Start Poradniki Wilgoć w domu – jak sobie radzić?

Wilgoć w domu – jak sobie radzić?

16244

Krótka informacja od Southampton City Council jak pozbyć się wilgoci wewnątrz domu.

Czy w Twoim domu jest wilgoć?

Wilgoć może spowodować pojawienie się pleśni na ścianach i meblach oraz gnicie ram okiennych. Zimne i wilgotne pomieszczenia mieszkalne przyczyniają się do występowania pleśni oraz roztoczy, ponieważ roztocza żywią się pleśnią. Może to zwiększyć ryzyko pojawienia się chorób układu oddechowego u niektórych osób. Wilgoć jest w pewnym stopniu skutkiem skraplającej się wody (kondensacji). Niniejszy artykuł wyjaśnia, jak powstaje kondensacja i jak można ograniczyć ją do minimum, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się wilgoci i pleśni.

Należy podjąć szereg odpowiednich kroków, aby ograniczyć kondensację. Są jednak pewne środki zaradcze, które można stosować od razu, jak: wycieranie okien i parapetów każdego ranka oraz wyciskanie mokrej szmatki zamiast suszenia jej na grzejniku; można również zakupić w marketach budowlanych mocowane do okna odpowiednie przyrządy, jak: rynienki odprowadzające na zewnątrz skroploną wodę zbierającą się na wewnętrznej stronie szyby (tak zwane 'condensation channels’) oraz taśmy mocowane wokół okna i wchłaniające wilgoć (’sponge strips’). Należy uważnie i starannie umocować te przyrządy. Najpierw jednak trzeba pozbyć się pleśni, która już się w domu pojawiła. Likwidując bezpośrednie przyczyny powstania pleśni, możemy mieć nadzieję, że się ona znów nie odrodzi. Należy zatem wytrzeć ściany oraz ramy okienne specjalnym środkiem grzybobójczym zatwierdzonym przez urząd sanitarny (Health and Safety Executive) i posiadającym numer atestu oraz zastosować się do instrukcji producenta. Należy następnie chemicznie uprać zapleśniałe tkaniny, zaś wykładzinę przy użyciu specjalnego szamponu. Pozbywanie się pleśni poprzez szorowanie zapleśniałych powierzchni szczotką oraz odkurzanie ich może tylko przyczynić się do wzrostu ryzyka wystąpienia chorób układu oddechowego. Po zlikwidowaniu pleśni należy pomalować ściany dobrej jakości farbą grzybobójczą zapobiegającą odrodzeniu się grzyba. Farba ta jednak nie spełni swojej funkcji, jeśli zostanie pokryta zwykłą farbą lub tapetą. Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się dużej ilości pleśni jest likwidacja wilgoci.

Pierwsze kroki w celu pozbycia się PLEŚNI

  • Należy przede wszystkim zlikwidować istniejącą pleśń wewnątrz domu, a następnie skraplającą się wodę, a wówczas pleśń nie powinna się ponownie pojawić.
  • Jeśli chcesz usunąć istniejącą pleśń, wytrzyj ściany oraz ramy okienne specjalnym środkiem grzybobójczym zatwierdzonym przez urząd sanitarny (Health and Safety Executive) i posiadającym numer atestu oraz zastosuj się do instrukcji producenta. Poddaj zapleśniałe tkaniny praniu chemicznemu, zaś wykładzinę wypierz specjalnym szamponem. Pozbywanie się pleśni poprzez szorowanie zapleśniałych powierzchni szczotką oraz odkurzanie ich może tylko przyczynić się do wzrostu ryzyka wystąpienia chorób układu oddechowego.
  • Po zlikwidowaniu pleśni należy pomalować ściany dobrej jakości farbą grzybobójczą zapobiegającą odrodzeniu się grzyba. Farba ta nie spełni swojej funkcji, jeśli zostanie pokryta zwykłą farbą lub tapetą. Jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się dużej ilości pleśni jest likwidacja wilgoci oraz innych przyczyn powstawania pleśni.

Czym jest KONDENSACJA?

W powietrzu jest zawsze trochę wilgoci, nawet jeśli nie możemy jej zobaczyć.

Kiedy powietrze się ochładza, nie jest ono w stanie utrzymać w sobie wilgoci i wówczas drobne kropelki wody osadzają się na chłodniejszych powierzchniach. To jest właśnie kondensacja. Można ją zaobserwować w postaci pary wydostającej się z ust w chłodny dzień lub powstającej na lustrze po kąpieli.

Kondensacja ma miejsce głównie podczas chłodnej pogody, niezależnie od tego, czy pada deszcz czy jest sucho i nie pozostawia po sobie widocznych śladów. Pojawia się na chłodnych powierzchniach oraz w miejscach, gdzie przepływ powietrza jest znikomy, głównie w rogach pomieszczenia, na oknach lub w ich pobliżu, w szafach/ szafkach lub za nimi. Występuje często na ścianach od strony północnej.

