Start Poradniki Ty i Twój samochód w Southampton

Ty i Twój samochód w Southampton

7504

Życie samo w sobie jest skomplikowane, a prowadzenie samochodu w obcym kraju, gdzie obowiązują inne prawa i zwyczaje, może rzeczywiście niepokoić i powodować różnego rodzaju nieoczekiwane komplikacje, zwłaszcza gdy jedzie się po niewłaściwej stronie ulicy!!!

EU Welcome rozmawiało z wieloma kierowcami z Polski i innych krajów, oraz z Urzędem Miasta Southampton (Southampton City Council) i Wydziałem Drogowym Policji hrabstwa Hampshire, a wynikiem tego jest niniejsza ulotka przygotowana specjalnie by Ci pomóc. – Miłej lektury i bezpiecznej jazdy!

PROWADZENIE SAMOCHODU A PRAWO

Aby jeździć legalnie w Zjednoczonym Królestwie, musisz upewnić się, że Twój samochód jest bezpieczny na drodze. Musisz posiadać następujące dokumenty:

 1. Prawo jazdy, które ważne jest na terenie Zjednoczonego Królestwa. (Nie musisz wymieniać prawa jazdy jeśli zostało ono wydane w jednym z krajów Unii Europejskiej)
 2. Ubezpieczenie dla każdego z kierowców.
 3. Certyfikat MOT z uznanego warsztatu samochodowego, gdy pojazdy mają ponad 3 lata. (Skrót MOT oznaczał początkowo „Ministry of Transport”, czyli Ministerstwo Transportu, obecnie jest to coroczny przegląd, któremu poddane muszą być wszystkie samochody ponad 3-letnie). Jeżeli Twój samochód nie przejdzie pozytywnie przeglądu, nie możesz go prowadzić dopóki problem nie zostanie rozwiązany.
 4. Dysk z opłaconym podatkiem drogowym. Dyski można nabyć na poczcie lub przez Internet, na stronie www.vehiclelicence.gov.uk. Jeśli chcesz zakupić dysk na poczcie, musisz wziąść ze sobą certyfikat MOT i dokument potwierdzający ubezpieczenie. Dysk z opłaconym podatkiem musi być przez cały czas wyraźnie widoczny za przednią szybą.

Inne użyteczne linki: http://www.direct.gov.uk/en/Motoring/DriverLicensing…
Policja może poprosić Cię o okazanie wyżej wymienionych dokumentów. Jeśli tak się stanie, a Ty nie będziesz miał ich przy sobie, będziesz musiał dostarczyć je na komisariat w ciągu 7 dni.

Pamiętaj

 1. Jeśli kupujesz samochód w Zjednoczonym Królestwie, musisz zarejestrować go w DVLA (Driver and Vehicle Licencing Agency – Agencja Licencjonowania Kierowców i Pojazdów), www.dvla.gov.uk. W momencie zakupu samochodu, należy wypełnić formularz załączony w dokumentach pojazdu, i wysłać go do DVLA.
 2. Upewnij się, że osoba prowadząca samochód ma ubezpieczenie obejmujące użytkowanie właśne tego samochodu.
 3. Zawsze zapinaj pasy. Wszyscy kierowcy oraz pasażerowie (łącznie z pasażerami na tylnych siedzeniach), muszą mieć cały czas zapięte pasy. Dzieci poniżej 12-go roku życia, o wzroście poniżej 135cm, muszą siedzieć w specjalnych fotelikach.
 4. Jeżeli zbliża się w Twoim kierunku na sygnale i/lub z migającymi światłami pojazd służb ratowniczych (karetka, straż pożarna, czy policja), powinieneś ustąpić mu miejsca jak najszybciej, jak tylko będzie to możiwe (i bezpieczne).
 5. Podczas prowadzenia samochodu nie możesz używać komórki trzymając ją w ręce (jest to przestępstwo karane mandatem).

