Start Poradniki Od kwietnia zmienia się podatek od środków transportu. Oto co należy wiedzieć

Od kwietnia zmienia się podatek od środków transportu. Oto co należy wiedzieć

2886

W ogłoszonym w 2015 roku przez Georga Osborna planie budżetowym, zapowiedziano między innymi drastyczne podwyżki w opłatach za samochody. Zmiany wejdą w życie 1 kwietnia bieżącego roku. Oto najważniejsze informacje o zmianach, o których powinien wiedzieć każdy kierowca.

Kogo dotyczą zmiany?

Kierowcy samochodów zarejestrowanych przed 1 kwietnia 2017 roku nie odczują zmiany. Jeśli więc nie planujesz zakupu nowego auta w najbliższym czasie, te zmiany ciebie nie dotyczą.

Dlaczego dochodzi do zmian?

Zmiany w podatku samochodowym ogłosił George Osborne w 2015 roku. Osborne tłumaczył, że nie chce, aby użytkownicy ekologicznych aut o niskiej emisji CO2 byli zwolnieni z opłat. Byłoby to niesprawiedliwe w stosunku do biedniejszych mieszkańców UK, których nie stać na zakup takiego auta i w konsekwencji wybierają auta o wyższym spalaniu, a co za tym idzie wyższym podatku.

Jak zmienią się obecne stawki podatkowe? Czy zmiany dotyczą wszystkich nowych pojazdów?

Właściciele samochodów zarejestrowanych po 1 kwietnia 2017 roku, będą zobowiązani do wniesienia jednorazowej opłaty podatkowej za pierwszy rok, w wysokości określanej przez poprawioną wersję obecnego systemu podatku od emisji dwutlenku węgla.

Począwszy od drugiego roku, opłata emisyjna CO2 nie będzie już naliczana i obowiązywała będzie coroczna opłata w wysokości 140 funtów.

Tylko samochody o zerowej emisji CO2 unikną kosztów podatkowych. Obecnie, właściciele ekologicznych pojazdów emitujących CO2 na poziomie 100 g/km lub mniej nie muszą płacić podatku od środków transportu. Od kwietnia za samochód z emisją CO2 między 91-100 g/km zapłacimy podatek uzależniony od wieku pojazdu.

Samochody warte ponad 40 tys. funtów będą również obłożone podatkiem w wysokości 140 funtów, od drugiego roku po rejestracji pojazdu. Dodatkowo właściciel takiego auta będzie musiał uiścić coroczną opłatę w wysokości 310 funtów w ciągu pierwszych pięciu lat.