Start Polecane Rishi Sunak zasugerował, że w przyszłym roku świadczenia mogą zostać realnie obniżone

Rishi Sunak zasugerował, że w przyszłym roku świadczenia mogą zostać realnie obniżone

1176
shutterstock

Rishi Sunak zasugerował, że w przyszłym roku świadczenia mogłyby zostać realnie obniżone, ponieważ rozważa wprowadzenie pakietów oszczędnościowych, które umożliwiłyby uwolnienie środków na obniżki podatków.

Premier nie wykluczył zwiększenia dotacji o kwotę mniejszą niż inflacja i wskazał na pomoc, jaką zapewnił rodzinom w opłaceniu rachunków za energię.

Jego uwagi pojawiają się po tym, jak wyszło na jaw, że kanclerz Jeremy Hunt zamierza zerwać zwykłe powiązanie między świadczeniami socjalnymi a rosnącymi cenami.

Świadczenia są podwyższane co roku w kwietniu, a ich wysokość jest zwykle ustalana na podstawie danych o inflacji z września poprzedniego roku.

Ministerstwo Skarbu oczekuje, że inflacja w tym miesiącu pozostanie wysoka ze względu na „skok” w wyniku podwyżki cen paliw, ale twierdzi, że następnie gwałtownie spadnie.

W rezultacie Hunt rozważa opcje obejmujące wykorzystanie zamiast tego danych z miesiąca na początku przyszłego roku, co mogłoby zaoszczędzić miliardy funtów.

Zapytany Sunak na szczycie G20 w New Delhi powiedział, że nie może „spekulować” na temat treści jesiennego oświadczenia.

„Istnieje coroczny proces ustawowy, proces prawny, nad którym co roku pracujemy, aby zwiększyć świadczenia i wykonać całą masę innych rzeczy” – powiedział.

„Ale ludzi, którzy dzisiaj zmagają się z kosztami utrzymania, chcę  po prostu zapewnić o wsparciu zapewnianym przez rząd”.

Premier powiedział, że w ciągu ostatniego roku rząd zapewnił wszystkim rodzinom około 1500 funtów wsparcia na opłacenie rachunków za energię.

Dodał, że osoby pobierające świadczenia otrzymały dodatkowo 900 funtów, aby przetrwać kryzys związany z kosztami utrzymania, natomiast emeryci otrzymali zimowy dodatek na paliwo.