PICIE I JAZDA SAMOCHODEM

 • Nie możesz prowadzić samochodu będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków – łącznie z niektórymi lekami na receptę.
 • Jedynie bardzo mała ilość alkoholu we krwi jest prawnie dopuszczalna u kierowców. Jeżeli spożywałeś alcohol, nie ma 100% sposobu na sprawdzenie i upewnienie się, że poziom alkoholu w Twojej krwi jest nadal poniżej dopuszczalnej prawnie normy. Jest to uzależnione od wielu czynników, takich jak Twója waga, płeć, wiek, ilość i rodzaj alkoholu.
 • Jedynym sposobem na to, abyś był pewny swojego bezpieczeństwa, jest zupełne zrezygnowanie z picia alkoholu przed jazdą. Czasami zdarzyć się może, że poziom alkoholu w Twojej krwi będzie powyżej dopuszczalnej normy nawet następnego poranka, jeśli spożywałeś alkohol poprzedniej nocy.
 • Po spożyciu alkoholu, lub narkotyków, nie możesz próbować prowadzić samochód, lub zasiadać za kierownicą, nawet jeśli samochód się nie porusza.

W Wielkiej Brytanii, kary za prowadzenie samochodu, lub próbę prowadzenia, gdy stężenie alkoholu przekracza dopuszczalny limit, są bardzo ostre. Jeżeli zostaniesz uznany przez sąd winnym, będziesz miał zakaz prowadzenie samochodu do minimum12 miesięcy. Możesz również trafić do więzienia na 6 miesięcy, dostać grzywnę w wysokości do £5000, stracić pracę i zapłacić znacznie wyższe koszty ubezpieczenia samochodu.

Przywiozłeś ze sobą samochód z kraju należącego do Unii Europejskiej?

Upewnij się, że jest legalny! Sprawdź, czy Twoje ubezpieczenie dotyczy Zjednoczonego Królestwa. Czasami istnieją pewne ograniczenia w tej kwestii. Pomyśl, w jak poważnej możesz znaleźć się sytuacji, gdy ulegniesz wypadkowi, nie będąc ubezpieczonym.
Jeżeli posiadasz samochód zarejestrowany w innym kraju niz UK, możesz jeździć nim w Zjednoczonym Królestwie do 6 miesięcy. Potem musisz go ponownie zarejestrować, tym razem w Zjednoczonym Królestwie. Formularz rejestracyjny oraz dodatkowe informacje możesz ściągnąć z poniższych stron internetowych:

http://www.direct.gov.uk/en/Motoring/…
http://www.direct.gov.uk/en/Motoring/Bu…

Cały process wydaje się być nieco skomplikowany, szczególnie ze względu na zmiany, których trzeba dokonać aby przystosować samochód do jazdy. Podejrzewam , że właśnie z tego powodu, większość osób zdecyduje się zabrać samochód spowrotem do domu, aby go sprzedać i kupić nowy tutaj.
Niestety, wielu obywateli Unii Europejskiej trafia do brytyjskich sądów właśnie przez niedopilnowanie tej czynności. Nie ryzykuj, na prawdę nie warto!

UBEZPIECZENIE

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, aby prowadzić samochód w Zjednoczonym Królestwie, musisz mieć ubezpieczenie (pamiętaj, że to kierowca jest ubezpieczony, nie samochód). Możesz rozejrzeć się za ofertami dzwoniąc, szukając online, czy odwiedzając jedną z firm ubezpieczeniowych. Zapytają Cię o dane personalne i zaproponują wysokość ubezpieczenia. Możesz ubezpieczyć się jako „strona trzecia” (co oznacza, iż w razie wypadku z Twojej winy, samochód drugiej osoby będzie objęty ubezpieczeniem, a nie Twój), lub wykupić „pełne ubezpieczenie”, obejmujące również Twój samochód.
Jeżeli masz zamiar kupić samochód, musisz załatwić sprawę ubezpieczenia ZANIM go poprowadzisz. Nie ma 7-dniowej ulgi, jak to niektórzy często myślą. Jeśli ubezpieczenie na Twój samochód to „pełne ubezpieczenie”, ale prowadzisz nie swój samochód, jesteś objęty jedynie ubezpieczeniem „strony trzeciej”, i możesz dostać nieciekawy rachunek (lub stracić przyjaciela!). Pożyczaj samochód przyjacielowi tylko wtedy, gdy jesteś pewien, że ma on ubezpieczenie na jego prowadzenie.

