Start Polecane Prognozy ekspertów:  czynsze mogą rosnąć ponad czterokrotnie szybciej niż ceny domów

Prognozy ekspertów:  czynsze mogą rosnąć ponad czterokrotnie szybciej niż ceny domów

737

Według prognoz czynsze między końcem 2022 r. a końcem 2026 r. mogą rosnąć ponad czterokrotnie szybciej niż ceny domów.

W całej Wielkiej Brytanii w ciągu czterech lat czynsze mogą wzrosnąć o 25 procent w porównaniu z 5,5-procentowym wzrostem cen domów, przewiduje agent nieruchomości i wynajmu Hamptons.

Hamptons stwierdził, że w miarę jak oprocentowanie kredytów hipotecznych stopniowo spada, a gospodarstwa domowe korzystają ze wzrostu dochodów realnych, spodziewane jest zatrzymanie spadków cen domów w 2024 r. i przyspieszenie wzrostu w 2025 r. Prawdopodobnie będzie to rok, w którym rozpocznie się nowy cykl na rynku mieszkaniowym- przewiduje firma świadcząca usługi związane z nieruchomościami.

Oczekuje, że w 2023 r. w Wielkiej Brytanii sprzedanych zostanie prawie milion domów, co oznacza spadek w porównaniu z 1,2 miliona oddanych do użytku w 2022 r.

Nieco niższe oprocentowanie kredytów hipotecznych i większa przystępność cenowa w 2024 r. spowodują, że w 2024 r. zostanie oddanych do użytku 1,1 mln budynków.

Tymczasem narastanie długoterminowych problemów z podażą w połączeniu z rosnącymi kosztami dla landlordów będzie w dalszym ciągu wywierać presję na czynsze, zasugerował Hamptons.

Połączenie niższych stóp zwrotu z czynszów i większą zależności właścicieli od finansów wywrze dodatkową presję na zyski inwestorów, szczególnie w Londynie.