Czy to właśnie KONDENSACJA?

Kondensacja nie jest jedyną przyczyną pojawienia się wilgoci. Inne przyczyny to:

  • przeciekająca rura z wodą, cieknąca rura odprowadzająca ścieki lub przelewowa
  • przedostająca się do środka przez nieszczelny dach woda deszczowa, wyciek z zapchanej rynny przenikający przez ramy okienne lub wyciek z pękniętej rury
  • Brak lub wadliwa warstwa izolacyjna.

Te przyczyny powstania wilgoci często pozostawiają widoczne ślady.

W nowo wybudowanych domach przyczyną wilgoci może być wysychająca i parująca woda użyta przy budowie (np. woda z tynku).

Jeśli wilgoć w domu pojawiła się na skutek jednej z wyżej wymienionych przyczyn, wówczas potrzeba kilku tygodni ogrzewania i wietrzenia domu, zanim on wyschnie. W osuszeniu domu pomoże również wypożyczenie urządzenia osuszającego powietrze (ang. dehumidifier).

Jeśli jesteś przekonany/a, że wilgoć nie pojawiła się na skutek wyżej wymienionych czynników, wówczas należy sądzić, że spowodowała ją kondensacja.

Jak unikać KONDENSACJI?

Poniższe 4 kroki pomogą zmniejszyć ilość skraplającej się w domu pary wodnej:

1. Ogranicz wytwarzanie wilgoci.
Niektóre codzienne czynności przyczyniają się do powstawania dużej ilości wilgoci w krótkim czasie.
Gotowanie: przykrywaj garnki oraz czajnik podczas gotowania.
Grzejniki na parafinę oraz przenośne grzejniki na gaz butlowy: te grzejniki wypuszczają do powietrza duże ilości wilgoci – 1 galon (4.5 litra) gazu lub parafiny wytwarza około 1 galona wody. Jeśli problemem w Twoim domu jest zbyt duża ilość skraplającej się wody, warto pomyśleć o innym sposobie ogrzewania.
Pranie: W miarę możliwości susz pranie na zewnątrz lub rozwieś je w łazience zamykając drzwi i jednocześnie otwierając okno lub włączając wyciąg wentylacyjny. Najlepiej jest zainstalować wyciąg posiadający możliwość stałej pracy podczas suszenia prania. Jeśli posiadasz suszarkę bębnową (ang. tumble dryer) upewnij się, że jej wylot wychodzi na zewnątrz budynku (chyba że jest to rodzaj suszarki, która sama sobie radzi ze skraplającą się wodą).

2. Wentyluj pomieszczenia, aby usunąć wilgoć.
Dom można wietrzyć bez tworzenia przeciągów. W celu pozbycia się wilgoci wytwarzanej cały czas, np. podczas oddychania, wymagana jest stała wentylacja. W miarę możliwości miej ciągle uchylone małe okienko lub otwarty na stałe wentylator okienny, zwłaszcza jeśli przebywają w pomieszczeniu osoby. Wymagana jest dużo większa wentylacja w kuchni oraz w łazience zwłaszcza podczas gotowania, zmywania, kąpieli i suszenia ubrań, co wiąże się z szerszym otwieraniem okien lub zainstalowaniem elektrycznego wentylatora z czujnikiem wilgoci. Wentylator ten włącza się automatycznie, kiedy powietrze staje się wilgotne i jest niedrogi w eksploatacji.

Pamiętaj o zamykaniu drzwi do kuchni i łazienki podczas korzystania z tych pomieszczeń, nawet jeśli pomieszczenia te mają zainstalowane wentylatory wyciągowe. Pomoże to powstrzymać przedostawanie się wilgoci do innych pomieszczeń, przede wszystkim do sypialni, które zazwyczaj są chłodniejsze i bardziej podatne na tworzenie się w nich kondensacji. Zapewnij odpowiednią przestrzeń dla cyrkulacji powietrza w meblach oraz wokół nich. Otwórz drzwi szafy/szafek, aby je przewietrzyć. Pozostaw wolną przestrzeń pomiędzy tyłem szafy a ścianą. W miarę możliwości ustaw szafy i meble przy ścianach wewnętrznych, nie zaś zewnętrznych. Jeśli zaciągnięta jest zasłona lub żaluzja, powoduje to ochłodzenie powierzchni okna i wzmaga skraplanie wody, zwłaszcza w przypadku pojedynczo szklonych okien. Wentylatory okienne pomagają zmniejszyć ten problem. Jeśli zdecydujesz się na wymianę okien, upewnij się więc, czy są podwójnie szklone oraz czy posiadają wentylację okienną.

