Start Poradniki Co i w jakich ilościach można wwieźć do UK?

Co i w jakich ilościach można wwieźć do UK?

32877

Papierosy, alkohol, leki – jakie rzeczy można legalnie wwieźć do Wielkiej Brytanii? Przedstawiamy podstawowe przepisy obowiązujące osoby wybierające się na Wyspy.

Podróżując z krajów Unii Europejskiej można legalnie przywieźć ze sobą większość towarów. Ważne, aby były one przeznaczone na własny użytek lub dla kogoś innego, jako prezent. Jeśli posiada się więcej towaru niż dopuszczalne normy lub zaistnieje podejrzenie, że rzeczy przeznaczone są do sprzedaży, trzeba liczyć się z kontrolą, zatrzymaniem przez celników bagażu, grzywną, a nawet skierowaniem sprawy do sądu.

Tytoniowy zastrzyk gotówki

– Mieszkam w Anglii od ponad ośmiu lat i choć sam nie palę, jeszcze ani razu nie przekraczałem granicy bez co najmniej 40 paczek papierosów – mówi Kamil z Londynu. – Zawsze to kilka dodatkowych funtów – dodaje.

Legalnie na teren UK można wwieźć 800 sztuk papierosów, czyli wspomniane 4 kartony. Średnio za jedną paczkę dobrej jakości papierosów, w Polsce trzeba zapłacić £2,5, cena w Anglii – £10. Zysk ze sprzedaży wynosi więc ok. £15 na jednym kartonie, czyli na dozwolonej ilości można zarobić £60. – Przewożenie przeze mnie papierosów do Anglii to najczęściej przysługa dla znajomych, a nie sposób na zarabianie pieniędzy – przyznaje.

Tanie papierosy z Polski, ale też z innych krajów, jak Ukraina i Rosja, można kupić niemal wszędzie: dzięki mediom społecznościowym, forom internetowym, w sklepach i zakładach prowadzonych przez Polaków. Najczęściej pochodzą z przemytu, a ich ceny wahają się od £21 do £45 za karton. Podobnie jest z tytoniem. Cena za kilogram przywiezionego z zagranicy suszu zaczyna się od £25, większość sprzedaje po £40. W Polsce za taką ilość trzeba średnio zapłacić ok. £10-15. Do UK można wwieźć tylko wspomnianą ilość, czyli 1 kilogram tytoniu, dodatkowo 200 cygar i 400 sztuk cygaretek.

Wybierając się na Wyspy można zabrać ze sobą 110 litrów piwa, czyli 55 półtoralitrowych butelek, 90 litrów wina, 10 litrów spirytusu i 20 litrów wina wzmocnionego, jak sherry. – Alkoholu przywiezionego z Polski nikt nie sprzedaje – mówi Łukasz, mieszkaniec Liverpoolu. – Każdy zostawia dla siebie. Dodatkowo każda butelka to kolejne kilogramy w bagażu – zaznacza.

Słowa Polaka potwierdza bardzo mała, w porównaniu z papierosami, liczba ogłoszeń sprzedaży polskiej wódki czy piwa. Nieliczni sprzedawcy proponują za 0,7 litra cenę £10-12, czyli nieco wyższą od podobnej jakości alkoholu w angielskich marketach i o niecałe £10 od tych samych marek w polskich sklepach.

Większość lekarstw można bez problemu wwieźć do Wielkiej Brytanii. Muszą być one w oryginalnych opakowaniach i podobnie jak powyższe towary, przeznaczone na użytek własny. Choć nie jest to wymagane, to warto w przypadku leków na receptę mieć jej kopię lub pismo od lekarza o konieczności ich zażywania (warto przetłumaczyć go na język angielski). Wszystkie medykamenty w formie płynnej, które znajdują się w bagażu podręcznym należy przewozić w pojemnikach maksymalnie do 100 ml. Warto też zwrócić uwagę na dodatkowe przepisy w zależności od przewoźnika.

Polska szynka i polski kot

Nie ma żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o przewóz żywności. Dotyczy to zarówno warzyw, owoców, wszelkiego rodzaju mięs i nabiału. Część zwierząt domowych, m.in. psy, koty czy fretki można wwieźć do UK bez kwarantanny, o ile spełniają zasady Pet Travel Scheme (PETS). Bez żadnych ograniczeń można zabrać gady, płazy, ptaki i domowe gryzonie.

Kategorycznie zabronione jest przewożenie narkotyków, broni i materiałów wybuchowych, sprejów do samoobrony (np. gazu pieprzowego), zagrożonych  zwierząt i roślin, nieoszlifowanych diamentów, nieprzyzwoitych i obscenicznych materiałów, nielegalnych – „pirackich” kopii filmów i muzyki, mięsa i produktów mlecznych pochodzących spoza krajów UE. Wyjątek stanowią te rzeczy, które posiadają stosowne pozwolenia.

Po przybyciu do Wielkiej Brytanii należy zgłosić towar, który przekracza dopuszczalne ilości, lub jest zakazany czy planowany na sprzedaż.

Każdy bagaż wwieziony na Wyspy może zostać poddany kontroli. W przypadku naruszenia przepisów, trzeba liczyć się z koniecznością zapłacenia cła lub podatku, zostawienia zakazanych przedmiotów lub przedstawienia konkretnych pozwoleń. Jeżeli celnicy spotkają się z odmową, wszystkie towary zostaną zatrzymane. Jeżeli podróż odbywa się drogą lądową może zostać skonfiskowane auto, którym były przewożone niedozwolone rzeczy.

Dopuszczalne ilości towarów, które można wwieźć do UK

  • papierosy – 800 szt.
  • cygara – 200 szt.
  • cygaretki – 400 szt.
  • tytoń – 1 kg
  • piwo – 110 litrów
  • wino – 90 litrów
  • spirytus – 10 litrów

Najczęściej przewożone towary

Towary, które przewożone są w największych ilościach
Potencjalny zysk*
papierosy

tytoń

wódka (wybrana, znana marka)

 

£15 na kartonie (10 paczek)

£10-£25 na kilogramie

£7 na 0,7 litra

 

*choć towary wwiezione są zgodnie z prawem ich sprzedaż na terenie Wielkiej Brytanii jest nielegalna

Magdalena Pilor