Start Poradniki Masz problem? Pomoże ci Citizens Advice Bureau

Masz problem? Pomoże ci Citizens Advice Bureau

4584

Problemy to niestety część naszego życia. Nie ma jednak sytuacji bez wyjścia. Ważne jest, aby wiedzieć, gdzie szukać ewentualnej pomocy.

W poniższym poradniku wyjaśniamy co to jest Citizens Advice Bureau i jaki rodzaj pomocy możemy w takim biurze znaleźć.

Długi, niesprawiedliwa kara czy przemoc domowa – to tylko niektóre z problemów, które pomogą rozwiązać pracownicy CAB. Jest to jedna z wielu organizacji niepublicznych działających w Wielkiej Brytanii.

Citizens Advice Bureau to inaczej Biuro Porad Obywatelskich. Porady organizacji z założenia są bezstronne i bezpłatne, a także dostępne dla każdego. Lata doświadczeń, rzesza specjalistów i entuzjastów to dorobek organizacji. Jest ona niezwykle skuteczna i szanowana przez wszystkie brytyjskie instytucje i sektor prywatny.

Działalność CAB polega nie tylko na rozwiązywaniu jednostkowych problemów, ale również na wywieraniu nacisku w sprawie rozwiązań systemowych. Biuro zajmuje się szeroko pojętą działalnością informacyjną. Zagadnienia, w których porady szuka największa liczba mieszkańców Wysp to przede wszystkim zatrudnienie, finanse, zasiłki, dyskryminacja, opieka społeczna i problemy mieszkaniowe.

Biuro nie rozwiązuje za petentów wszystkich problemów, ale raczej wskazuje klientowi rozwiązania i informacje tak, aby on sam był w stanie poradzić sobie z kłopotem. Pracownicy CAB wskazują również drogę administracyjną i instytucje, które mają obowiązek zająć się konkretną sprawą. Czasami zdarza się, że pracownicy CAB decydują się na bezpłatną usługę prawną. Wówczas klient upoważnia ich do reprezentowania go i prowadzenia korespondencji w jego imieniu.

W Citizens Advice Bureau często pracują wolontariusze, którzy chcą zdobyć doświadczenie np. studenci prawa, ale również doświadczeni pracownicy i finansiści.

CAB powstało w 1939 roku jako organizacja pomagająca ludziom w dużych miastach przystosować się do specyficznych wymagań czasu wojny. W momencie powstania organizacja posiadała 200 punktów pomocy. Dziś biura CAB funkcjonują w każdym mieście Wielkiej Brytanii.

CAB Southampton

W Southampton oddział CAB mieści się w bibliotece publicznej w centrum miasta. Interesanci przyjmowani są w godzinach 10.00 – 14.00. Są to tzw. sesje drop in. Oznacza to, że nie ma konieczności umawiania się na spotkanie, wystarczy jedynie przyjść i poczekać na swoją kolej.

Można również zasięgnąć porady przez telefon. Pod numerem 03444 111306 czekają na nas specjaliści, którzy służą pomocą i poradą.

Infolinia czynna jest w następujących godzinach:

Poniedziałek, wtorek, czwartek i piątek: 9.30 – 17.00

Środa: 9.30 – 18.00.

Sobota: 10.00 – 12.00.