Start Polecane Mega-tsunami może uderzyć w południowe wybrzeże „w każdej chwili”, ostrzega ekspert

Mega-tsunami może uderzyć w południowe wybrzeże „w każdej chwili”, ostrzega ekspert

1294
Photo by Todd Turner on Unsplash

Według eksperta Sir Davida Kinga mega-tsunami może uderzyć w Wielką Brytanię w dowolnym momencie.

Sir David był głównym doradcą naukowym rządu Wielkiej Brytanii i założycielem Centre for Climate Repair. Ekspert powiedział, że osuwisko na Wyspach Kanaryjskich może wywołać mega-tsunami, które może uderzyć w nadmorskie miasta w Wielkiej Brytanii „w każdej chwili” w ciągu następnych 10 000 lat.

Chociaż szanse na uderzenie gigantycznej fali w najbliższej przyszłości są „niewielkie”, powiedział: „Może się to zdarzyć za 10 000 lat, ale może się również zdarzyć jutro”.

Osuwisko, którego się obawiano, może spowodować, że „masa skał wielkości wyspy Man” spadnie do Oceanu Atlantyckiego.

Spowodowałoby to kilkumetrową ścianę wody, która uderzyłaby w południowe wybrzeże Wielkiej Brytanii, niszcząc nadmorskie miasta, takie jak Brighton, Southampton, Bournemouth, Portsmouth i Exeter.

Londyn, mimo że znajduje się bardziej w głębi lądu, byłby jednym z najbardziej dotkniętych, odbierając falę bezpośrednio według Sir Davida.

W rozmowie z My London powiedział: „W przypadku tsunami im płytsze są wody, tym większa będzie fala.”

„Kiedy tsunami przejdzie przez kanał La Manche i do ujścia Tamizy, powiększy się i spowoduje wszelkiego rodzaju zniszczenia w mieście”.

Były profesor chemii na Uniwersytecie Wschodniej Anglii porównał to wydarzenie do tego, co wydarzyło się w Lizbonie w 1755 roku. W stolicę Portugalii uderzyła fala o wysokości do 10 metrów po trzęsieniu ziemi o sile od 8,5 do 9 stopni w skali Richtera. To tsunami zabiło około 100 000 ludzi.

Sir David powiedział, że mega-tsunami może uderzyć z bardzo niewielkim ostrzeżeniem, pozostawiając ludziom ograniczony czas na dotarcie w bezpieczne miejsce.

Sir David powiedział: „Po osunięciu się ziemi na Wyspach Kanaryjskich fala dotarłaby do Wielkiej Brytanii w około 6 godzin.”

Czy istnieje sposób, aby zapobiec potencjalnemu mega-tsunami? Sir David powiedział MyLondon, że istnieje rozwiązanie.

Zasugerował zbudowanie „dwóch asymetrycznych wysp” w ujściu Tamizy, co pochłonęłoby wpływ potencjalnego tsunami, zanim fala dotrze do miasta.