Start Poradniki Wszystko, co powinieneś wiedzieć o wyborach lokalnych w Wielkiej Brytanii

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o wyborach lokalnych w Wielkiej Brytanii

2126

Dnia 3 maja 2018 roku w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory samorządowe do rad miejskich w większych miastach, w tym także w Southampton. Niewielu z naszych rodaków zdaje sobie jednak sprawę, że ma prawo wziąć udział i zagłosować w takich wyborach.

Każdy obywatel Unii Europejskiej, który mieszka na Wyspach co najmniej trzy miesiące, może brać udział w wyborach samorządowych. Tak więc, także i my Polacy mamy prawo zagłosować w wyborach do rady miejskiej w mieście, w którym mieszkamy.

Warunkiem wzięcia udziału w głosowaniu jest jednak ukończenie 18 lat oraz wcześniejsza rejestracja na liscie dla wyborców. Termin resjestracji do zbliżających się wyborów upłynął 17 kwietnia 2018 roku.

Electoral Register

Electoral register to inaczej rejestr wyborców. Dokument to lista nazwisk i adresów osób zarejestrowanych do głosowania. Kopia tego rejestru przechwytywana jest w lokalnych urzędach. Każdy ma do niego dostęp. W Southampton rejestr ten znajduje się w każdej bibliotece publicznej. Jeśli nie mamy pewności, czy nasze nazwisko znajduje się na liście uprawnionych do głosowania czy nie, wystarczy pójść do biblioteki i to sprawdzić.

Nawet jeśli nie zamierzamy brać udziału w wyborach, warto wpisać się na listę wyborców. Taka rejestracja może nam ułatwić w przyszłości pozyskanie kredytu w Wielkiej Brytanii. Rejestracja na takiej liście jest przydatna również dla osób, które starają się o brytyjskie obywatelstwo.