Start Polecane Podwójne obywatelstwo. Jak je zdobyć? Podpowiadamy

Podwójne obywatelstwo. Jak je zdobyć? Podpowiadamy

2256

Myślisz o tym żeby starać się o obywatelskie brytyjskie a nie chcesz się zrzec polskiego? Nie wiesz jak to zrobić? Podpowiadamy.

Podwójne obywatelstwo jest dozwolone w Wielkiej Brytanii. Oznacza to, że możesz być obywatelem Wielkiej Brytanii, a także obywatelem innych krajów. Musisz jednak wiedzieć, że wiele krajów nie akceptuje podwójnego obywatelstwa. Wśród nich nie ma Polski. W naszym kraju Polak, który mieszka za granicą, może nabyć obywatelstwo kraju pobytu nie tracąc pierwotnego obywatelstwa.
Aby uzyskać obywatelstwo, w pierwszej kolejności, złóż wniosek. TUTAJ dowiesz się jak to zrobić.

Musisz wiedzieć, że jako podwójny obywatel nie możesz uzyskać pomocy dyplomatycznej od rządu brytyjskiego, jeśli przebywasz w innym kraju. Dla przykład, jeśli posiadasz zarówno obywatelstwo brytyjskie, jak i chińskie, nie możesz uzyskać pomocy dyplomatycznej z Wielkiej Brytanii, gdy jesteś w Chinach. 

Musisz mieć również świadomość, że nie stajesz się automatycznie obywatelem brytyjskim, kiedy poślubiasz osobę z Wielkiej Brytanii. Musisz złożyć wniosek jako małżonek obywatela brytyjskiego. TUTAJ dowiesz się jak to zrobić. W niektórych krajach osoba pozostająca w związku małżeńskim jest automatycznie liczona jako osoba posiadająca obywatelstwo partnera. Dzieci mogą również automatycznie mieć obywatelstwo rodzica, nawet jeśli urodziły się za granicą. Skontaktuj się z konsulatem tego kraju lub wysoką komisją w Wielkiej Brytanii, aby dowiedzieć się o przepisach tego kraju dotyczących podwójnego obywatelstwa.

Jeśli masz ukończone 18 lat i pomyślnie złożyłeś wniosek o nadanie obywatelstwa brytyjskiego musisz wziąć udział w w ceremonii nadania obywatelstwa.Zwykle musisz uczestniczyć w ceremonii nadania obywatelstwa w ciągu 3 miesięcy od otrzymania zaproszenia z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Z powodu koronawirusa czas ten został wydłużony. Możesz mieć możliwość zorganizowania wirtualnej ceremonii online, jeśli lokalna rada to oferuje. Możesz wziąć udział sam lub z domownikami. Aby uzyskać więcej informacji lub zorganizować ceremonię skontaktuj się z lokalną radą