3. Ocieplanie domu i uszczelnianie okien i drzwi.
Ocieplenie poddasza oraz ścian i uszczelnienie okien i drzwi zewnętrznych pomoże utrzymać ciepło w domu oraz obniżyć koszty ogrzewania. Zachodzi małe prawdopodobieństwo kondensacji, jeśli cały dom jest dobrze ogrzany.

  • ociepl poddasze
  • uszczelnij okna i drzwi zewnętrzne
  • rozważ możliwość ocieplenia całego domu
  • rozważ możliwość podwójnego oszklenia okien
  • dowiedz się czy przysługuje ci dofinansowanie na ten cel lub inny rodzaj pomocy.
    Jeśli zdecydujesz się na uszczelnienie domu, pamiętaj o tym, żeby:
  • nie blokować umocowanych na stałe wentylatorów
  • nie zamykać całkiem ujścia komina, lecz pozostawić otwór o wielkości dwóch cegieł oraz zainstalować na nim kratkę wentylacyjną
  • nie uszczelniać pomieszczeń, w których znajdują się grzejniki lub kuchenki paliwowe (np. na gaz).

4. Ogrzewaj dom częściej.
Najlepszym sposobem utrzymania domu w odpowiednim cieple w chłodne dni oraz uniknięcia skraplającej się pary wodnej, jest ustawienie na niewielką temperaturę stale włączonego ogrzewania, nawet jeśli w domu nie ma nikogo. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w mieszkaniach i domach jednokondygnacyjnych oraz innych budynkach mieszkalnych, w których sypialnie nie znajdują się bezpośrednio nad ciepłym pokojem dziennym. Jeśli dom posiada ogrzewanie centralne, należy mieć je stale włączone we wszystkich pomieszczeniach, nawet tych nieużywanych i ustawione na niewielką temperaturę. Jeśli nie chcesz tego robić, powinieneś zamontować grzejniki z zaworem termostatycznym (nie należy w tym celu używać grzejników na parafinę oraz przenośnych grzejników na gaz butlowy). Termostat grzejnikowy pomoże kontrolować ogrzewanie i koszta z nim związane. Należy jednocześnie pamiętać o dostarczeniu odpowiedniej wentylacji. Ocieplenie ścian jest również skutecznym sposobem cięcia kosztów związanych z ogrzewaniem. Istnieje również możliwość dofinansowania zakupu materiałów do ocieplenia domu, a jeśli pobiera się zasiłki lub ukończyło się 70 rok życia, materiały te dostępne są nieodpłatnie. Niektóre starsze budynki zostały jednak wybudowane bez odpowiedniego ich ocieplenia. Podwójnie oszklone okna zmniejszają utratę ciepła, należy jednak upewnić się, że zachodzi wymiana powietrza oraz istnieje możliwość ewakuacji na wypadek pożaru. Pamiętaj, że każda ingerencja w strukturę okien, w tym ich wymiana, musi być wykonana zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego (ang. Building Regulations). Przed rozpoczęciem robót należy skontaktować się z urzędem miasta (city council) w celu zapoznania się z przepisami prawa budowlanego oraz w celu uzyskania pozwolenia na budowę.

Jeśli jesteś właścicielem domu i otrzymujesz zasiłek w związku z niskimi dochodami, rentę chorobową (ang. Disability Living Allowance) lub też jesteś właścicielem domu i masz ukończone 60 lat, możesz dostać dofinansowanie w wysokości do 3500 funtów na ogrzewanie, izolację, ocieplenie ścian oraz poddasza w ramach państwowego programu dopłat 'Warm Front Scheme’. Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, należy skontaktować się z: EAGA Partnership Ltd, Freepost NEA 12054, Newcastle upon Tyne, NE2 1BR lub zadzwonić na numer telefonu 0800 316 2814 w godzinach od 8.00 do 18.00 od poniedziałku do piątku.

Może przysługiwać ci świadczenie finansowe na prace związane z likwidacją wilgoci i poprawą systemu wentylacyjnego oraz ogrzewania jeśli jesteś właścicielem domu i jednocześnie jego lokatorem lub też po prostu najemcą. W tym celu skontaktuj się z Wydziałem Mieszkalnictwa Prywatnego Urzędu Miasta (City’s Private Sector Housing) dzwoniąc na numer 8083 2606.

Jeśli wynajmujesz dom/mieszkanie komunalne lub spółdzielcze i masz problem z wilgocią lub skraplającą się wodą w domu, skontaktuj się bezpośrednio z właścicielem domu/mieszkania.

Porad związanych z ocieplaniem i ogrzewaniem domu udziela Your Energy Advice Centre pod bezpłatnym numerem telefonu 0800 512 012, bądź też biuro ds. efektywnego wykorzystania energii Urzędu Miasta Energy Efficiency Officer pod numerem 8083 4236.