Start Polecane Zmiany oceniania szkół w Anglii

Zmiany oceniania szkół w Anglii

3186

Szkoły w Anglii po raz ostatni oceniane są na podstawie „surowych” wyników z testów GCSE. Jak podaje BBC, rząd oznajmił zaostrzenie standardów w szkołach, co oznacza, że od przyszłego roku będą one oceniane na podstawie wyników z ośmiu przedmiotów.

Szkoły gimnazjalne kwalifikują się jako „osiągające wyniki gorsze od zamierzonych”, gdy mniej niż 40 proc. uczniów dostaje oceny A*-C z pięciu przedmiotów, w tym z języka angielskiego i matematyki.

Dyrektorzy narzekali, że oceniane szkół na podstawie wyników z GCSE jest niesprawiedliwe, ale ministrowie naciskali na prosty typ rankingu, który ułatwi rodzicom wybór szkoły dla dziecka.

Obecnie ponad 61 proc. uczniów płci żeńskiej uzyskało pięć dobrych wyników z GCSE, w tym z języka angielskiego oraz matematyki. Około 52 proc. chłopców otrzymało podobne wyniki. Również mniej chłopców (69.9 proc.) niż dziewczyn (76.5 proc.) poprawiło swoje wyniki w nauce.

Więcej dziewcząt (29.3 proc.) niż chłopców (19.5 proc.) osiągnęło angielską maturę, co wymaga zdania GCSE z dwóch przedmiotów ścisłych, języka obcego, historii, geografii oraz języka angielskiego i matematyki.

Od następnego roku szkoły w Anglii oceniane będą na podstawie tzw. Progress 8, który wymaga zdania testów z ośmiu przedmiotów.

– Nasz program akademicki rewolucjonizuje system szkolny. Reformy GCSE oraz A-levels zapewnią młodzieży wykształcenie, szeroką i zrównoważoną wiedzę, umiejętności oraz kwalifikacje, które pomogą im odnieść sukces – powiedział minister szkół Nick Gibb.