzeby skierowanie do specjalisty
 7. porady związane z chorobami przenoszonymi drogą płciową
 8. testy przesiewowe na chlamydię
 9. porady w przypadku problemów seksualnych
 10. porady związane z problemami menopauzy
 11. pomoc w planowaniu ciąży

Usługi promujące zdrowy styl życia

Małe zmiany w życiu mogą zrobić ogromną różnicę dla twojego zdrowia. Może chciałbyś rzucić palenie, być bardziej aktywny fizycznie, lub zdrowiej się odżywiać, aby lepiej się czuć i być zdrowszym.
Lokalna służba zdrowia NHS, Fundusz Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Southampton, może udzielić ci wsparcia w osiągnięciu powyższych celów. Poniżej znajdziesz niektóre informacje na temat dostępnych usług.

Trenerzy Zdrowego Stylu Życia w Southampton

Zastanawiasz się nad zmianą stylu życia? Chcesz poprawić swoje zdrowie? Nie wiesz od czego zacząć? Twój miejscowy trener zdrowego stylu życia pomoże ci w: zwiększeniu twojej aktywności fizycznej, przygotowaniu zdrowszej diety, schudnięciu, poradzeniu sobie ze stresem… po prostu pomoże ci stać się zdrowszym!
Więcej informacji uzyskasz kontaktując się z trenerami zdrowia w Southampton (Southampton Health Trainers), pod numer tel. 023 8051 5222, lub odwiedzając stronę www.southamptonhealthtrainers.nhs.uk

„Rzuć palenie w Southampton”, czyli „Southampton City Quitters”

„Quittersi” będą wspierać cię na każdym etapie rzucania palenia, od pierwszego dnia, aż do momentu, kiedy zupełnie rzucisz palenie! Aby wykorzystać szansę na osiągnięcie sukcesu, zapisz się do jednej z naszych klinik! Osoby korzystające z kliniki stwierdzają zwykle, że mają o wiele więcej wsparcia podczas rzucania palenia, gdy robią to z innymi. Jest to też szansa na podzielenie się problemami i wskazówkami z innymi osobami, które tak jak ty ciężko pracują nad tym, by osiągnąć ten sam, wspólny cel.
Więcej informacji uzyskasz kontaktując się z „Southampton City Quitters”, pod numerem tel. 023 8051 5221, lub odwiedzając stronę internetową www.southamptonquitters.nhs.uk
Ewentualnie, możesz porozmawiać na temat rzucania palenia ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu (GP) lub z farmaceutą.

Zespół zajmujący się poradami i kontaktami pomiędzy pacjentami a służbą zdowia, czyli „The Patient Advice and Liaison Service”
The Patient Advice and Liaison Service, znane jako „PALS”, skupia się na poprawie usług dotyczących zdrowia pacjentów korzystających z NHS. Jeśli masz obawy co do opieki zdrowotnej, którą otrzymałeś, lub masz otrzymać w niedalekiej przyszłości, możesz skontaktować się z nami, a my pomożemy ci rozwiązać problem lub uspokoimy cię.
PALS może zaoferować szybką poradę i wsparcie w rozwianiu jakichkolwiek obaw w związku z opieką w ramach NHS. Osoby pracujące w PALS bardzo dobrze znają system NHS I będą w stanie odpowiedzieć na twoje pytania / obawy, lub znają osobę, która to zrobi.
Możesz skontaktować się z PALS, dzwoniąc po numer tel. 023 8029 6929, lub wysyłając e-mail na adres pals@scpct.nhs.uk. Ewentualnie, możesz napisać na adres pocztowy: PALS Manager, Trust Headquarters, Oakley Road, Millbrook, Southampton, SO16 4GX.

Niniejszy poradnik opracowany został przez EU Welcome we współpracy z Funduszem Podstawowej Opieki Zdrowotnej w Southampton (Southampton Primary Care Trust). Mamy nadzieję, że uznasz go za przydatny. Jeśli miałbyś dodatkowe pytania, możesz skontaktować się z Funduszem, lub z EU Welcome pisząc na adres e-mail euwelcome@yahoo.co.uk, lub dzwoniąc pod numerem tel. 07786 392886. EU Welcome angażuje się we wspomaganiu integracji obywateli Unii Europejskiej mieszkających i pracujących w rejonie Southampton. Aby dowiedzieć się więcej o organizowanych spotkaniach, wejdź na stronę www.euwelcome.org. W celu otrzymywania regularnego biuletynu wyślij e-mail na adres euwelcome@yahoo.co.uk .