Start Polecane Rok szkolny i wakacje w Wielkiej Brytanii. Co robić, gdy dziecko ma...

Rok szkolny i wakacje w Wielkiej Brytanii. Co robić, gdy dziecko ma wolne od szkoły?

15956

Rozpoczęcie przez dziecko szkoły wiąże się z wieloma zmianami, zwłaszcza jeśli chodzi o planowanie wakacji czy wyjazdów rodzinnych. Większość rodziców boryka się z problemem, co zrobić z dzieckiem w czasie wolnym od szkoły, gdy trzeba iść do pracy. W UK tych dni wolnych od nauki jest dosyć sporo. Nie zawsze możemy sobie pozwolić na to, aby wziąć wolne w pracy. W poniższym artykule znajdziemy informacje czego nie robić w czasie roku szkolnego i jak radzić sobie w czasie wakacji.

Terminy przerw międzysemestralnych i wszelkich świąt ustalane są przez władze lokalne, a wszelkie nieobecności dziecka w szkole dość rygorystycznie rozliczane przez organy zarządzające szkołą. Wszelkie informacje o terminach przerw w szkole waszego dziecka znalezć można na stronie www.gov.uk/school-term-holiday-dates.

W trakcie roku szkolnego lepiej nie zabierać dziecka na dłuższe wyjazdy. Za opuszczenie szkoły przez dziecko możemy zapłacić karę pieniężną, a jeśli tego nie zrobimy sprawa może być nawet skierowana do sądu. Poza tym, jeśli dziecko opuści nawet kilka dni w szkole będzie musiało nadrobić zaległości w nauce, aby uniknąć większych kłopotów w przyszłości.

Jeśli mamy jakąś szczególną okazję i musimy zabrać dziecko ze szkoły możemy napisać podanie do dyrekcji szkoły z prośbą o tzw. autoryzowaną nieobecność. Podania takie rozpatrywane są z uwzględnieniem wielu czynników np. dyrekcja bierze pod uwagę terminy zbliżających się egzaminów, ogólną frekwencję dziecka, wiek i postępy w nauce ucznia.

Co zrobić kiedy nie możemy wziąć urlopu w pracy, a dziecko ma przerwę w szkole? Wielu rodziców boryka się z tym problemem. Niestety w przypadku polskich rodziców, dziadkowie nie zawsze są „pod ręką”, aby w razie potrzeby zająć się naszymi pociechami.

W wielu placówkach szkolnych, zwłaszcza w okresie wakacji letnich działają kluby wakacyjne, np. kluby sportowe. Co prawda trzeba za nie zapłacić, ale nie są one tak drogie jak wykwalifikowana opiekunka. Kluby działają zazwyczaj przez cały dzień.

Warto dowiedzieć się, czy taki wakacyjny klub działa w szkole naszego dziecka. Na stronie internetowej https://www.energy-kidz.co.uk/holiday-club/ znalezć można ofertę grupy Energy Kidz, która oferuje kluby wakacyjne także w Southampton.