Start Polecane Koronawirus: jak działa system Test & Trace?

Koronawirus: jak działa system Test & Trace?

1496

System NHS Test & Trace działa już w całej Wielkiej Brytanii. Ktokolwiek, kto ma objawy zakażenia koronawirusem może za darmo zrobić test i sprawdzić, czy jest zakażony.

System Test & Trace ma na celu znalezienie, powstrzymanie i kontrolowanie wirusa, a co za tym idzie- ograniczenie jego rozprzestrzeniania się. Co najważniejsze- system ten pełni kluczowa rolę w ochronie ludzi przed zakażeniem podczas wychodzenia z blokady.

Czym jest system NHS Test & Trace i w jaki sposób może na nas wpłynąć?

Jakie są wskazówki systemu Test & Trace dla ludzi, którzy mają objawy zakażenia wirusem i ludzi, którzy mieli bliski kontakt z osobą, której wynik testu okazał się pozytywny?

Jakie są objawy koronawirusa?

Każdy w Wielkiej Brytanii, kto ma objawy zakażenia Covid-19 może przetestować się za darmo. Test jest dostępny poprzez stronę: nhs.uk/coronavirus lub na infolinii 119.

Najczęstszymi objawami koronawirusa są:

  • Wysoka temperatura- możesz to sprawdzić palpacyjnie poprzez dotknięcie klatki piersiowej i pleców (nie musisz mierzyć gorączki)
  • Nowy (nieobecny wcześniej), nieustający kaszel- to znaczy, że kaszlesz ponad godzinę i doświadczasz co najmniej trzech epizodów kaszlu w czasie 24 godzin (jeśli zazwyczaj kaszlesz, ten rodzaj kaszlu będzie dużo gorszy)
  • Utrata lub zmiana smaku i zapachu- to znaczy, że nie czujesz ani smaku, ani zapachu, lub wszystko smakuje lub pachnie inaczej niż zwykle.

Jeśli się z Tobą skontaktuje osoba z serwisu NHS Test & Trace, jakich informacji może od Ciebie wymagać?

Czy masz rodzinę lub innego członka gospodarstwa domowego, który mieszka z Tobą w jednym domu. Zgodnie z zaleceniami medycznymi, powinni oni pozostać w izolacji razem z Tobą od chwili, kiedy wystąpiły u Ciebie pierwsze objawy choroby.
System NHS Test & Trace będzie chciał dowiedzieć sie, czy miałeś bliski kontakt z kimkolwiek spoza Twojego gospodarstwa domowego w ciągu 48 godzin przed wystąpieniem objawów i od czasu wystąpienia objawów.

Bliski kontakt oznacza:

  • kontakt twarzą w twarz z kimś (w odległości mniejszej niż 1 metr)
  • spędzenie ponad 15 minut w odległości 2 metrów od kogoś
  • podróżowanie samochodem lub innym małym pojazdem z kimś (nawet w krótkiej podróży) lub samolotem

Czy pracujesz lub ostatnio odwiedziłeś miejsce pracy, gdzie przychodzą inni ludzie, np. Przychodnia GP, szkoła czy miejsce pracy

Osoby dedykowane śledzeniu kontaktów poproszą Cię o podanie nazwisk i danych kontaktowych (na przykład adresu e-mail, numeru telefonu) do osób, z którymi miałeś bliski kontakt, o ile będzie to możliwe. Informacje te zostaną wykorzystane tylko w celu znalezienia osób zagrożonych infekcją. Podobnie jak w przypadku własnych danych, będą one przechowywane w ścisłej tajemnicy i wykorzystywane zgodnie z przepisami o ochronie danych.

Co się stanie, jeśli serwis NHS Test & Trace się ze mną skontaktuje a ja nie odpowiem?

Serwis NHS Test & Trace skontaktuje się z Tobą poprzez wiadomości telefoniczne, mailowe, włączając w to także przypomnienia i rozmowy telefoniczne. Jeśli serwis Cię nie znajdzie ani poprzez telefon, ani mailowo, ani kontaktując się pocztą tradycyjną, dane mogą zostać przekazane eskpertom ochrony zdrowia, którzy podejmą kolejne kroki. To bardzo ważne, abyś odpowiedział na próby kontaktu serwisu NHS Test & Trace. Serwis bowiem pomoże kontrolować rozprzestrzenianie się wirusa i w efekcie ratuje życie.

Jakie kroki zostały podjęte, aby uchronić ludzi przed nieuczciwymi próbami kontaktu telefonicznego ze strony przestępców?

Rozumiemy, że ludzie mogą obawiać się przestępców, którzy będą szukali możliwości łatwego zarobku. Chcemy Cię zapewnić, że serwis jest pod kontrolą National Cyber Security Centre, które podjęło właściwe kroki, aby chronić obywateli. Co ważne, osoby dedykowane kontaktowaniu się z zarażonymi i ich bliskimi nigdy nie poproszą o dane finansowe, numery Pin czy hasła. Nigdy też nie odwiedzą Cię w domu. Jeśli chcesz się dowiedzieć wiecej na temat ochrony przed przestępstwami telefonicznymi, wejdź na stronę NHS lub gov.uk.

Gdzie działa serwis NHs Test & Trace?

Serwis NHS Test & Trace działa jedynie na terenie Anglii, ale na terenie Szkocji, Walii i Irlandii Północnej działają podobne systemy.

Aby dowiedzieć się więcej, wejdź na stronę:
https://www.gov.uk/coronavirus