Start Wiadomości King Charles: przewodnik po weekendzie koronacyjnym

King Charles: przewodnik po weekendzie koronacyjnym

580
Image by Jhoan Cordoba from Pixabay

Koronacja króla Karola III odbędzie się w sobotę 6 maja w Opactwie Westminsterskim w Londynie.

W dniu ceremonii koronacja Króla zaplanowano również wiele innych wydarzeń. Z tej okazji w poniedziałek 8 maja potwierdzono dodatkowy dzień wolny od pracy.

Londyn i Windsor będą przygotowywać się do parad, tłumów i imprez ulicznych z okazji pierwszej od 70 lat koronacji. Oczekuje się, że z tej okazji do centrum Londynu przybędą tłumy królewskich fanów.

Piątek 5 maja

Zamknięcia dróg w centrum Londynu spodziewane są przez cały weekend. Usługi metra i kolei będą kursować normalnie, z pewnymi zmianami tras i rozkładów jazdy dla autobusów. Transport publiczny prawdopodobnie będzie bardziej ruchliwy. Jeśli poruszasz się po Londynie, zaplanuj podróż z wyprzedzeniem i sprawdzaj aktualizacje dotyczące podróży.

Sobota 6maja

W Opactwie Westminsterskim odbędzie się pierwsze od 70 lat nabożeństwo koronacyjne króla Karola III. Tego samego dnia arcybiskup Canterbury ukoronuje również Camillę, która oficjalnie zyska tytuł królowej. Wzdłuż Mall, Whitehall i Parliament Square spodziewane są tłumy. Strefy widokowe będą otwarte w sobotę od godziny 06:00.

Procesja Królewska z Pałacu Buckingham do Opactwa Westminsterskiego odbędzie się przed nabożeństwem koronacyjnym, które rozpocznie się o godzinie 11:00. Po nabożeństwie nastąpi procesja koronacyjna z Opactwa Westminsterskiego do Pałacu Buckingham. Później po południu król i królowa powitają tłumy z balkonu Pałacu Buckingham.

Niedziela 7 maja

Mieszkańcy i społeczności w całej Wielkiej Brytanii będą organizować w porze lunchu imprezy uliczne w ramach inicjatywy „The Big Lunch”.

Od 20:00 rozpocznie się Koncert Koronacyjny, który zaprezentuje różnorodne dziedzictwo kulturowe kraju w zakresie muzyki, teatru i tańca. Wystąpią na nim znani na świecie muzycy i aktorzy.

Poniedziałek 8 maja

W świąteczny poniedziałek członkowie społeczeństwa zostaną zaproszeni do wzięcia udziału w akcji The Big Help Out, mającej na celu podniesienie świadomości na temat wolontariatu.

Tysiące organizacji w całym kraju będą zachęcać społeczeństwo do wprowadzania zmian w swoich lokalnych społecznościach, oferując wiele okazji do zaangażowania się w niesienie pomocy innym.