Start Polecane Są szanse, że posiadacze brytyjskich paszportów będą mogli korzystać z e-bramek UE

Są szanse, że posiadacze brytyjskich paszportów będą mogli korzystać z e-bramek UE

676
Image by Nel Botha from Pixabay

Rishi Sunak stara się wykorzystać swoje lepsze stosunki z UE, mając nadzieję na porozumienie, które umożliwi posiadaczom brytyjskich paszportów korzystanie z e-bramek podczas podróżowania po bloku.

Bloomberg News poinformował we wtorek, że brytyjscy dyplomaci podnieśli już nieformalnie tę kwestię. Ewentualną dyskusję na ten temat przewiduje się w czerwcu podczas spotkania w Japonii, w którym będą uczestniczyć premier i szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Rzecznik Rishi Sunaka powiedział: „Ściśle współpracujemy z Komisją Europejską i państwami członkowskimi, aby zrozumieć skutki wprowadzenia systemu wjazdu i wyjazdu za granicę dla obywateli brytyjskich, a naszym priorytetem jest zawsze minimalizowanie niepotrzebnych opóźnień dla brytyjskich pasażerów”.

Taka umowa pomogłaby złagodzić kolejki paszportowe na lotniskach, ale nie przyspieszyłaby kontroli na przejściach granicznych w Dover lub Folkestone

Francuska policja w porcie w Dover i Eurotunelu w Folkestone nadal będzie musiała fizycznie sprawdzać stemple w paszportach, aby dokonać kontroli zgodność z przyjętymi po Brexicie limitami dotyczącymi liczby dni, przez które brytyjscy turyści mogą przebywać w krajach UE na kontynencie.

Eurotunnel i porty są przy tym bardziej zaniepokojone wprowadzeniem w Europie nowych zasad, które będą wymagały skanowania twarzy posiadaczy paszportów, z którego korzysta już wiele lotnisk.