Start Polecane Co warto wiedzieć na temat systemu emerytalnego w UK

Co warto wiedzieć na temat systemu emerytalnego w UK

3165

W 2016 roku w brytyjskim systemie emerytalnym wprowadzono pewne zmiany, z którymi warto się zapoznać już teraz. Mimo, że często wydaje nam się, że do emerytury jeszcze daleko, warto wiedzieć co nas czeka po zakończeniu pracy.

Jedną z najważniejszych zmian, jakie wprowadzono w 2016 w brytyjskim systemie emerytalnym jest to, że należy mieć przepracowanych co najmniej 10 lat, aby w ogóle kwalifikować się do emerytury państwowej w UK.

Niestety po przepracowaniu tylko 10 lat w UK na niewiele można liczyć. 10 lat to minimum, aby dostać cokolwiek. Podstawą obliczenia wieku emerytalnego jest jednak 35 przepracowanych lat. Osoba, która przepracowała 35 lat może liczyć od państwa na emeryturę w wysokości około 153 funty tygodniowo, czyli 663 funty miesięcznie. Jest to niewątpliwie niewielka kwota, dlatego warto o swoją emeryturę zadbać zawczasu i oszczędzać poza systemem.

Po pierwsze warto sprawdzić z jakiego systemu emerytalnego korzysta nasz pracodawca ramach Workplace Pension Scheme. Do 2018 roku każdy pracodawca musi zapewnić swoim pracownikom emeryturę firmową. Jest to tzw. automatic enrolment. Polega to na tym, że automatycznie co miesiąc z naszej wypłaty jest odprowadzana do systemu emerytalnego procentowa składka. W większości przypadków, pracodawca powiększa ją o kwotę w wysokości odprowadzanej przez nas składki. Czyli jeśli płacimy na emeryturę firmową 4 proc. to pracodawca dorzuca kolejne 4 proc. z własnej kieszeni. Ponadto rząd daje ulgę podatkową tzw. tax relief.

Innym sposobem na zwiększenie swojej emerytury jest korzystanie z prywatnych funduszy inwestycyjnych i samodzielnie odkładać środki na własną emeryturę. Oczywiście wiążę się to z oszczędzaniem, które w dzisiejszych czasach nie jest takie proste. Jednak kwotę jaka przeznaczymy na składki emerytalne dzisiaj będziemy mogli otrzymać w przyszłości. Nic nie tracimy, a dzięki rządowym dopłatom możemy wiele zyskać.

Mimo, że wydaje nam się, że mamy jeszcze mnóstwo czasu, warto o emeryturze pomyśleć już dziś.