Start Poradniki Wynajmujac mieszkania, domy w Southampton

Wynajmujac mieszkania, domy w Southampton

8149

WYNAJMUJESZ DOM LUB MIESZKANIE OD PRYWATNEGO WŁAŚCICIELA („LANDLORDA”)?

Jeśli wynajmujesz dom lub mieszkanie od prywatnego właściciela, który nie jest lokalną władzą (Urząd Miasta/Gminy), to jest kilka spraw o których powinieneś wiedzieć:

Przeludnienie

Twój dom może być przeludniony, jeśli w jakiejkolwiek sypialni śpią więcej niż 2 osoby i/lub pokój dzienny używany jest również jako sypialnia. Jeśli dzielisz dom z osobami, które nie są członkami twojej rodziny, twój dom określany jest jako House of Multiple Occupation (HMO), czyli „dom współlokatorski”, lub „dom dla wielu mieszkańców”. Dla niniejszych budynków ustalone są specjalne standardy.

Jeśli dom zamieszkuje 5 lub więcej mieszkańców, to powinien on posiadać:

 • 1 kuchnię z kuchenką, zlewozmywakiem, blatami kuchennymi, szafkami, gniazdkami elektrycznymi
 • 1 łazienkę z wanną lub prysznicem, toaletę i umywalkę. Toaleta może być oddzielna
  Jeśli w domu mieszka od 6 do 10 osób, to w budynku powinny być:
 • 2 kuchnie, każda z pełnym wyposażeniem, lub 1 kuchnia z podwójnym wyposażeniem
 • 2 łazienki, każda z pełnym wyposażeniem

Mieszkanie w przeludnionym domu, może mieć negatywny wpływ na twoje zdrowie fizyczne i psychiczne.

 • Choroby rozprzestrzeniają się szybciej, ponieważ więcej osób dzieli toaletę i łazienkę, będąc tym samym przez cały czas w bliskim kontakcie ze sobą.
 • Przeludnione gospodarstwa domowe produkują więcej śmieci i odpadów, często też nie ma miejsca na gromadzenie ich aż do momentu wywozu śmieci.
 • Nie ma tu miejsca na prywatność lub własną przestrzeń dla pojednyńczych osób lub par, tak by mogły spędzać czas z dala od innych osób.
 • Sen może byc zakłócany przez hałasowanie innych osób w domu
 • Dzieci mogą mieć trudności ze znalezieniem cichego miejsca do odrabiania lekcji, przez co może ucierpieć ich nauka w szkole.

Przeludnienie w twoim domu może też wpływać na życie twoich sąsiadów. Wiele osób w domu powoduje sporo hałasu, który może być słyszalny przez osoby mieszkające w najbliższej okolicy. Postaraj się ograniczyć poziom hałasu do minimum, zwłaszcza w nocy, oraz nie puszczaj głośnej muzyki w nocy zarówno w domu jak i w ogrodzie.

Warunki mieszkaniowe

Twój dom powinien być w odpowiednim, możliwym do przyjęcia stanie, a wszelkie instalacje i sprzęt udostępnione przez landlorda powinny być bezpieczne.

Instalacje elektryczne powinny być regularnie sprawdzane przez wykwalifikowanego elektryka. Gniazdka i wyłączniki nie powinny być zepsute lub przepalone. Powinno być wystarczająco dużo dostępnych gniazdek, abyś nie musiał używać adaptorów lub przedłużaczy, których używanie może doprowadzić do przeciążenia sieci, albo do częstego potykania się o kable. Właściciel nie powinien wyłączać dopływu prądu do domu.

Wszystkie urządzenia gazowe (kuchenka, bojler, piecyki gazowe), muszą być według prawa sprawdzane co 12 miesięcy przez zajerestrowanego w CORGI (Konfederacji Zarejestrowanych Instalatorów Gazowych) inżyniera. Musi zostać wydany certyfikat potwierdzający, że urządzenia są bezpieczne. Właściciel nie powinien wyłączać dopływu gazu do domu.

Dom powinien mieć stały dopływ wody, który nie powinien być odłączony przez właściciela. Powinna być też możliwość ogrzewania wody do mycia i kąpieli. Rury w domu nie powinny przeciekać.

Powinieneś być w stanie odpowiednio ogrzewać dom za pomocą instalacji grzewczych zapewnionych przez właściciela, takich jak kaloryfery czy grzejniki akumulacyjnych. Nie powinno używać się przenośnych grzejników gazowych czy piecyków elektrycznych, ponieważ niosą one ze sobą wysokie ryzyko pożaru.

Dom powinien być bezpieczny pod względem konstrukcji, nie powinno istnieć ryzyko odpadania z niego jakichkolwiek części, takich jak dachówki, rynny, czy okna. Drzwi i okna powinny się prawidłowo otwierać i być w dobrym stanie. Dach nie powinien przeciekać, a w domu/mieszkaniu nie powinno być wilgoci.
Kuchnia i łazienka powinny mieć wystarczająco dużo wyposażenia/udogodnień dla odpowiedniej liczby osób (patrz wyżej). Powinny być w dobrym stanie, umożliwiającym ci utrzymanie ich w czystości.

Dom powinien być wyposażony w środki bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Jeżeli jest to dom współlokatorski (HMO), powinien posiadać co najmniej alarm przeciwpożarowy i drzwi przeciwpożarowe.

Jeżeli borykasz się z problemem przeludnienia lub złych warunków mieszkalnych, możesz skontaktować się z Sektorem Mieszkalnictwa Prywatnego Urzędu Miasta Southampton (Southampton City Council Private Sector Housing Service), pod numerem telefonu 023 80832606. Jeżeli masz problemy z właścicielem lub wynajmem domu/mieszkania, możesz skontaktować się z Wydziałem Doradctwa w Sprawach Mieszkalnictwa Urzędu Miasta Southampton (Southampton City Council Housing Advice Service), pod numerem telefonu 023 80832254. Jeśli potrzebujesz pomocy w zgłoszeniu problemów do Urzędu, możesz skontaktować się z Projektem EU Welcome pod numerem telefonu 07786 392886, gdzie zwykle możesz uzyskać pomoc w tłumaczeniu. Ewentualnie możesz zobaczyć się z Anną z Projektu EU Welcome (która mówi po polsku), w każdy czwartek, w Neighbourhood Advice Centre na ulicy 53 Derby Road. Może ona przekazać twoje komentarze i niepokoje Sektorowi Mieszkalnictwa Prywatnego Urzędu Miasta Southampton.