Start Polecane Według prognoz MFW brytyjska gospodarka skurczy się w tym roku o 0,3...

Według prognoz MFW brytyjska gospodarka skurczy się w tym roku o 0,3 proc.

490
shutterstock

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzegł, że gospodarka Wielkiej Brytanii skurczy się w tym roku i znajdzie się w tyle wiodących krajów G7 w czasie, gdy nowy wybuch kryzysu finansowego zagraża spowolnieniu globalnego ożywienia.

Podkreślając rosnące ryzyko twardego lądowania dla gospodarek krajów rozwiniętych, organ z siedzibą w Waszyngtonie wskazał na Wielką Brytanię i strefę euro jako szczególnie dotknięte rosnącymi kosztami energii i wyższą inflacją.

MFW powiedział, że globalny wzrost może wyhamować do zaledwie 1%, jeśli ostatnie problemy banków w USA i Szwajcarii okażą się wczesnym ostrzeżeniem przed poważnym kryzysem finansowym.

Opierając się na swoim głównym założeniu, że uda się uniknąć krachu finansowego, MFW zrewidował nieco w górę swoje szacunki dotyczące wzrostu w Wielkiej Brytanii w tym roku z -0,6 proc.

Kanclerz Jeremy Hunt powiedział, że MFW podniósł szacunki dla Wielkiej Brytanii bardziej niż jakiemukolwiek innemu krajowi G7. „MFW twierdzi teraz, że jesteśmy na dobrej drodze do wzrostu gospodarczego. Trzymając się planu, w tym roku zmniejszymy inflację o ponad połowę, zmniejszając presję wywieraną na wszystkich”.