Start Polecane Większość gmin w Anglii planuje podnieść podatki

Większość gmin w Anglii planuje podnieść podatki

789

Z nowych danych wynika, że ponad połowa gmin w Anglii zamierza podnieść Council Tax o maksymalną dopuszczalną kwotę, jednocześnie ograniczając wydatki na świadczenie usług publicznych.

Od 1 kwietnia br. podatek Council Tax wzrośnie na terenie 9 na 10 gmin. Wyższy podatek nie naprawi jednak trudnej sytuacji finansowej wielu regionów kraju, więc planowane są także znaczne cięcia wydatków.

Oszczędności w ten sposób chce szukać aż 52 proc. gmin, podczas gdy 93 proc. zamierza dodatkowo podnieść ceny opłat parkingowych i za wywóz śmieci. Większość gmin (67 proc.) zamierza także sprzedać niektóre należące do nich nieruchomości, aby pozyskać w ten sposób dodatkowe pieniądze.

Eksperci zwrócili uwagę, że co najmniej 12 gmin jest „w zasadzie na skraju faktycznego bankructwa”, ponieważ już teraz nie ma środków, aby sfinansować wszystkie zadania publiczne. Do obowiązków gmin na Wyspach należy m.in. opieka społeczna dla dzieci i dorosłych, a także: inwestycje w społeczności, organizowanie wywozu odpadów, naprawa dróg, walka z bezdomnością czy utrzymanie bibliotek.