PARKOWANIE W SOUTHAMPTON

Southampton jest zatłoczonym miastem, a parkowanie samochodu jest bardzo drogie. Istnieje kilka prywatnych terenów, bardzo kuszących tym, by zaparkować na nich samochód, nawet na kilka minut, w trakcie których moglibyśmy pójść do sklepu. Jednak bądź czujny i zwracaj uwagę na znaki dotyczące zakładania blokad na koła.
Wielu właścicieli tych terenów zatrudnia prywatne firmy, które mogą założyc blokadę (unieruchomić) Twój samochód. BARDZO kosztowne jest później odzyskanie takiego pojazdu. Również Urząd Miasta ma prawo usunąć lub założyć blokadę na koła samochodom, które:
parkują na żółtych liniach
parkują na przystankach autobusowych, miejscach parkingowych dla rezydentów danego obszaru mieszkalnego, miejscach dla motocykli, czy postojach taksówek
parkują w miejscach przeznaczonych dla „inwalidów”
których właściciele mają niezapłacone mandaty
Rozejrzyj się za znakami i nie ryzykuj!

POMYŚL O TWOICH SĄSIADACH!

Możliwe, że kilka osób w Twoim domu ma samochody. Wszyscy nie możecie parkować przed domem. Proszę miej na uwadze Twoich sąsiadów. Pomimo tego, że nie mają prawej podstawy obstawania przy parkowaniu przed swoim domem (chyba, że mają wyznaczone miejsce dla „inwalidy”), to mogą być zirytowani tym, że Twój samochód zawsze stoi przed ich domem, a oni muszą parkować gdzie indziej. Nigdy nie blokuj wjazdu na czyjąś posesję. Może się zdarzyć, że będziesz musiał przejść kilka kroków, żeby znaleźć inne miejsce do parkowania, ale warto to zrobić, aby utrzymać stosunki z sąsiadami. Ponadto, uważaj, żeby Twój samochód nie robił dużo hałasu późno w nocy, lub wcześnie rano.

POZWOLENIA NA PARKOWANIE

Niektóre części miasta mają specjalnie wyznaczone strefy parkowania dla mieszkających tam osób. Jeżeli mieszkasz, lub masz firmę w jednym z tych obszarów, będziesz potrzebował pozwolenia na parkowanie na ulicy. Pozwolenie na parkowanie nie gwarantuje miejsca parkingowego.
Aby skorzystać z tej usługi, będziesz potrzebował potwierdzenia Twojego adresu oraz dokumentów Twojego samochodu. W chwili obecnej nie ma żadnej opłaty za wydanie pierwszego pozwolenia na parkowanie na dany adres (dom), lub wydanie specjalnej przepustki na parkowanie odwiedzających (z wyjątkiem strefy 17 i 18, gdzie jedno pozwolenie na parkowanie wydane na dany dom kosztuje £57.50). W niektórych miejscach można starać się o wydanie drugiego pozwolenia, tym razem płatnego, w wysokości £57.50 na rok.
Jeżeli posiadasz firmę, która znajduje się w strefie parkingowej dla mieszkańców, lub jesteś handlowcem pracującym w tej strefie, możesz zakupić pozwolenie dla firm. Ich cena wynosi obecnie £110 na 4 miesiące i £288 na rok. Tymczasowe pozwolenia parkowania dla firm wydane na 2 tygodnie kosztują £13. Pozwolenia mogą być niedostępne w niektórych obszarach miasta, dlatego warto skontaktować się z Urzędem Miasta, aby uzyskać więcej informacji.
Jeśli potrzebujesz pozwolenia, musisz wypełnić formularz aplikacyjny. Możesz to zrobić wypełniając go online pod adresem http://www.southampton.gov.uk/transport/parking/parkingpermits.asp, dzwoniąc pod numer 023 8083 4600, pisząc na adres PO BOX 1098, Southampton SO14 7WE, lub wysyłając email: parking.services@southampton.gov.uk z prośbą o przesłanie formularza na Twój adres domowy.
Możesz również osobiście udać się do wydziału spraw obywatelskich Urzędu Miasta, czyli „Gateway”. Wydział ten otwarty jest w poniedziałki, wtorki i piątki w godzinach 8:30-17:30, w środy w godzinach od 9:30 do 17:30 i w czwartki od 8:30 do 19:00.

NA KONIEC…
Jeśli masz problemy, lub czujesz, że nie zostałeś sprawiedliwie potraktowany, porozmawiaj z Urzędem Miasta, Policją hrabstwa Hampshire, lub inną organizacją udzielającą porad w mieście.

EU Welcome przygotowało ten przewodnik aby Ci pomóc. Staraliśmy się dołożyć wszelkich starań aby w momencie pisania, informacje w nim zawarte były jak najbardziej dokładne i aktualne, ale jak wiadomo, niektóre rzeczy i informacje ulegają zmianie, a my możemy popełnić błędy!