Start Polecane Przewożenie zwierzaka do i z Wielkiej Brytanii

Przewożenie zwierzaka do i z Wielkiej Brytanii

1983

Coraz więcej z nas mieszkając na Wyspach decyduje się na posiadanie psa czy kota. Często też decydujemy się na sprowadzenie zwierzątka z Polski. Ci, którzy posiadają już czworonoga a myślą o powrocie do kraju również chcieliby zabrać przyjaciela ze sobą. Oto kilka informacji o tym co powinniśmy wiedzieć i jakie podjąć działania w tym celu.

1 stycznia 2012 roku Wielka Brytania przystosowała swoje prawo dotyczące przewozu zwierząt, do tego, które obowiązuje we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Od tej pory wszystkie zwierzęta można wwozić i wywozić – z i do – Wielkiej Brytanii – z dowolnego kraju na świecie bez kwarantanny. Należy jednak spełnić pewne warunki.

  • Przede wszystkim zwierzę musi mieć wszczepiony specjalny elektroniczny mikroczip, który będzie spełniał rolę identyfikatora.
  • Po założeniu identyfikatora zwierzę musi zostać zaszczepione przeciwko wściekliznie. Granicę można przekroczyć dopiero 21 dni od daty szczepienia.
  • Zadbaj o to, aby twój lekarz weterynarii wystawił specjalny paszport dla zwierzęcia, w którym będą odnotowane wszelkie szczepienia. W paszporcie musi być też zapisany numer wczepionego mikroczipa. Upewnij się, że numer urządzenia jest poprawnie zapisany przez weterynarza.
  • Poddanie leczeniu przeciwko tasiemcowi. Profilaktyka ta dotyczy tylko psów i jest obowiązkowa przed przyjazdem do UK. Wywożąc zwierzę z UK leczenie tasiemca nie jest obowiązkowe. Leczenie musi zostać przeprowadzone nie wcześniej niż 24 godziny i nie później niż 120 godzin przed planowanym przyjazdem do Wielkiej Brytanii.

Nie ma natomiast obowiązku odkleszczania.

Zanim wyruszysz w podróż upewnij się, że masz odpowiedni pojemnik do przetransportowania zwierzęcia. Pojemnik powinien być przestronny, aby zwierzę mogło się w nim poruszać. Postaraj się, aby odpowiednio wcześniej zwierzę „zapoznało się” z pojemnikiem i przyzwyczaiło się do niego. W środku pojemnika powinna być odpowiednia cyrkulacja powietrza. Powinna być w nim umieszczona odpowiednia ilość pokarmu i wody. Warto umieścić w nim także ulubioną zabawkę pupila.