Start Polecane DWP ostrzega przed oszustwem

DWP ostrzega przed oszustwem

1022
Image by Stefan Schweihofer from Pixabay

Pojawiło się nowe oszustwo związane z kryzysem kosztów utrzymania, co spowodowało, że Departament Pracy i Emerytur (DWP) wydał ostrzeżenie.

Oszustwo polega na tym, że wiadomości tekstowe wysyłane są na urządzenia mobilne, które informują, że odbiorca jest uprawniony do odebrania „Living Payment” w wysokości 750 GBP.

Chociaż takie rządowe wsparcie kosztów utrzymania jest rzeczywiście jest oferowane, to oszustwo nie jest z nimi powiązane.

W następnym kroku wiadomość prosi odbiorcę o „podjęcie dalszego działania”, które polega na kliknięciu na przesłany link, aby otrzymać płatność. Witryna, do której kieruje link, z pewnością nie jest powiązana z DWP.

Strona internetowa podana w wiadomości tekstowej prawdopodobnie będzie wymagała podania danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, adres i dane bankowe. Jeśli je udostępnisz, oszuści prawdopodobnie wykorzystają informacje do dalszych oszustw przeciwko Tobie, a nawet mogą wyłudzić pieniądze.

Pełna treść wiadomości brzmiała: „GOV: The £750.00 (GBP) Living Payment is ready, take action by accepting the payment via legalaid.income-division.com”.

Każdemu, kto otrzyma wątpliwą wiadomość, zaleca się przesłanie jej pod numer 7726, który bezpłatnie zgłosi ją operatorowi komórkowemu.

Jeśli podejrzewasz, że oszust ma dostęp do Twoich danych bankowych, natychmiast skontaktuj się ze swoim bankiem, co możesz zrobić na infolinii 159.

Hasła, które zostały naruszone lub ujawnione, należy natychmiast zmienić.

Nie zapomnij skontaktować się z Action Fraud telefonicznie pod numerem 0300 123 2040 lub online na stronie internetowej Action Fraud, aby zgłosić oszustwa i oszustwa.