Start Polecane Niesamowite miejsca w Wielkiej Brytanii

Niesamowite miejsca w Wielkiej Brytanii

6781

Z cyklu ciekawe miejsca w Wielkiej Brytanii prezentujemy kolejny zakątek Wysp, do którego niewątpliwie warto się wybrać. Mowa tu o Durdle Door, leżącym w hrabstwie Dorset, gdzie można pojechać nawet na jednodniową wycieczkę z rodziną czy przyjaciółmi.

Wielka Brytania ma do zaoferowania turystom niezwykłe krajobrazy, o istnieniu których czasami po prostu nie zdajemy sobie sprawy. Na Wyspach znajdziemy mnóstwo ciekawych miejsc, które położone są całkiem niedaleko od miejsca, w którym mieszkamy. Jednym z takich miejsc jest naturalny, wapienny łuk skalny o nazwie Durdle Door. Miejsce to zanjduje się w pobliżu Lulworth i jest własnością prywatną rodziny Welds, udostępnioną dla zwiedzających. Na plażę u stóp Durdle Door od strony zatoczki Lulworth Cove prowadzi tylko jedna ścieżka, którą co roku przemierza około 200 tys. osób.

Wiek łuku, liczącego ponad 100 metrów wysokości, oceniany jest na 140 milionów lat. Z jego szczytów rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na kanał La Manche, Wybrzeże Jurajskie oraz Wyspę Portland. Jego niepowtarzalny kształt powstał na skutek erozyjnego oddziaływania wody morskiej i wielu nazywa go cudem natury. Obiekt leży na trasie najdłuższego pieszego szlaku turystycznego Wielkiej Brytanii  – South West Coast Path.

W okolicach Durdle Door kręcono wiele znanych filmów, m.in. „Piraci z Karaibów” czy „Duch z Monte Carlo”.

Dojazd do Durdle Door

Najbliższa stacja kolejowa mieści się w miejscowości Wool oddalonej około siedmiu kilometrów od Durdle Door. Z Wool (E-bound) kursują autobusy (numer 103/104) z których możemy skorzystać chcąc dostać się w okolice parkingu znajdującego się w pobliżu wapiennego łuku. Niestety autobusy w regionie kursują bardzo rzadko dlatego warto zapoznać się wcześniej z aktualnym rozkładem jazdy. Na drodze pomiędzy Wool, a Durdle Door często można spotkać pieszych turystów udających się w kierunku wybrzeża. Znacznie łatwiej dotrzeć na miejsce będą mieli zmotoryzowani turyści, gdyż podróżując samochodem dojechać można praktycznie na sam parkingznajdujący się na klifach w pobliżu wejścia na szklak prowadzący do Durdle Door. Najbliższy post code, który może być pomocny w nawigacji to BH20 5PU, a numer drogi która prowadzi do Durdle Door to B3070. Bezpośredni dojazd na parking prowadzi przez znajdujące się w okolicach Durdle Door pole namiotowe.

PoprzedniCiekawe miejsca w Wielkiej Brytanii. Pomysł na weekendowy wypad
NastępnyPoradnik dla obywateli UK w przypadku tzw. „no deal” Brexit