Start Polecane Po Brexicie gospodarstwa domowe w Wielkiej Brytanii płacą o 1,1 miliarda funtów...

Po Brexicie gospodarstwa domowe w Wielkiej Brytanii płacą o 1,1 miliarda funtów więcej za rachunki za energię

379

Brytyjscy konsumenci po utracie dostępu do rynków wewnętrznych Unii Europejskiej zapłacili w zeszłym roku aż o 1,1 miliarda funtów więcej za energię.

Energy UK, która reprezentuje wytwórców energii elektrycznej i handlowców, powiedziała, że ​​brytyjskie gospodarstwa domowe płacą obecnie cenę za „nieefektywne transakcje” które odbywają się od 2021 r., a energia elektryczna nie jest już wymieniana w ramach unijnego systemu łączenia rynków.

Wyższe ceny emisji dwutlenku węgla na rynku handlu emisjami w Wielkiej Brytanii sprawiły, że w zeszłym roku dodatkowe 700 milionów funtów zostało dodane do rachunków konsumentów.

Rachunki wzrosły również o 370 mln funtów z powodu umów handlowych po Brexicie, co oznacza, że ​​energia międzysystemowa jest kupowana i sprzedawana mniej wydajnie.

Przed Brexitem Wielka Brytania była częścią unijnego systemu wewnętrznego rynku energii, w którym jednolita cena jest tworzona poprzez automatyczne równoważenie potrzeb między krajami. Odbywa się to za pomocą algorytmów komputerowych, które dopasowują oferty.

Jednak od czasu opuszczenia UE Wielka Brytania przeszła na system zapasowy, który polega na prowadzeniu codziennych aukcji, co jest kosztowniejszym systemem, biorąc pod uwagę dodatkową jego złożoność.

Gospodarstwa domowe w Wielkiej Brytanii nawet przy dotacjach rządowych płacą obecnie rekordowo wysokie ceny za energię elektryczną i gaz.