Start Polecane Ciekawe miejsca w Wielkiej Brytanii. Pomysł na weekendowy wypad

Ciekawe miejsca w Wielkiej Brytanii. Pomysł na weekendowy wypad

3575

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami a pogoda sprzyja wyjazdom za miasto. Pragniemy podpowiedzieć, gdzie udać się na krótki rodzinny wyjazd, czy chociażby jednodniowy wypad.

Jednym z ciekawszych miejsc jest hrabstwo Somerset w zachodniej Anglii przez wielu uważane za prawdziwą skarbnicę historii. Znajdziemy tu zjawiskowy wąwóz Cheddar z jednymi z najpiękniejszych i najstarszych jaskiń w Europie.

Nasza planeta wciąż skrywa przed ludzkim wzrokiem swe najcenniejsze skarby. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy, co się czai pod naszymi stopami i jakie niezwykłe widoki są na wyciągnięcie ręki. Do interesujących miejsc pod powierzchnią ziemi należą z pewnością podziemne rzeki i jeziora.Wapienny wąwóz Cheddar Gorge jest jedną z największych atrakcji południowo – zachodniej Anglii. Skały otaczające kanion kryją wiele podziemnych jaskiń i jezior.

Największy brytyjski wąwóz został wyrzeźbiony przez wodę pochodzącą z topniejących lodowców około miliona lat temu. Dzięki temu dziś turyści mogą podziwiać to przepiękne dzieło matki natury i jednocześnie cieszyć się spacerami po jego szczycie, wspinaczkami oraz schodzeniem do jaskiń. Obecnie dwie jaskinie są udostępniane dla zwiedzających – Gough i Cox.

W skałach utworzyło się wiele jaskiń. W jednej z nich w 1903 roku odnaleziono najstarszy w Zjednoczonym Królestwie, kompletny ludzki szkielet, który liczy około 9 tysięcy lat.

Malowniczy wapienny wąwóz Cheddar Gorge przyciąga rocznie około pół miliona turystów. Jest to największy tego typu obiekt na Wyspach. Oprócz spektakularnych widoków strome klify przyciągają także miłośników wspinaczki górskiej. Osoby z mniejszym doświadczeniem mogą wypożyczyć cały niezbędny do wspinaczki sprzęt i pod okiem instruktora spróbować swoich sił na ścianach wąwozu.

Z pobliskiej wioski pochodzi znany i ceniony na świecie produkowany z krowiego mleka ser żółty. Jego nazwa pochodzi od nazwy miejscowości – Cheddar.

Więcej informacji na temat atrakcji znaleźć można na stronie https://www.cheddargorge.co.uk/