Start Polecane Obawa w UK przed nowym wariantem Covid: „Arcturus”

Obawa w UK przed nowym wariantem Covid: „Arcturus”

3552
Photo by engin akyurt on Unsplash

Rosną obawy, że nowy wariant Covida, który spowodował wzrost liczby przypadków w Indiach, może stać się dominujący w Wielkiej Brytanii i wywołać tej wiosny nową falę wirusa.

Nowy wariant o nazwie „Arcturus” spowodował gwałtowny wzrost infekcji w Indiach, gdzie jak pokazują najnowsze dane, ogólna liczba przypadków Covid przekroczyła 10 000 infekcji dziennie i wzrosła 13-krotnie w ciągu ostatniego miesiąca.

Wirusolog dr Stephen Griffin z University of Leeds powiedział, że Arcturus rośnie w szybszym tempie niż inne warianty i „szybko konkuruje” z innymi odmianami wirusa w Indiach. Dodał, że nowy wariant, który obecnie rozprzestrzenia się na całym świecie, jest szczególnie niepokojący ze względu na ograniczenia w sekwencjonowaniu i śledzeniu genomu.

Jak dotąd w Wielkiej Brytanii zgodnie z bazą danych sekwencjonowania wirusów GISAID Arcturus odpowiada za zaledwie 0,4 procent przypadków, ale oczekuje się, że odsetek ten znacznie wzrośnie.

W opinii lekarzy nadal jesteśmy w stanie pandemii. Nowe fale infekcji są napędzane przez mutacje wirusa i mamy przez to niekończące się zasoby podatnych na zakażenia ludzi.

Arcturus może objawiać się wysoką gorączką, kaszlem, dusznościami, zapaleniem spojówek i uczuciem lepkości w oczach.