Start Polecane Wzrastają opłaty za żłobek. Specjaliści radzą, jak wydać mniej za opiekę nad...

Wzrastają opłaty za żłobek. Specjaliści radzą, jak wydać mniej za opiekę nad dzieckiem

1944

Z najnowszych raportów wynika, że w Wielkiej Brytanii wzrosły opłaty za żłobek w niepełnym wymiarze godzin. Za 25 godzin opieki nad dzieckiem płacimy obecnie średnio 122 funty. Istnieją jednak sposoby, które pozwalają rodzicom zaoszczędzić nieco na wydatkach na dzieci.

Opieka nad dzieckiem poniżej 2 roku życia w niepełnym wymiarze godzin kosztuje średnio 122 funty tygodniowo, czyli o 7 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Opieka nad dzieckiem 2-letnim wzrosła w tym roku średnio o 6 proc. i wynosi około 119 funtów na tydzień. Rodzice dzieci 3 i 4-letnich mają już nieco łatwiej, ponieważ przysługuje im 30 darmowych godzin opieki tygodniowo. Dodatkowe 20 godzin opieki dla takiego dziecka kosztuje już średnio 94 funty tygodniowo.

Sposobem, aby zmniejszyć koszt opieki nad dzieckiem poniżej 3 roku życia jest tzw. Tax Free childcare, który został wprowadzony w kwietniu ubiegłego roku. Pokrywa on jedną piątą kosztów opieki nad dzieckiem.

Dzięki Tax Free Childare rodzice mogą dostać do 500 funtów na każde 3 miesiące ( 2 tys. funtów rocznie) na opiekę nad dzieckiem. O Tax Free Childcare można się ubiegać kiedy oboje z rodziców dziecka pracują lub przebywają na urlopie macierzyńskim czy chorobowym i każde z nich otrzymuje przynajmniej National Minimum Wage lub Living Wage.

Wiecej o Tax Free Childcare na stronie: https://www.gov.uk/help-with-childcare-costs/tax-free-childcare