Start Polecane Kryzys związany z kosztami życia. Eksperci alarmują: universal credit do zmiany

Kryzys związany z kosztami życia. Eksperci alarmują: universal credit do zmiany

9587
Image by Hamza Rizwan from Pixabay

Działacze wzywają rząd do zreformowania uniwersalnego systemu kredytowego (universal credit), aby ten nadążał za rosnącym kryzysem kosztów utrzymania.

Dane Urzędu Statystyk Narodowych (ONS) pokazały ostatnio, że ceny żywności wzrosły w najszybszym tempie od 45 lat, podczas gdy inflacja wskaźnika cen konsumpcyjnych (CPI) spadła w marcu tylko nieznacznie do 10,1%.

Według badań przeprowadzonych przez Joseph Rowntree Foundation (JRF) i Trussell Trust, standardowy zasiłek universal credit dla osoby dorosłej – 85 funtów tygodniowo – jest co najmniej o 35 funtów tygodniowo niższy od ostrożnych potrzeb szacunkowych.

Koalicja ponad 90 organizacji w piśmie do rządu, ostrzega, że dziewięć na 10 gospodarstw domowych o niskich dochodach otrzymujących powszechne płatności universal credit jest obecnie pozbawionych niezbędnych artykułów do życia.

„Nadszedł czas, aby zbudować system, który został przetestowany pod kątem potrzeb – w którym wsparcie otrzymywane przez ludzi jest powiązane z rzeczywistymi kosztami na niezbędne rzeczy do zaspokojenia podstawowych potrzeb, a nie z bezpodstawnym systemem, jaki obecnie funkcjonuje przez co ludzie muszą cierpieć” – czytamy w liście.