Start Poradniki Uwaga! Chcesz głosować korespondencyjnie w Wielkiej Brytanii? Pilnie odeślij pakiet wyborczy!

Uwaga! Chcesz głosować korespondencyjnie w Wielkiej Brytanii? Pilnie odeślij pakiet wyborczy!

1666

Masz pakiet wyborczy? Pamiętaj, że kopertę zwrotną z zaklejoną kopertą z kartą do głosowania i podpisane oświadczenie muszą Państwo odesłać konsulowi na własny koszt lub dostarczyć osobiście do 26 czerwca.

Do wzięcia udziału w nadchodzących wyborach prezydenckich zgłosiło się około 330 tysięcy Polaków mieszkających za granicą – przekazał polski MSZ. Najliczniejsza grupa, 130 tysięcy osób, to Polonia zamieszkująca Wielką Brytanię. Na terenie Zjednoczonego Królestwa utworzono 11 obwodów głosowania – sześć w Londynie, dwa w Manchesterze, dwa w Edynburgu i jeden w Belfaście. Najwięcej osób zarejestrowało się w obu obwodach w Manchesterze – po ponad 15 tysięcy. W każdym z obwodów londyńskich ta liczba albo przekroczyła 13 tysięcy, albo była minimalnie niższa. W Wielkiej Brytanii, podobnie jak i w wielu innych krajach, wybory prezydenta RP odbywają się tylko w formie korespondencyjnej.

Jak będzie wyglądało głosowanie korespondencyjne?
* Pakiet wyborczy przyjdzie do Państwa pocztą. Konsul nie później niż do 22 czerwca wyśle do go na wskazany adres. Można pakiet również odebrać osobiście w konsulacie, jeśli rejestrując się w obwodzie wyborczym wybierze się taką możliwość i jeśli dany konsulat ją oferuje.
* Będzie to zwykły list albo „inny sposób, jeżeli operator wykonujący usługi pocztowe lub przewozowe w państwie przyjmującym nie daje rękojmi należytego wykonania usługi przesyłki nierejestrowanej”.
* W pakiecie wyborczym będzie koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu i instrukcja.
* Kopertę zwrotną z zaklejoną kopertą z kartą do głosowania i podpisane oświadczenie muszą Państwo odesłać konsulowi na własny koszt do 26 czerwca.

Uwaga. W przypadku przesyłek pocztowych, aby sprostać wymogom i dosłać pakiet na czas do 26.06, należałoby wybrać opcję „special delivery”:

jest jeszcze opcja „signed for”, ale ona nie gwarantuje nam żadnego terminu:

plus zwykła „pierwsza klasa”, która również nie gwarantuje terminu dostarczenia przesyłki:

Uwaga!
* Głos będzie nieważny, jeśli nie zakleją Państwo koperty na kartę do głosowania albo jeśli w przesyłce nie będzie podpisanego oświadczenia o tajnym i osobistym oddaniu głosu.
* Ustawa nie wyjaśnia, w jakim terminie trzeba odesłać kopertę z oddanym głosem. Zapytany o to rzecznik MSZ odpisał, że należy ją odesłać „jak najszybciej”.
* Będziemy jeszcze drążyć ten temat, bo wciąż nie wiadomo, jak długo PKW będzie czekać na spłynięcie wszystkich głosów z zagranicy.
* Osoby wpisane do spisu wyborców w obwodzie głosowania utworzonym za granicą będą w tym spisie wyborców również w II turze wyborów. Jeśli ktoś z Państwa będzie chciał w II turze głosować gdzie indziej, będzie musiał uzyskać od konsula zaświadczenie o prawie do głosowania. Informacje w tej sprawie najlepiej znaleźć na stronie najbliższego konsulatu.