Start Polecane UK: Inteligentne autostrady do likwidacji

UK: Inteligentne autostrady do likwidacji

1193

Inteligentne autostrady nie będą już budowane w Wielkiej Brytanii po tym, jak Rishi Sunak przyznał, że społeczeństwo straciło do nich zaufanie.

Budowa czternastu planowanych inteligentnych autostrad została odwołana po latach kampanii rodzin ofiar katastrof i oskarżeń, że ministrowie mają „krew na rękach” za „śmiercionośny” 18-letni eksperyment z brytyjskimi autostradami.

Drogi, które zostały już ukończone, mają pozostać, ale zostaną poddane przebudowie bezpieczeństwa w celu zwiększenia liczby miejsc do zatrzymania awaryjnego.

Plany przekształcenia odcinków M1, M6 i M25 w inteligentne drogi zostały odłożone na półkę, oszczędzając podatnikom szacunkowo 1 miliard funtów i zmniejszając ryzyko dalszych wypadków.

Inteligentne autostrady, wprowadzono po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii w 2006 r., zastąpiły pobocze na niektórych drogach dodatkowym pasem ruchu w celu zmniejszenia zatorów.

Kierowcy, którym zepsuje się auto, są instruowani, aby pozostali na drodze w swoim nieruchomym pojeździe, podczas gdy pas, na którym znajduje się pojazd, jest zamknięty, a prędkość wokół ograniczona.

Uważa się, że eksperyment przyczynił się do śmierci ponad 50 kierowców i był nękany problemami technologicznymi, co skutkowało, że ​​do 40 procent awarii pozostawało niewykrytych.

Budowa nowych inteligentnych autostrad została wstrzymana w zeszłym roku w celu zebrania wystarczającej ilości danych, aby udowodnić, że drogi są bezpieczne. Sunak w swojej kampanii na stanowisko lidera Partii Konserwatywnej tego lata, zobowiązał się do całkowitego ich zawieszenia.