Start Poradniki Zakup samochodu w UK

Zakup samochodu w UK

6169
Photo credit: Daniel Dionne / Foter / CC BY-SA

Zakup samochodu należy do tych inwestycji, które mają służyć nam na lata. Jak więc bezpiecznie nabyć pojazd w Wielkiej Brytanii, który nie okaże się złomem na czterech kółkach?

Istnieje wiele pozytywnych aspektów, które przemawiają za kupnem samochodu właśnie na Wyspach. Dodatkowo można wymienić kilka znaczących różnic, które świadczą o tym, że taka transakcja jest dużo korzystniejsza w Wielkiej Brytanii niż w Polsce. Statystycznie brytyjskie auta są w dużo lepszej kondycji aniżeli polskie pojazdy. Z prostej przyczyny: sieć dróg na Wyspach jest w dużo lepszym stanie, a dodatkowo jest cały czas modernizowana. Ponadto w Szkocji, Anglii, Walii i Irlandii Północnej używane samochody są znacznie tańsze aniżeli na polskim rynku. Atrakcyjniejsza jest również wizja zdecydowanie mniejszej ilości „papierkowej roboty”. Nie trzeba godzinami stać w kolejkach w urzędzie komunikacyjnym, nie ma bowiem potrzeby wymieniania tablic rejestracyjnych, które przypisywane są do pojazdu, a nie do właściciela.

Oczywiście nie zawsze jest tak kolorowo, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Co prawda w Wielkiej Brytanii można nabyć samochód po atrakcyjniejszych cenach, ale jego utrzymanie i ubezpieczenie już takie tanie nie są. Jeżeli więc nie jesteśmy miłośnikami motoryzacji, warto przed zakupem zasięgnąć fachowej opinii na temat stanu technicznego pojazdu oraz nabywać rzadko psujące się modele. Pozwoli to zaoszczędzić wydatków na naprawy, które w Wielkiej Brytanii są naprawdę spore.

Gdzie szukać samochodu?

Popularnymi miejscami, gdzie nabyć można tanie i używane samochody, są aukcje. Pod młotek idą tam pojazdy od prywatnych właścicieli, ale również po-leasingowe oraz przejęte przez komorników. Minusem takiego sposobu jest ograniczona możliwość dokładnego sprawdzenia auta. Jeżeli więc nie posiadamy szerokiej wiedzy z dziedziny motoryzacji, lepiej nie ryzykować.
Kolejnymi punktami są komisy. Dużą zaletą jest w tym wypadku oszczędność czasu. Mamy do wyboru całą gamę modeli i to zestawionych w jednym miejscu. Dodatkowo można otrzymać roczną lub półroczną gwarancję. Zakup jest bezpieczny, zawsze możemy wrócić do sklepu. Co stanowi główny minus, to fakt, że za komisowy samochód przyjdzie nam zapłacić o wiele więcej, ponieważ do każdej ceny doliczana jest prowizja.
Samochód oczywiście można nabyć bezpośrednio od prywatnego właściciela. Należy mieć się jednak na baczności i liczyć z ryzykiem, jakie niesie ten rodzaj transakcji.

Przed zakupem pojazdu

Kupno samochodu to inwestycja długoterminowa, dlatego też należy wszystko dokładnie przeanalizować, gdyż zwroty i zażalenia po podpisaniu umowy już nie będą przez nikogo uwzględniane. Oto kilka wskazówek, którymi powinieneś kierować się przed nabyciem samochodu. Szczegółowo sprawdź:

 • stan fizyczny: czy samochód nie był uczestnikiem kolizji, czy nie został uszkodzony w stłuczce;
 • przebieg auta;
 • dokumentację (musi być pełna!): książka przeglądów okresowych (udokumentowana rachunkami – Full Service History), dowód rejestracyjny (log book);
 • szyby: czy posiadają jednakową cechę producenta;
 • kluczyki: czy są oryginalne, poproś również o zapasowe;
 • przegląd techniczny (MOT): czy nie upłynął termin jego ważności;
 • podatek drogowy (Road Tax): czy był opłacany.

Każdy samochód można dokładnie prześwietlić i sprawdzić, czy został legalnie zakupiony od poprzedniego właściciela, a nie skradziony. Jeżeli jest zarejestrowany w DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency), łatwo można się tego dowiedzieć. Innym wyjściem jest zlecenie tego zadania prywatnej firmie, m.in. HPI, RAC. Możemy to także zrobić na własną rękę poprzez sprawdzenie numeru identyfikacyjnego samochodu VIN, najczęściej umieszczanego pod maską, w progach bocznych, czasami na szybie. Tych 17 cyfr musi zgadzać się z tymi podanymi na VC5.
Jako przyszły właściciel musisz sobie zdawać sprawę, że koszty ponoszone na nowy samochód to nie tylko jego cena i paliwo, ale również ubezpieczenie. W Wielkiej Brytanii obowiązują grupy ubezpieczeniowe samochodów. O tym, do jakiej kategorii zostanie zaliczony twój pojazd, decyduje organizacja Thatcham, która przeprowadza testy „stłuczkowe”, sprawdza wytrzymałość modelu, dokonuje wyceny uszkodzeń i naprawy.

 • Oprócz tego duży wpływ na ustalenie grupy mają:
 • cena nowego pojazdu tego modelu;
 • moc silnika, prędkość maksymalna;
 • ceny standardowych części zamiennych,
 • fabryczne zabezpieczenia antykradzieżowe.

Aby uniknąć późniejszych przykrych niespodzianek, można chociaż z grubsza sprawdzić, ile będzie kosztowało ubezpieczenie samochodu, który planujemy zakupić. Wystarczy wejść na stronę internetową organizacji Thatcham i wybrać interesujący nas model.

Zawiązywanie transakcji

Kupując samochód w Wielkie Brytanii, nie musisz martwić się o stosy formularzy. Od chwili sprzedaży samochód jest twoją własnością i możesz od razu nim jeździć. Oczywiście sam pojazd musi mieć ważny MOT, opłacony podatek drogowy, a kierowca ważne ubezpieczenie.
Jak wygląda cała transakcja? Otóż sprzedający powinien mieć formularz V5C, który kupujący wypełnia i podpisuje. Potwierdzeniem zakupu będzie zielony świstek, czyli odcinek od wypełnionego dokumentu. Do obowiązku sprzedawcy należy wysłanie formularza do urzędu komunikacji, z którego po kilku tygodniach kupujący otrzyma pocztą dokument, będący jednocześnie dowodem rejestracyjnym.

Obowiązki właściciela

Pamiętaj, że istnieje kilka dokumentów, które jako właściciel jesteś w obowiązku posiadać w czasie jazdy, a których brak stanowi naruszenie prawa w Wielkiej Brytanii. Należą do nich:

 • Ubezpieczenie – jako kierowca poruszający się po brytyjskich jezdniach musisz posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Z niego następnie pokrywane są szkody zaistniałe w czasie wypadku drogowego.
 • MOT (przegląd techniczny pojazdu) – każdy pojazd, który ma ponad trzy lata, podlega obowiązkowi corocznego przeglądu technicznego. Wykonywać go powinny tylko uprawnione do tego warsztaty, które wystawiają zaświadczenie MOT, ważne przez kolejnych 12 miesięcy. Dokument należy odnawiać co roku.
 • Road Tax (podatek drogowy) – opłacany na 6 lub 12 miesięcy.