Start Poradniki Przed wyjazdem z Anglii musisz podać powód podróży

Przed wyjazdem z Anglii musisz podać powód podróży

2259

Według obowiązujących od wczoraj przepisów, wszyscy pasażerowie muszą przed wyjazdem z Anglii za granicę wypełnić formularz, w którym trzeba podać powód podróży. Niedopełnienie tego obowiązku grozi niewpuszczeniem do samolotu lub grzywną.

Obecnie podróże zagraniczne są możliwe tylko z ważnych powodów, takich jak praca, nauka, leczenie czy pilne sprawy rodzinne. Według przedstawionego przez brytyjski rząd planu wychodzenia z lockdownu w Anglii, zakaz odbywania podróży w celach rekreacyjnych obowiązywał będzie co najmniej do 17 maja.

Trzystronicowa deklaracja, którą należy pobrać ze strony internetowej, ma pomóc w sprawdzeniu, czy dana osoba faktycznie ma uzasadniony powód do wyjazdu. Linie lotnicze są zobligowane do sprawdzenia podczas odprawy lub na bramce wyjściowej, czy pasażerowie mają wypełnioną deklarację, a jej brak grozi niewpuszczeniem na lot.

Wszyscy przyjeżdżający do Wielkiej Brytanii muszą również przedstawić negatywny wynik testu na obecność koronawirusa wykonanego w ciągu 72 godzin przed rozpoczęciem podróży, a po przyjeździe wykonać dwa kolejne, płatne testy – w drugim i ósmym dniu pobytu.

Niezależnie od wyniku testu należy odbyć 10-dniową kwarantannę, przy czym po przyjeździe z jednego z 33 państw tzw. czerwonej listy kwarantannę trzeba odbyć w jednym ze wskazanych przez władze hoteli. Jej koszt do 1 750 funtów od osoby.

Deklarację ze wskazaniem powodu podróży można pobrać na stronie https://www.gov.uk/guidance/coronavirus-covid-19-declaration-form-for-international-travel