Start Polecane Settled status: jak zaaplikować?

Settled status: jak zaaplikować?

1855

Już 30 czerwca 2021 roku upływa termin składania wniosków o status osiedleńca. To dzięki niemu jako obywatel Unii Europejskiej będziesz mógł pozostać w Wielkiej Brytanii i zachować swoje prawa do pracy, opieki zdrowotnej i świadczeń rządowych. Jak zaaplikować o „settled status”?

Southampton City Council przypomina, że już 30 czerwca 2021 upływa termin składania wniosków o status osiedleńca. Warto jednak nie odkładać aplikacji na ostatnią chwilę.

Jaka jest różnica między „settled status”, a „pre-settled status”?
O „settled status” mogą ubiegać się wszyscy, którzy chcą pozostać w Wielkiej Brytanii i którzy  nieprzerwanie, przez pięć lat mieszkali na terenie Wielkiej Brytanii. W przypadku krótszego okresu pobytu należy zaaplikować o „pre-settled status”.

Co jest potrzebne do złożenia aplikacji o status osiedleńca?
– Dowód tożsamości
Będziesz potrzebował dowodu tożsamości – paszportu lub dowodu osobistego. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych oczekuje, że wszyscy aplikujący – w tym dzieci, przedstawią ważny dokument tożsamości. Jeśli twój dokument tożsamości niedawno stracił ważność, a ty możesz mieć trudność z uzyskaniem nowego z powodu COVID-19 – nic straconego, bo niektóre kraje przedłużyły okres ważności dokumentów tożsamości.

Wytyczne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w tej sprawie znajdują się tutaj: https://www.gov.uk/government/publications/eu-settlement-scheme-caseworker-guidance

Niestety, jeśli korzystasz z dokumentu o przedłużonym okresie ważności, nie będziesz mógł złożyć wniosku poprzez aplikację na smartfona. Zamiast tego konieczne będzie wypełnienie formularza wniosku online i wysłania potwierdzenia tożsamości do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych pocztą.

 – Aplikacja

Pierwszym krokiem jest pobranie aplikacji EU Exit: ID Document Check (dostępna jest w wersji na Androida i IOS).

Aplikacja zapyta o twój numer telefonu i adres e-mail. Wówczas należy zeskanować paszport (lub dowód osobisty) i sfotografować twarz.

Następnie wnioskodawca musi wypełnić kolejne sekcje dotyczące rodzaju wniosku, czy pobytu w Wielkiej Brytanii.

 –  Numer National Insurance
Będzie on potwierdzeniem dla Ministerstwa Spraw Wewnętrznych naszego nieprzerwanego. pobytu w Wielkiej Brytanii.

Jeśli nie posiadasz numeru National Insurance będziesz musiał przesłać dokumenty, które udowodnią jak długo mieszkasz na Wyspach. Warto więc zachować wszystkie rachunki za media (wodę, gaz, prąd, abonament telewizyjny czy telefon stacjonarny – rachunki za telefon komórkowy nie są akceptowane) na których będzie widniało twoje imię i nazwisko. Pomocne mogą być również rachunki za podatek lokalny, wyciągi bankowe, stare czy aktualne umowy najmu lub kredytu hipotecznego, umowy o pracę, listy od pracodawców (potwierdzające okres zatrudnienia) czy listy z instytucji edukacyjnych. Wszystkie rachunki – nawet takie za naprawy w domu czy usługi weterynaryjne mogą być pomocne do udowodnienia, że mieszkasz w Wielkiej Brytanii nieprzerwanie od minimum 5 lat.

Decyzja

Większość wniosków, przy podaniu numeru ubezpieczenia społecznego jest przetwarzana nawet w kilka godzin. Jednak ci, którzy zostaną poproszeni o przesłanie dodatkowych dokumentów będą musieli poczekać na decyzję dłużej.

Informacja o decyzji przyznania „settled status” lub „pre-settled status” zostanie przysłana pocztą elektroniczną.

Jeśli potrzebujesz porady odnośnie procesu aplikacji…
Aby otrzymać pomoc w aplikowaniu możesz zadzwonić na bezpłatną infolinię 0800 246 5339 lub napisać na adres euss@euwelcome.org. Przedstawiciele organizacji EU Welcome pomogą ci przejść przez cały proces.

EU Welcome istnieje, aby zapewnić pomoc i wsparcie imigrantom z UE, którzy zamieszkali w Southampton i okolicach. Organizacja pomaga głównie Polonii oraz społecznościom czeskim, słowackim, estońskim, słoweńskim, węgierskim, litewskim, łotewskim, rumuńskim, bułgarskim i rosyjskojęzycznym. EU Welcome ściśle współpracuje z Southampton City Council i Hampshire Constabulary.

Więcej informacji dotyczących systemu osiedleńczego dla obywateli UE znajduje się na stronie gov.uk/eusettlementscheme