Start Polecane Settled status: zaaplikuj o status osiedleńca!

Settled status: zaaplikuj o status osiedleńca!

1689

Southampton City Council przypomina, że 30 czerwca 2021 upływa termin składania wniosków o status osiedleńca. Dlaczego warto złożyć wniosek już teraz?

Po zakończeniu okresu przejściowego Brexitu – po 31 grudnia 2020 roku osoby z UE, EOG lub Szwajcarii mieszkające w Wielkiej Brytanii i chcące zachować swoje prawa do pracy, opieki zdrowotnej lub świadczeń rządowych muszą ubiegać się o tzw. “settled status”. Program ubiegania się o status osiedleńca jest otwarty, a aplikacje można składać do 30 czerwca 2021 roku.

O status osiedleńca można ubiegać się między innymi w przypadku, gdy nieprzerwanie, przez pięć lat mieszkaliśmy się na terenie Wielkiej Brytanii. W przypadku krótszego okresu pobytu uzyskuje się „pre-settled status” – o który również należy zaaplikować. Warto dodać, że po uzyskaniu statusu osiedleńca obywatele UE mają prawo do pracy oraz dostęp do opieki zdrowotnej na terenie Wielkiej Brytanii. Mogą również ubiegać się o emeryturę, czy inne świadczenia państwowe na Wyspach.

Kto powinien złożyć wniosek o „settled status”?

Nawet jeśli urodziłeś się w Wielkiej Brytanii, ale nie jesteś obywatelem, powinieneś złożyć wniosek o status osiedleńca. O „settled status” powinni aplikować również wszyscy obywatele krajów Unii Europejskiej chcący pozostać w Wielkiej Brytanii.

O status osiedleńca powinny aplikować również dzieci. Osoby poniżej 21 roku życia mogą połączyć aplikacje razem z rodzicami czy opiekunami i automatycznie otrzymają taki sam status.

„Settled status” czy „pre-settled status”?

Jeśli mieszkasz w Wielkiej Brytanii nieprzerwanie dłużej niż 5 lat możesz ubiegać się o „settled status”.

Jeśli mieszkasz krócej – możesz aplikować o „pre-settled status” – musisz jednak wykazać, że twoja przeprowadzka do Wielkiej Brytanii miała miejsce przed 31 grudnia 2020.

Podczas aplikacji zostaniesz zapytany o to jak długo mieszkasz w Wielkiej Brytanii. Jeśli podasz swój numer National Insurance – twoje dane zostaną automatycznie sprawdzone podczas składania wniosku. Jeśli nie posiadasz numeru ubezpieczenia społecznego musisz przesłać dokumenty, które udowodnią jak długo mieszkasz na Wyspach. Strona Home Office zawiera przykłady preferowanych dowodów. Idealnie byłoby, gdyby były to „oficjalne” dokumenty, takie jak rachunki za media, wyciągi bankowe, rachunki za podatek lokalny i P60. Jednak w zależności od twojej sytuacji możesz przedstawić różne rodzaje dowodów.

Co to znaczy „nieprzerwanie”?

Wnioskodawcy, którzy chcą ubiegać się o status osiedleńca muszą wykazać, że mieszkali w Wielkiej Brytanii nieprzerwanie przez 5 lat. „Nieprzerwanie” oznacza, że ciągłość zamieszkania nie była przerwana przez więcej niż 6 miesięcy w roku. Jednak od tej zasady są również wyjątki – nie zawsze twoja nieobecność w kraju przez dłużej niż 6 miesięcy przekreśla możliwość uzyskania „settled status”.

Dopuszczalna jest sytuacja, jeśli w ciągu ostatnich 5 lat przez maksymalnie 12 miesięcy nie mieszkałeś w Wielkiej Brytanii, a twoja przerwa w pobycie na Wyspach jest uzasadniona ważnym powodem. Przykładowo może to być ciąża, poród, poważna choroba, nauka, szkolenie zawodowe, delegacja zagraniczna, a nawet nieobecność spowodowana COVID-19.

Zasada „nieprzerwanego” pobytu nie dotyczy również osób, które były poza Wielką Brytanią w ramach obowiązkowej służby wojskowej, w ramach pracy tzw. Crown Service lub w ramach pracy na morskim obszarze Wielkiej Brytanii.

Oczywiście „nieprzerwany” pobyt nie musi oznaczać okresu między 2015-2020. Przykładowo, jeśli ktoś nieprzerwanie mieszkał w Wielkiej Brytanii w latach 2006 – 2013, a następnie przebywał na Wyspach z dłuższymi przerwami – również może aplikować o status osiedleńca.

Więcej informacji dotyczących systemu osiedleńczego dla obywateli UE znajduje się na stronie gov.uk/eusettlementscheme.

Jeśli potrzebujesz porady odnośnie procesu aplikacji…

Aby otrzymać pomoc w aplikowaniu możesz zadzwonić na bezpłatną infolinię 0800 246 5339 lub napisać na adres euss@euwelcome.org. Przedstawiciele organizacji EU Welcome pomogą ci przejść przez cały proces.

EU Welcome istnieje, aby zapewnić pomoc i wsparcie imigrantom z UE, którzy zamieszkali w Southampton i okolicach. Organizacja pomaga głównie Polonii oraz społecznościom czeskim, słowackim, estońskim, słoweńskim, węgierskim, litewskim, łotewskim, rumuńskim, bułgarskim i rosyjskojęzycznym. EU Welcome ściśle współpracuje z Southampton City Council i Hampshire Constabulary.