Start Poradniki Telefony alarmowe w Wielkiej Brytanii

Telefony alarmowe w Wielkiej Brytanii

7259

Mieszkając w Wielkiej Brytanii powinniśmy znać podstawowe numery alarmowe. Poniżej podajemy informacje na temat numerów alarmowych, na które należy dzwonić w razie np. wypadku.

Wykręcając numer 101, skontaktujemy się z najbliższą komendą policji. Pod numer ten powinniśmy dzwonić, jeżeli chcemy zgłosić popełnione przez kogoś przestępstwo, uzyskać poradę lub jeśli uważamy, że w okolicy, w której się znajdujemy zagrożone jest bezpieczeństwo.

Pod numer 101 zadzwonimy wtedy, kiedy np. skradziono nam samochód, kiedy podejrzewamy, że w naszej okolicy handluje się narkotykami, kiedy chcemy o cokolwiek zapytać policjanta, kiedy chcemy zgłosić popełnienie jakiegokolwiek przestępstwa.

Numer 999 – służy do zgłaszania nagłych wypadków i krytycznych sytuacji wymagających natychmiastowego działania służb porządkowych. Pod ten numer należy dzwonić w sytuacjach zagrażających życiu, takich jak atak serca, utrata przytomności, duża utrata krwi, złamania, trudności z oddychaniem czy przedawkowanie lekami. Po połączeniu z operatorem należy prosić o karetkę pogotowia (ambulance service).

Numer 999 jest bezpłatny natomiast za połączenie z numerem 101 zapłacimy jednorazowo 15 pensów, telefonując zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych.

Podział numerów na 101 i 999 wprowadzono po to, aby ułatwić pracę policji. Wielokrotnie pod numer alarmowy dzwoniono w niewymagających interwencji i błahych przypadkach.