Start Polecane Urodziłaś w UK? Daj dziecku polskie obywatelstwo!

Urodziłaś w UK? Daj dziecku polskie obywatelstwo!

1307

Urodziłaś dziecko w Wielkiej Brytanii? Nie zapomnij, by zapewnić mu polskie obywatelstwo. Drogą do tego, by mogło uzyskać dokumenty takie jak polski paszport lub dowód osobisty, jest uzyskanie numeru ewidencyjnego PESEL.

Aby móc złożyć podanie o numer PESEL dziecka, należy najpierw umiejscowić brytyjski akt urodzenia dziecka. Co to oznacza? W praktyce tyle, że jakiś polski urząd stanu cywilnego musi wpisać nasze dziecko urodzone za granicą do polskiej ewidencji.

Kto?

Umiejscowienia dziecka dokonują najczęściej jego rodzice. Najłatwiej uczynić to osobiście. Ale jeśli nie można, warto wiedzieć, że uczyni to za nas każdy pełnomocnik, któremu udzielimy takiego pełnomocnictwa na piśmie.

Wniosek o rejestrację mogą też złożyć również członkowie najbliższej rodziny (rodzeństwo, rodzice, przedstawiciele ustawowi). Nie jest wówczas wymagane udzielanie im upoważnienia w formie pisemnej.

Gdzie?

Akt urodzenia dziecka wydany w Wielkiej Brytanii umiejscawiamy w stałym miejscu zamieszkania jednego z rodziców w Polsce (jeśli mamy do wyboru dwa adresy stałe w Polsce, warto wybrać ten, gdzie łatwiej będzie dokonać formalności). Odpowiednim miejscem, by to uczynić, jest urząd stanu cywilnego w miejscu stałego zamieszkania jednego z rodziców.

Najłatwiej jest procedurę tę rozpocząć, składając osobiście wszystkie potrzebne dokumenty w danym urzędzie stanu cywilnego. Ale rejestracji można dokonać też przez pełnomocnika oraz za pośrednictwem Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Londynie.

Jakie dokumenty zabrać?

Przede wszystkim zgłaszamy się oboje z dowodami osobistymi (ważnymi – co warto sprawdzić – 10 lat) lub innymi dokumentami potwierdzającymi tożsamość rodziców (paszport – w przypadku rodzica obcokrajowca). Ważne jest też, by w przypadku małżeństw mieć ze sobą akt ślubu.

Drugim istotnym dokumentem jest pełny odpis brytyjskiego aktu urodzenia przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego w Polsce (to tańsze rozwiązanie, droższe to przedłożenie dokumentów do przetłumaczenia u Konsula RP w Wielkiej Brytanii).

Trzeci ważny dokument to wniosek (który można wypełnić na miejscu). Zawiera on prośbę o wpisanie zagranicznego aktu urodzenia dziecka do polskich ksiąg wraz z oświadczeniem, że dotychczas nie występowano z takim wnioskiem do urzędów stanu cywilnego na terenie Polski. Ten sam wniosek można też już wcześniej znaleźć w internecie, wypełnić i wydrukować.

Co otrzymamy?

Umiejscowienie brytyjskiego aktu urodzenia oznacza, że otrzymamy trzy polskie akty urodzenia (bezpłatnie). Dalsze akty urodzenia będą wydawane naszemu dziecku lub nam każdorazowo w tym samym urzędzie stanu cywilnego, gdzie złożyliśmy wniosek o umiejscowienie. Teraz to tam będzie urzędowo „zakorzenione” nasze dziecko. Dlatego warto miejsce to wybierać z głową, jeśli mamy możliwość zadecydowania, czy będzie to miejsce zamieszkania taty, czy mamy. Względy praktyczne powinny zostać uwzględnione i ze względu na rodziców, i na dziecko.

Za ile?

Za zarejestrowanie dziecka urodzonego za granicą trzeba zapłacić. Odpis aktu urodzenia po dokonaniu transkrypcji – 50 zł. Jeśli wymaga sprostowania lub uzupełnienia – dodatkowo 39 zł. Koszty dodatkowe to oczywiście tłumaczenie przysięgłe. 

Po co umiejscawiać akt urodzenia?

Bez umiejscowienia aktu urodzenia, czyli wpisania dziecka do polskich ksiąg stanu cywilnego, nie można starać się o PESEL dziecka. A bez tego numeru będzie w Polsce traktowany jak obcokrajowiec. Dlatego warto o niego się postarać: to prosta droga do uzyskania dowodu osobistego, z którym w Polsce zawsze będzie traktowany jak jej obywatel. Będzie się mógł czuć tu jak u siebie. Jako Polak ma do tego prawo – nie zabierajmy mu tego!

ŹRÓDŁOgoniec.com
PoprzedniKoronawirus: jak działa system Test & Trace?
NastępnyEasyjet i Ryanair: zasady dotyczące noszenia maseczek przez dzieci