Start Polecane Pies na Wyspach – przewodnik dla początkujących

Pies na Wyspach – przewodnik dla początkujących

3313

Wielu z nas po osiedleniu się na dobre w UK decyduje się na posiadanie psa. Jednak nie wszyscy wiedzą jak się do tego zabrać. Gdzie szukać, jak zarejestrować, co z opieką weterynaryjną i co robić w przypadku gdy nasz przyjaciel zginie.

Posiadanie szczeniaka czy psa na zawsze zmieni twoje życie. Zapoznaj się z podstawowymi informacjami, a będziesz gotowy do podjęcia tej przygody.

Przygotuj swój dom

Po pierwsze, jeśli wynajmujesz dom czy mieszkanie, upewnij się, że możesz posiadać zwierzaka. Niektórzy właściciele domów nie życzą sobie, aby lokatorzy posiadali zwierzęta i zazwyczaj wyszczególniają to w umowie najmu.

Po drugie, upewnij się, że twój dom jest gotowy. Zalecamy ustawienie wyznaczonej „strefy dla psów”, w której możesz umieścić skrzynię, łóżko i zabawki psa. W zależności od wielkości domu i tego, czy niektóre obszary będą „poza granicami”czworonoga, może być konieczne ustawienie bramek dla dzieci. Jeśli przynosisz do domu szczeniaka, musisz zabezpieczyć swój dom, aby zapewnić mu bezpieczeństwo:

 • Trzymaj przewody elektryczne zakryte lub zabezpieczone.
 • Trzymaj buty, skarpetki w szafach.
 • Przechowuj śmieci i recykling przykryty lub za zamkniętymi drzwiami.

Skąd wziąć psa

Po wybraniu odpowiedniej dla siebie rasy psa, należy wybrać, gdzie szukać psa. Jest to naprawdę ważna decyzja, ponieważ może ona mieć wpływ na zdrowie twojego zwierzaka. Jeśli twój pies nie został wychowany w idealnym środowisku, to jest bardziej prawdopodobne, że będzie nosił choroby.

Często, gdy psy nie są wychowywane z rodzinami i stopniowo narażone na normalne, codzienne hałasy i ludzi, podczas ich krytycznego okresu socjalizacji (3-8 tygodni), mogą stać się antyspołeczne i agresywne. Dodatkowo, jeśli psy wychowują się w środowisku hodowli szczeniąt bez odpowiedniej dbałości o ich zdrowie i higienę, szczeniak może być już poważnie chory, zanim jeszcze przyniesiemy go do domu.

Zamiast kupować psa wiele osób decyduje się dziś na psa z tzw. rehoming centre. Dobre ośrodki mają rygorystyczne procedury adopcyjne, w tym homebooki i umowy adopcyjne.

Centra posiadają rodowód i psy rasy wszystkich typów, wieku i wielkości.

Starannie dopasowują swoje psy do stylu życia i okoliczności.

Psy są często „testowane pod względem temperamentu”, a zdrowie sprawdzane przed adopcją.

Oto niektóre organizacje charytatywne ze zwierzętami potrzebującymi kochających domów:

 • Blue Cross
 • Dogs Trust
 • RSPCA
 • SSPCA
 • USPCA
 • ISPCA
 • Battersea Cats and Dogs Home
 • Wood Green The Animals Charity

Rejestracja psa

Możesz wziąć udział w programie rejestracji psów, w ramach którego Twój pies zostanie wytatuowany, oznaczony lub otrzyma mikroczip z numerem, opisującym dane właściciela. Pomaga to w odnalezieniu zaginionych lub błąkających się zwierząt. Większość weterynarzy oferuje takie usługi.

Co zrobić kiedy pies się zgubi

Zgodnie z prawem, pies musi być oznaczony w miejscach publicznych. Dzięki temu, jeśli się zgubi, można łatwo zidentyfikować właściciela czworonoga. Jeśli pies nie ma oznaczenia lub mikroczipu może zostać oddany do schroniska.

Jeśli więc twój pies się zgubi powinieneś sprawdzić pobliskie schroniska lub skontaktować się z samorządem lokalnym, gdzie zapisywane są informacje o odnalezionych psach.

Znalezienie weterynarza

Wybór odpowiedniego weterynarza może być nie lada zadaniem, dlatego warto rozejrzeć się za odpowiednim lekarzem jeszcze przed tym jak zwierzak trafi w nasze ręce. Najlepszym sposobem na znalezienie weterynarza jest przeprowadzenie wywiadu wśród znajomych oraz poszperanie w internecie. Zapytaj swoich znajomych, którzy posiadają zwierzęta, z jakich usług korzystają oraz poczytaj opinie online.

Gdy twój pies będzie już w domu, zaplanuj wizytę, aby zapoznać psa z miejscem i ludźmi. Nawet jeśli twój pies jest zdrowy i nie potrzebuje wizyty, dobrym pomysłem jest nawiązanie relacji z weterynarzem, aby zwierzak czuł się komfortowo, gdy pojawi się nagła choroba.